din istoria revistelor apicole

Creat de dragos2006, Ianuarie 15, 2008, 12:27:29 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: catelatunci in vremurile alea riscai sa fii inchis pt un gest necugetat si totusi a riscat. azi avem libertate la multe dar ne lipseste ceva. cuvantul de om si unirea.
Adevarat ai grait !

D006

si inca un document de la parintele apiculturii romanesti moderne:

D006

interior

milu56

Acum ce revista lunara de apicultura este in Romanioa?

eugen.ivan

Am scanat 32 de pagini din "calauza stuparului" ed a VII-a, din 1936, referitoare la "uleie" si rame. Intentionez sa o scanez pe toata si sa o pun la dispozitia iubitorilor de albine. Cartea este interesanta, are destul de multe sfaturi practice care se mai pot aplica si acum si este veche. Dar cel mai important, este frumoasa! Transpare clar dragostea autorilor pentru albine, dar si eruditia lor si dorinta care-i caracteriza pe oamenii acelor vremuri de a face treaba bine. Pacat ca acum ne inchinam la arginti...
Pozele pot fi descarcate de aici. Sunt bine vizibile pe un ecran de 17".
http://www.filehost.ro/albume/calauza_s ... t_uleiele/
Later edit:
Super tare!!! Acest album nu exista! Desi, mai devreme cu cateva ore l-am verificat eu. Nu stiu ce se intampla, am sa pun fotografiile in alta parte. Si am folosit acel site la recomandarea adminilor de aici... Revin cu un link potrivit.

D006

La vremea ei lucrarea "Calauza Stuparului " a fost premiata de Academia Romana iar Mihail Sadoveanu a avut o recenzie excelenta . Aceasta lucrare a descris in termeni populari cum un stupar de rand trece de la stupii primitivi la cei sistematici . Eu din cel  12 editii detin 4 si este o experienta frumoasa sa citesti o editie de la inceput unde accentul se punea pe  stupul primitiv si in ultimile editii de vorbeste in principal de stupul sistematic.
http://gavriladragos.sunphoto.ro/carti_ ... SFGQFSUIVK

D006

Citat din: cristi xasa arata primul numar al revistei apicultura dupa instaurarea regimului comunist.
Cristi am facut cercetari si am descoperit ca revista "apicultura" detinuta de tine nu este primul numar dupa instaurarea comunismului !  Va prezint in premiera  prima pagina din revista "Apicultura din ianuarie 1949 !!!!!!

D006

Va prezint si numarul pe ianuarie 1950 :

D006

Coperta revistei din ianuarie 1949 adica din prima luna dupa abdicarea Regelui Mihai I .

eugen.ivan

Mea culpa! Se pare ca doar mie mi s-a parut ca domnul Gavrila este exagerat si inseamna ca a fost  greseala. Ca urmare, am sa folosesc dreptul pe care-l am si am sa elimin textul ofensator.
Va multumesc pentru atitudinea decenta si cu bun simt pe care ati avut-o.
Sa avem sanatate si sa ne vedem de-ale noastre!
eugen - anonim

D006

Domnule Ivan din cate stiu eu in Romania exista libertatea de expresie garantata prin constituitie . Va rog sa-mi respectati opinia cum si eu o respect pe a dumneavoastra . Nu va place ce scriu eu , nu cititi . Si eu as fi avut ceva de spus la unele din postarile dumneavoastra dar m-am abtinut tocmai pentru a nu ingradi dreptul la libera exprimare.
   Normal ca vreau sa fiu primul ! asa am fost educat de mic : sa stau in fata si sa privesc pe oricine direct in ochi . Si un amanunt important din filosofia mea : sa nu ma ascund in spatele anonimatului , sa nu-mi fie rusine cu identitatea mea.
  In tot ce scriu pe forum tin cont de parerea stuparilor intalniti prin tara cu care ma vad fata in fata si imi spun opinia lor despre postarile mele. Nu tin cont de parerile anonimilor , pentru mine un anonim este un om fara personalitate sau un om care din motive temeinice nu-si poate desconspira identitatea in mediu virtual ( caz rar) .
   Pentru ca este vreme urata si o pneumonie rebela ma tine in casa azi vreau sa trec prin colectia mea de reviste !   :hi:

D006

Hai sa va prezint revista " Romania apicola"  din ianuarie 1934 cand implinea 8 anisori de la prima aparitie.

eugen.ivan

Citat din: dragos2006Domnule Ivan din cate stiu eu in Romania exista libertatea de expresie garantata prin constituitie . Va rog sa-mi respectati opinia cum si eu o respect pe a dumneavoastra . Nu va place ce scriu eu , nu cititi . Si eu as fi avut ceva de spus la unele din postarile dumneavoastra dar m-am abtinut tocmai pentru a nu ingradi dreptul la libera exprimare.
   Normal ca vreau sa fiu primul ! asa am fost educat de mic : sa stau in fata si sa privesc pe oricine direct in ochi . Si un amanunt important din filosofia mea : sa nu ma ascund in spatele anonimatului , sa nu-mi fie rusine cu identitatea mea.
  In tot ce scriu pe forum tin cont de parerea stuparilor intalniti prin tara cu care ma vad fata in fata si imi spun opinia lor despre postarile mele. Nu tin cont de parerile anonimilor , pentru mine un anonim este un om fara personalitate sau un om care din motive temeinice nu-si poate desconspira identitatea in mediu virtual ( caz rar) .
   Pentru ca este vreme urata si o pneumonie rebela ma tine in casa azi vreau sa trec prin colectia mea de reviste !   :hi:
Dragos, hai sa lamurim niste chestii. Numele meu este Ivan Eugen. Pentru tine trebuie sa fie suficient atat. Acum ma cunosti.
Tu, ca si simplu utitlizator,  nu-mi poti ingradi mie libertatea de exprimare. Aceasta este apanajul moderatorilor. Oricum, am sa ma plang la Larry Flint :smile:
Nu s-a pus problema ca nu-ti respect opinia, ci doar felul in care ti-o exprimi. Ai multe lucruri interesante de spus si vreau sa le citesc. Apreciez cunostintele pe care le ai si dorinta de a le impartasi, insa incearca sa nu te mai impui. Nu este o lupta aici. Nu-ti contesta nimeni meritele.
Acum, Doamne iarta-ma, dar nu am stiut ca esti bolnav. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa te faci bine cat mai repede, ca vine primavara si prietenele tale au nevoie de tine!
eugen
p.s.: Constitutie se scrie cu C mare.

filip

"Dragos, hai sa lamurim niste chestii. Numele meu este Ivan Eugen. Pentru tine trebuie sa fie suficient atat. Acum ma cunosti.
Tu, ca si simplu utitlizator,  nu-mi poti ingradi mie libertatea de exprimare. Aceasta este apanajul moderatorilor."
MODERATORII nu ingradesc libertatea de exprimare a  utilizatorilor acestui forum,divergenta de opinie trebuie purtata pe un ton civilizat,cu argumente proprii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Moderatorii mai au inca un rol pe care eu unul in consider principal : sa aduca noi subiecte in discutie si sa vina cu postari la topicuri considerate uitate pt. a tine nivelul forumului ridicat.