Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Dacă vrei număr mai mare de Fam per pavilion optează pt orizontal pe 18 rame pat cald. E cel mai productiv. Uita-te un pic la filmele lui Puișoru. Cu un șanț la mijloc pt haneman poți lucra cu familii ajutătoare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Sa vad. Eu as vrea sa fac vreo 30 de stupi verticali pe 10 rame cu cat 1/2. Mai am 5 sau 6 parca de aceeasi configuratie. Nu stiu daca la anul reusesc sa fac si primul pastoral. Ideea e ca as vrea sa fac primul pavilion apicol modular. Multumesc de sfaturi
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

 Modular cu orizontali se poate? Rămâne suficient spațiu de lucru?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2016, 05:48:37 PM
Modular cu orizontali se poate? Rămâne suficient spațiu de lucru?
In pat cald .Dupa care se poate pune si 12R,14+cat;16+cat;18 - 20 bafta.
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2016, 05:48:37 PM
Modular cu orizontali se poate? Rămâne suficient spațiu de lucru?
E chiar de preferat, evident, in pat cald!
Numarul de rame se poate stabili functie de latimea modulului, respectiv a spatiului de lucru.

tinumaftei

Pana la 70-80 de familii orizontalul este oK. Dupa numarul acesta orizontalul te omoara.

oroles

Pe pavilion mai sunt necesare capace la stupi? M-am gandit sa economisesc tabla de pe capace si sa o folosesc la acoperisul pavilionului. Mie imi este mai usor cu orizontal pe 16 rame in pat cald pentru ca e mai putina manoperă. Mai aveam un moft: fund AV. Se poate face la astfel de stup?  Nu prea imi imaginez  cum arată, daca se poate face.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2016, 07:17:34 PM
Pe pavilion mai sunt necesare capace la stupi? M-am gandit sa economisesc tabla de pe capace si sa o folosesc la acoperisul pavilionului. Mie imi este mai usor cu orizontal pe 16 rame in pat cald pentru ca e mai putina manoperă. Mai aveam un moft: fund AV. Se poate face la astfel de stup?  Nu prea imi imaginez  cum arată, daca se poate face.
Daca pavilionul este inchis nu ai nevoie de capace. In ce priveste FAV nu stiu cum poate fi folosit pentru ca tot ce pica din cel de sus ar putea sa intre in stupul de jos.... . Nu am fund AV si nici nu i-am gasit o mare utilitate.

apivasmob

Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2016, 07:17:34 PM
Pe pavilion mai sunt necesare capace la stupi? M-am gandit sa economisesc tabla de pe capace si sa o folosesc la acoperisul pavilionului. Mie imi este mai usor cu orizontal pe 16 rame in pat cald pentru ca e mai putina manoperă. Mai aveam un moft: fund AV. Se poate face la astfel de stup?  Nu prea imi imaginez  cum arată, daca se poate face.

Pentru fund AV = gandeste un fund dublu
Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea


corneliuhrom

d le oroles multumesc pt aparare [am expus telegrafic   : sampanie: anumite pareri  trec pe hidromel ca e mai cu putine grade ^:)^]parerea mea in ce priveste pavilionul ;folositi un singur fel de rama [obligaturiu in pat cald  pt transport 16  17 rame pt loc suficient pe mijloc  cind trageti stupul pt control] va doresc o bona iernare .

oroles

Un cyser experimental (activitate de iarna):

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

#732
Citat din: oroles din Noiembrie 24, 2016, 11:08:44 PM
Un cyser experimental (activitate de iarna):
Mere și miere ? S-au numai mere ?
Eu fac din ăsta , activitate de toamnă  :nod:

oroles

Numai mere se numeste cider (cidru). Mere si miere cu apa se numeste cyser.
Ce faci tu banuiesc ca e miere cu mutst de  struguri. Am facut si eu  anul acesta vreo 240 l. La mine e amestec de mursa de miere cu must de struguri. Acest amestec se transforma in pyment.
Vin din miere si struguri cu plante aromatice se numeste hippocras. Cu pelin iese asa numitul absint (vinum absinthianum)
Cata miere ai pus la strugurii aceia?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Oroles pune si tu rețetele si toate smecheriile de producție,așa încercăm si noi  :wink: