Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: cornelioandanciu din Mai 21, 2016, 08:00:44 AM
Starterul daca il lasi pe locul familiei de baza din care provine, nu se mai depopuleaza. Depopularea este doar din cauza albinelor batrane care mor, in acest caz. Daca il vrei starter permanent, iti mai alegi un alt stup care sa-i doneze odata la 8-9 zile cate doua rame de puiet capacit fara albina acoperitoare.


A fost lasat pe locul lui, cu urdinisul in dreptul locului fostului urdinis si totusi s-a depopulat. Stupul din care am facut starterul l-am lasat pe 2 rame si l-am dus, pe acelasi rand la 10 metri distanta de locul lui, pe locul altuia ca sa mai ia si el ceva culegatoare. Altele cred ca au fost cauzele depopularii. Voi lua in considerare crearea unui starter inchis asa cum mi-a zis @merak.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Daca nu imi ia apa stupii e bun! Sunt inconjurat de zone inundate (la mai putin de 1 km e inundat). Oricum codul portocaliu se prelungeste pana maine seara la ora 21:00.   :yahoo_cry:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aveti un filmuleț cu Trotusul la Comanesti. Si Tazlaul in localitatea unde am stupii are probleme.
Nu pot ajunge la stupina decat cu elicopterul.
http://www.desteptarea.ro/ploile-fac-ravagii-in-judet
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Paraul care e la 50 de m de stupina a bufnit in lateral si a inundat drumul. Distanta intre stupina mea si zona inundata e de doar 50-70 m.
Foarte aproape de mine mai este un stupar care risca si el sa fie inundat de Tazlau.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea


MOTANUL

Citat din: oroles din Iunie 02, 2016, 05:37:16 PM
Paraul care e la 50 de m de stupina a bufnit in lateral si a inundat drumul. Distanta intre stupina mea si zona inundata e de doar 50-70 m.
Foarte aproape de mine mai este un stupar care risca si el sa fie inundat de Tazlau.

Cu alte cuvinte inundatia a ocolit stupina ta.  :hi:
A confirmat vreun vecin sau cum ai aflat? Drumul e din nou accesibil?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Pana acum mi-a ferit Dumnezeu stupii. Noroc cu paraul de langa stupina care a evacuat apa. Si oamenii au deblocat podul de a putut sa se scurga. 75% din sat a fost inundat. Pe alocuri apa a avut si 1 m. Stupii sunt in curte la socrul meu. Drumul a fost deblocat asa ca poate maine ma duc sa vad ce s-a intamplat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ne-a trecut glontul pe la ureche. Unele curti sunt la nici 150 de metri de stupina.




























Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ieri am fost sa extrag ce a mai ramas de la salcam. Nai exact nu am scos nici 40 de kg de la 20 de stupi. E dezastru apicol. Abia au ce manca ele
. Roiesc intr-o veselie. Sunt stupii plini de regine. Cand am descărcat ultima încărcătură de rame in lada de transport am gasit două matci neimperecheate. Una am prins-o si am marcat-o. Apoi mi-a scapat din mana si a plecat in zbor in directia stupinei. Cred ca găseste ea un stup. :D In aceste condiții nu cred ca am sa scot mare lucru la poliflora. Nici macar nu am cum sa controlez roitul din cauza vremii. De sâmbătă iar incepe sa ploua pana marți. Serile trecute am avut temperaturi de 6-7 grade. Nucleele mi s-au depopulat si nu inteleg cauza. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Era bine sa populezi nucleii dintr-un roi urcat pe creaca si sa dai cate o matca neimperecheata in ei, pt ca de obicei roiesc cu mai multe matci.
Cum ai gestionat situatia ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

oroles , nucleele care s-au depopulat le-ai mutat pe alta vatra ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: dorindafi din Iunie 11, 2016, 08:28:38 PM
oroles , nucleele care s-au depopulat le-ai mutat pe alta vatra ?
Nu le-am mutat pe alta vatra. Nu inteleg cauza depopularilor. Am populat asa: un nucleu de lemn 4 in 1, 4 nuclee de polistiren cu rame 1/1 dezasamblabile (in doua bucati), o roinita 2 in 1,  2 buzunare la doi stupi orizontali (pe laterale) si mai multi stupi goi in care am facut roi cu 2-3 rame 1/1.  La unul dintre buzunarele laterale am inca albina si matca imperecheata. La celalalt a disparut albina. Imediat ce am constatat lipsa oricarei activitati am scos ramele de acolo ca sa nu  se faca furtisag. La nucleele de polistiren mai am doi cu albina si cu matca. Trei s-au depopulat complet. Unul l-am repopulat cu o rama dezasamblabila scoasa dintr-un stup. Desi avea miere si pastura si cel mai probabil albina de pe ea era lucratoare, nu s-a depopulat. In roinita am crescut matcile si cand am scos matcile am lasat o botca. Acum, in jumatatea in care am lasat botca am gasit o matca buna tare. Ouase de nu mai avea loc. In cealalta jumatate sub 100 de albine si matca care desi trebuia sa fie imperecheata, era tot acolo. Ba chiar mai mult, incerca sa zboare. In cazul in care va ganditi la faptul ca diafragma nu ar fi etansa, va anunt ca e exclus. Am verificat de mai multe ori, inclusiv la buzumarele de la orizontali. E posibil sa fie si vremea de vina, mai ales ca nu prea au cules, ploua in draci, ba chiar a dat si gheata la  cca 5 km de mine, ca si cand inundatiile nu ar fi fost de ajuns. Si poze ca sa va convingeti ca la mine in zona a venit iarna. :P





A se vedea varfurile copacilor din aceasta poza:







Si sa vedeti cu ce ploi zilnice ma confrunt eu.
http://youtu.be/oPuDmrWxIcI
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani