Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: oroles din Martie 10, 2016, 09:01:57 PM
De ce nu crezi? Lasa ca il beau eu. E al naibii de bun. Mai am foarte putin. Se vinde bine. Piața exista asa ca puneti la fermentat miere  L-am dat cat ai clipi. La ce pret are mierea acum...

pai de aceea nu cred...ca nu am gustat  :) parca ai postat pe undeva si reteta si tehnologia de preperare ,o sa o caut sa incerc.
pofta mare  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Te astept sa te convingi! Mai am o reteta mai simpla, fara struguri. Se iau nutrienti pentru drojdii din comert si se face la fel. Din pacate nu am temperatura de fierbere. Vremea de afara e prea racoroasa. Cand se va incalzi mai bine va pleca la fiert. Trebuie un pic mai multa rabdare.
Aveti aici nutrienti.

http://www.protectvit.ro/catalog/nutrienti-622215

Recomand acest produs.

http://www.protectvit.ro/cumpara/protectvit-s5-1kg-6912268
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: oroles din Martie 11, 2016, 08:23:32 PM
Te astept sa te convingi! Mai am o reteta mai simpla, fara struguri. Se iau nutrienti pentru drojdii din comert si se face la fel. Din pacate nu am temperatura de fierbere. Vremea de afara e prea racoroasa. Cand se va incalzi mai bine va pleca la fiert. Trebuie un pic mai multa rabdare.
Aveti aici nutrienti.

http://www.protectvit.ro/catalog/nutrienti-622215

Recomand acest produs.

http://www.protectvit.ro/cumpara/protectvit-s5-1kg-6912268


nu ma astepta ca s-ar putea sa vin...
strugurii din comert nu sunt buni?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

#573
Care comerț? De unde la vremea asta? Sunt foarte buni dar avand cerere pentru hidromel si neavând cu ce sa fac am recurs la substituenti. Oricum îmi informez clientii ce contine produsul cumparat. Am si profesori de industrie alimentara care cumpara de la mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

ma refer la cei din supermarket..
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Hidromel in devenire. De data asta varianta de sinteza. Am adus de proba acasa un bidon sa vad daca are conditii suficiente sa fiarba. In plus, pentru a avea un control mai mare asupra produsului finit am adaugat metabisulfitul de potasiu direct in mursa. Ce-i drept imi era un pic teama ca nu va fierbe, dar se pare ca nu are nici cea mai mica problema. Temperatura potrivita sa aiba. In casa am 21 de grade. La aceasta temperatura dureaza maxim o saptamana sa consume drojdia zaharuririle din mursa.

http://youtu.be/XOZFg4ureTw
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Un gutui mic pus in toamna cu frunzulite.




Toporasi:



Migdali pricajiti:





Corn inflorit:



Mierea ursului:



Si totusi primavara nu e chiar asa aproape:



Nuci selectionati:


Stupina dupa revizie (pierdut 6 iarna aceasta).



Corn si corcodusi:


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Cum ai reusit sa pierzi 6 stupi? :uimit:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

De multe ori se pierde din stupi si după ce ai acumulat ceva cunoștințe bune de apicultură, în primii 6-7 ani la început nu am pierdut nici unul, am mai pierdut după aceea cite unul.

oroles

Ieri mi-am reparat toate afumatoarele din dotare. Aveam 2 bune si doua cu probleme. Cel mai din dreapta i-am schimbat pielea la burduf. Nu e mare filosofie, dar nu as mai face-o odata. Mai bine dau 20 de ron si imi iau un burduf nou.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Uneori parcă ai mai face ceva şi "hand made" ...

Cipi

De ce ti-ai cumparat atatea afumatoare?

oroles

Citat din: Cipi din Aprilie 30, 2016, 07:51:01 PM
De ce ti-ai cumparat atatea afumatoare?
Pai pentru fiecare stup imi trebuie un afumator. :P Asa zice socrul meu in gluma.
Primul meu afumator a fost al doilea, de la stanga spre dreapta. S-a spart burduful la el si cum am prins o oferta l-am luat pe ultimul din dreapta cu 55 ron (din inox si cu cartus). Burduful fiind din material sintetic, s-a rupt si la acesta  burduful, tocmai cand cresteam regine. M-au racorit albinele deoarece nu am avut cum sa introduc fumul. Asa ca l-am luat pe al doilea de la stanga spre dreapta. Are burduf de piele. Cum foalele erau 25 de ron si afumatorul 45, am zis ca mai bine iau afumatorul cu totul. Cel mai din stanga a fost in dotarea unei scoli si mi-a fost facut cadou. Era folosit pe post de material didactic pe timpul lui Ceausescu. Fusese casat dar cel care mi l-a facut cadou il pastrase. Aveau la scoala mai multe de unelte pentru apicultura / sericicultura. Au avut si un stup dar era prea vechi pentru a mai fi folosit. La targul apicol de la Iasi mi-am luat un burduf cu 15 ron de piele. Intentionam sa il pun pe afumatorul din inox. Cum nu s-a potrivit, l-am pus pe primul meu afumator (care nu imi mai place deoarece are capacitate mica). Am luat burduful spart al acestuia si l-a reparat. Apoi l-am pus pe cel de inox.  Am mai reparat acele verigi de pe capace care ajuta la deschiderea afumatorului. La  mine se rupe deoarece se lipeste capacul de corpul afumatorului. Cu ce i-am pus acum ar trebui sa mai tina cativa ani. :D Si uite asa m-am trezit cu 4 afumatoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Aprilie 30, 2016, 08:08:43 PM
Citat din: Cipi din Aprilie 30, 2016, 07:51:01 PM
De ce ti-ai cumparat atatea afumatoare?
Pai pentru fiecare stup imi trebuie un afumator. :P Asa zice socrul meu in gluma.
Primul meu afumator a fost al doilea, de la stanga spre dreapta. S-a spart burduful la el si cum am prins o oferta l-am luat pe ultimul din dreapta cu 55 ron (din inox si cu cartus). Burduful fiind din material sintetic, s-a rupt si la acesta  burduful, tocmai cand cresteam regine. M-au racorit albinele deoarece nu am avut cum sa introduc fumul. Asa ca l-am luat pe al doilea de la stanga spre dreapta. Are burduf de piele. Cum foalele erau 25 de ron si afumatorul 45, am zis ca mai bine iau afumatorul cu totul. Cel mai din stanga a fost in dotarea unei scoli si mi-a fost facut cadou. Era folosit pe post de material didactic pe timpul lui Ceausescu. Fusese casat dar cel care mi l-a facut cadou il pastrase. Aveau la scoala mai multe de unelte pentru apicultura / sericicultura. Au avut si un stup dar era prea vechi pentru a mai fi folosit. La targul apicol de la Iasi mi-am luat un burduf cu 15 ron de piele. Intentionam sa il pun pe afumatorul din inox. Cum nu s-a potrivit, l-am pus pe primul meu afumator (care nu imi mai place deoarece are capacitate mica). Am luat burduful spart al acestuia si l-a reparat. Apoi l-am pus pe cel de inox.  Am mai reparat acele verigi de pe capace care ajuta la deschiderea afumatorului. La  mine se rupe deoarece se lipeste capacul de corpul afumatorului. Cu ce i-am pus acum ar trebui sa mai tina cativa ani. :D Si uite asa m-am trezit cu 4 afumatoare.
Mult inainte!!

..la stupi, nu la afumatoare.

dan sebastian

Cauta la cei care repara geci de piele (marochinarie) si pe o bucata de un metru patrat iti repari toate afumatoarele. Mai merge si la cei care se ocupa cu mobile, confectionari fotolii, etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.