Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: MARIUS_bc din Martie 25, 2017, 08:19:25 PM
Daca pui siropul la punga deasupra cuibului o sa-l ia rapid ....la mine cornul a inflorit acum 10 zile.

Am gasit metoda asta la Iacomi Ilie.
O voi incerca saptamana viitoare. Mi-e teama ca nici asa nu o vor trage. Eu am scandura si mi-e sa nu se rupa punguta.

http://youtu.be/hpZuXCseZ1M
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Nu se vede ninsoarea...poate putina lapovita
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

filip

Cat priveste sistemul de haranire la punga poti pune o magazie de 1/2 goala peste cuib.
Folia o sa tina caldura in cuib iar peste folie poti pune o paturica.Astfel asiguri spatiu suficient sa nu preseze punga.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: filip din Martie 26, 2017, 11:48:10 AM
Cat priveste sistemul de haranire la punga poti pune o magazie de 1/2 goala peste cuib.
Folia o sa tina caldura in cuib iar peste folie poti pune o paturica.Astfel asiguri spatiu suficient sa nu preseze punga.
Nu am decat 5 cu magazii. Restul sunt cu plasele (orizontali).

Pe dealul din spate (unde se afla salcamul) e alb. E doar la 900 m de stupina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din Martie 26, 2017, 01:19:43 PM
Citat din: filip din Martie 26, 2017, 11:48:10 AM
Cat priveste sistemul de haranire la punga poti pune o magazie de 1/2 goala peste cuib.
Folia o sa tina caldura in cuib iar peste folie poti pune o paturica.Astfel asiguri spatiu suficient sa nu preseze punga.
Nu am decat 5 cu magazii. Restul sunt cu plasele (orizontali).

Pe dealul din spate (unde se afla salcamul) e alb. E doar la 900 m de stupina.
La orizontali fa o gaura cu freza intr-o scandura din podisor,asezi punga in dreptul ei si o acoperi cu un castron,tava,etc.
Scandurica respectiva sa fie pozitionata deasupra cuibului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Saptamana aceasta a inflorit corcodusul si la mine. Acum asteptam ciresul.




Si ceva Nozevit de casa. Reteta e luata de pe un forum strain. Mai exact este vorba de un extract alcoolic din coaja de stejar. Am testat-o pe mine si confirm ca e foarte astringenta.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Aprilie 09, 2017, 09:33:23 PM
Saptamana aceasta a inflorit corcodusul si la mine. Acum asteptam ciresul.




Si ceva Nozevit de casa. Reteta e luata de pe un forum strain. Mai exact este vorba de un extract alcoolic din coaja de stejar. Am testat-o pe mine si confirm ca e foarte astringenta.


Si la mine ciresul tot acum a inflorit si sunt cu vreo 300 km mai la sud.
Mugurele de salcam ce marime are la tine?
Aici mugurul de floare are 8mm.

oroles

Nu m-am uitat. Iti fac vineri o poza si iti dau si detaliile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am extins cuiburile cu rame cladite. Unii incepusera sa creasca timid dupa diafragma. Am lasat diafragmele de polistiren in stupi. Saptamana asta se anunta si -2 grade. Am facut si un roi. Am gasit un stup cu 3 botci. Am luat rama cu tot cu albina, am mai scuturat o rama. Am bagat o placa de miere si doua diafragme de polistiren. Ma mai uit peste 3 saptamani la el. Sper sa imi iasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Cu trei botci cred ca voia sa-si schimbe regina. Cred ca puteai sa-l lasi pana aproape de ecozionarea matcilor. Asa, este posibil ca in roi sa nu li se asigure cele mai bune conditii de evolutie (temperatura necesara, mai cu seama daca nu sunt situate in partea superioara a fagurelui). Si puietul dat e in pericol sa raceasca pentru ca noptile sunt inca reci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Care este rețeta la nozevitul de casă.

oroles

Coaja de stejar tanara, proaspata si alcool de care ai. Eu am pus de 80 de grade. Coaja trebuie sa fie verde, din crengute de un an. Decojesti 2-3 ramuri si le pui cu alcool. Le lasi 2 saptamani intr-un borcan la caldura. Reteta o am de pe un forum din SUA. Atrage albina foarte tare. E bataie pentru siropul cu extract de coaja de stejar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Oroles fii mai explicit,cite g alcool,cite g coajă ?Mod administrare? :thanks:

oroles

Citat din: NYK74 din Aprilie 16, 2017, 12:15:50 PM
Oroles fii mai explicit,cite g alcool,cite g coajă ?Mod administrare? :thanks:
Coaja se pune cat alcool ai. Bagi intr-un borcan coaja si o presezi cu mana cat sa stea mai indesata (nu presata tare). Apoi o cuprinzi cu alcool. Ai poza mai sus. Iese ceva asemanator cu whyski la gust. Va cramponati in detalii. Daca pui tuica mai slaba o astepti mai mult de 2 saptamani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani