Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Scuze, acum se vede!

Am bagat acel maldar de rame de pe filmulet in stupi la lins. Asta e operatiunea care o urasc cel mai mult. Dat fiind ca le bag seara, ma zapacesc. Imi iau mai multe intepaturi ca la scos rame. :D Si unele inteapa in cele mai nastrusnice locuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Si alte exemple de rame:

1. Fata:


Verso:




2. Fata:


Verso:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#662
Hidromel facut in 2015, imbuteliat  si pus la pastrat. Am ambitia de a-l pastra mai mult timp sa vad ce gust are. Doar 7 L am pus la pastrat pe moment.





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aproape nu mai aveau ce capaci.

Fata:


Verso:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Vezi sa nu te impunga ceva? hi hi
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Am avut noroc. Oricum asta este costumul de vara si mai trec intepaturi. Inclusiv pe la baza cozorocului mastii. De aceea mai iau o sapca pe dedesubt.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am primit de la cineva care a avut drum dinspre Brasov aceste fructe pe post de afine. Am inteles ca au fost cumparate de la niste tigani. Intrebarea este: Sunt afine, sau nu? Eu am mai mancat afine si erau mai zemoase, mai dulc si nu erau asa de astringente. E drept ca am consumat mai mult afine de cultura. Mi se mai pare ca au si niste puf pe care nu le-am vazut pe afinele pe care le-am consumat pana acum. Oricum, la gust sunt bune dar cam astringente, cum am mai spus.





Si am mai primit un sirop de afinecumparat, de la Raureni. Ma intreb inca de ce ii spune "de afine" (A se citi lista cu ingrediente!) ?!


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Sint Aronia sau scoruse negre de munte, care diabia incep sa se coaca.Se poate face dulceata sau sirop si sint foarte bune pentru sanatate.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bismark din Iulie 30, 2016, 08:44:12 PM
   Sint Aronia sau scoruse negre de munte, care diabia incep sa se coaca.Se poate face dulceata sau sirop si sint foarte bune pentru sanatate.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Am mancat si eu si am vazut ca sunt bune. Pentru unele boli sunt  chiar indicate (tensiune). Problema e ca e contraindicat la ulcer iar eu am avut asa ceva. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am verificat astazi majoritatea stupilor. I-am restrâns pentru iernat. Cu ponta stau destul de prost. Asta si datorită nopților friguroase. Aseară, de exemplu,  am avut sub 10 grade.

Mai am si ceva unificari de făcut. Per ansamblu stau foarte bine cu mancarea.

Anul acesta nu am mai prins viespi in capcane. Niciun barzaune nu am găsit. Nu am mai vazut niciuna sa incerce sa intre in stup. Culmea, la mine stau direct in stupi. Sa va arat ce pot face niste viespi in mai putin de doua saptamani.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Un stup cu cat. A roit si vad ca acum este in regula cu mancarea pentru iarna. Poza este facuta inainte de restrângere.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ce ziceti, prinde primavara?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Cine ? daca ai o poza acolo eu nu pot sa o deschid

oroles

Da, pozele de pe Google Foto nu merg.
Mie imi apare ca ese o poza acolo, vad ca in postarea mea nu se vede. Si am setat-o si pe public.




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani