Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: sorinma din Noiembrie 25, 2015, 05:15:31 PM
Freza la ce pret a fost.
Fa cateva de la cap la coada sa vezi cum se fac sau unde gresesti si apoi poti face si in serie .

Freza a fost la 441 RON la Baumax Bacau. E pret normal, neredus. Era la 409 pe www.emag.ro, dar prefer sa am service aproape in caz de probleme. M-am mai consultat cu unul si altul si am inteles ca e buna si ca nu ar trebui sa fac rabat la calitate pentru freza. La ferastrau se mai poate. De exemplu au freza Black & Decker de aceleasi specificatii la 337 ron la Baumax si la 451 la Dedeman. Am inteles ca sculele B&D nu mai sunt ce au fost de cand si-au mutat productia in China. Si subansamblele la aceasta freza Bosch sunt facute in China. Cineva spunea ca depinde si cu ce o folosesti. Daca o folosesti cu freze tocite nu te tine o viata. La fel si cu fierastraul.
Fierastraul Skil a fost 298 RON (Dedeman). E destul de robust. La altele probate (B&D, Practyl) talpa era prinsa in nituri si nu era chiar asa de stabila. Are avantajul ca se poate regla pe inaltime. Se gasesc panze greu si numai de la Bosch pentru el. Au gaura de 16 mm (specific celor din gama Bosch) si o panza destul de lata (184 cm). Reglajul se poate face si pe inaltime si cu niste adausuri simple se poate face extrem de stabil. Adancime de lucru de 6.4 cm. Ca putere este aproape de motoare mai vechi si greoaie - 1250 wati. Viteza destul de mare de taiere poate crea precizie, zic eu. 

Apropo, Baumax Bacau a fost preluat de Leroy Merlin si au loc lichidari de stocuri pentru marcile proprii de scule (Practyl).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2015, 06:00:37 PM
Citat din: sorinma din Noiembrie 25, 2015, 05:15:31 PM
Freza la ce pret a fost.
Fa cateva de la cap la coada sa vezi cum se fac sau unde gresesti si apoi poti face si in serie .

Freza a fost la 441 RON la Baumax Bacau. E pret normal, neredus. Era la 409 pe www.emag.ro, dar prefer sa am service aproape in caz de probleme.........
Apropo, Baumax Bacau a fost preluat de Leroy Merlin si au loc lichidari de stocuri pentru marcile proprii de scule (Practyl).

Daca Leroy Merlin a preluat spatiile Baumax mai asigura si service-ul la sculele cumparate de la Baumax..>.??

bmdna

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2015, 03:42:39 PM
Multumesc pentru sfat. Eu zic ca ies mai ieftin mai ales ca nu cumpar cheresteaua. Ceva resturi de dulap mai gasesc prin curte. La fiecare lucrare iti mai ramane cate un capat pe care poti sa il folosesti pe la rame. Chiar daca as avea de cumparat cherestea nu ar fi o problema. De timp, la fel. Vara, in vacanta, am timp doua luni sa fac vreo cateva rame. Acum am rame suficiente (mai putin pentru cei 12 fara cat). Ar insemna sa mai fac  144 de  rame de cat. Sculele le-am luat sa mai invat si eu meserie si sa nu mai apelez la unul sau la altul. :D

Daca:
- cheresteaua nu e problema
- timpul nu e problema
Chiar merita sa faci. Eu nu am cherestea si stau prost si cu timpul. Spor la treaba!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bio

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2015, 03:42:39 PM
...... Eu zic ca ies mai ieftin mai ales ca nu cumpar cheresteaua. Ceva resturi de dulap mai gasesc prin curte. La fiecare lucrare iti mai ramane cate un capat pe care poti sa il folosesti pe la rame. Chiar daca as avea de cumparat cherestea nu ar fi o problema. De timp, la fel. Vara, in vacanta, am timp doua luni sa fac vreo cateva rame. Acum am rame suficiente (mai putin pentru cei 12 fara cat). Ar insemna sa mai fac  144 de  rame de cat. Sculele le-am luat sa mai invat si eu meserie si sa nu mai apelez la unul sau la altul. :D

Acum vreo 7 ani in urma si eu gindeam ca este mai bine sa-mi fac ramele asa...:)

Mi-am cumparat scule de firma.... mi-am luat lemn de tei... am facut vreo 5000 de laterale pentru rame de jumatate si cind am ajuns la tirgul de la Slobozia am gasit un timplar la care am dat comanda si mi-am facut aproape 8000 de rame de jumatate la un pret bun si tot ce facusem eu am bagat la soba.

..mi-am dat seama ca timplaria nu este pentru mine.

oroles

#469
Citat din: bio din Noiembrie 25, 2015, 06:28:43 PM
Daca Leroy Merlin a preluat spatiile Baumax mai asigura si service-ul la sculele cumparate de la Baumax..>.??
Da, pe facturi deja apare sigla, denumirea si datele de identificare Leroy Merlin.
@bio. Nu e vorba numai de rame. Sculele le-am luat sa le folosesc pentru mai multe. Intentionez sa imi fac o camera de depozitare / extractie si am nevoie de un ferastrau. Cu freza m-am mai gandit sa imi mai fac cateva piese mici de mobilier. Oricum imi place cum ai pus problema tamplariei. O sa iti dau raspunsul mai spre vara daca tamplaria este de mine. Partea buna este ca are cine ma invata. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am uitat sa spun ca mi-am luat deja o panza Irwin cu gaura de fi adaptabil. Are o saiba care se foloseste la centrat si poate fi folosita si pe fi-uri mai mari. Cei de la Bosch au facut ferastraie circulare de  mana cu gaura de 16 ca sa poata fi folosite doar cu panze de-ale lor. Ce-i drept sunt si mai rezistente panzele Bosch si omori motorul mai greu. Ca o gluma, in bazarul din Bacau se gaseau tot felul de panze de la Bosch, mai putin cele cu gaura de 16 mm. Erau toate contrafacute. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Sa folosesti sanatos sculele cumparate, dar atentie la masurile de protectie a muncii, mai ales atunci cand se lucreaza la freza.
Circularul mobil este foarte reusit. Am unul la fel de mai multi ani si s-a amortizat demult.

bismark

   Intra pe stuparitul, la namzeb la pag 8 si vezi un set de freze pentru scula tacu care poti face multe.Cu respect  ^:)^




Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 25, 2015, 07:29:50 PM
Sa folosesti sanatos sculele cumparate, dar atentie la masurile de protectie a muncii, mai ales atunci cand se lucreaza la freza.
Circularul mobil este foarte reusit. Am unul la fel de mai multi ani si s-a amortizat demult.
Multumesc domnule Vasile! Deja trecusem pe lista o pereche de ochelari de protectie. Am in familie patiti cu  aschii metalice sarite in ochi. Aveam o pereche pe undeva dar nu o mai gasesc. Ma bucur sa aud ca am ales un circular bun. Sper sa ma tina si pe mine. Mi-am luat alta panza deoarece cea originala nu are pastile vidia.

Multumesc Bismark!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#474
@bismark. Am luat deja acel set de freze. M-a costat setul de la Stern 50 de RON. Vreau mai intai sa invat ce face fiecare freza, sa vad care imi este mai utila si daca nu sunt bune imi voi lua altele de la o firma mai buna. Un cap de freza la Bosch e 39 de RON.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

uite ce sa faci daca nu gasesti okelarii  :razz: :razz: :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Vyktor

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2015, 09:46:12 PM
@bismark. Am luat deja acel set de freze. M-a costat setul de la Stern 50 de RON. Vreau mai intai sa invat ce face fiecare freza, sa vad care imi este mai utila si daca nu sunt bune imi voi lua altele de la o firma mai buna. Un cap de freza la Bosch e 39 de RON.



Salut Oroles
Sper sa nu te superi dar, 50 de lei ai dat ,50 de lei face. Am avut si eu un set de freze ca acesta si nu am reusit sa fac cu ele mai nimic. Se incalzesc foarte repede si sunt numai bune de aruncat. Poate tu ai mai mult noroc si ale tale  merg ....da' nu cred. ulterior am luat o freza de 22' pe care am dat 100 de lei.

bismark

    Eu le am de vreo 4-5 ani si am facut si mobilier cu ele si nu s-au dezlipit si nici nu le-am scutit,depinde de meserias daca nu stie sa regleze bine turatia,orice scula o poti strica din prima.Fixeaza freza la o masa si regleaza turatia incit sa ia din material usor si cite putin si poti face lucru ca si cu una profesionala.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: Vyktor din Noiembrie 26, 2015, 10:43:01 AM
Salut Oroles
Sper sa nu te superi dar, 50 de lei ai dat ,50 de lei face. Am avut si eu un set de freze ca acesta si nu am reusit sa fac cu ele mai nimic. Se incalzesc foarte repede si sunt numai bune de aruncat. Poate tu ai mai mult noroc si ale tale  merg ....da' nu cred. ulterior am luat o freza de 22' pe care am dat 100 de lei.
Salut Vyktor!
Nu as avea de ce sa ma supar. Am spus mai sus ca le-am luat mai mult pentru a vedea ce face fiecare tip de freza si la ce as putea sa le utilizez. Au scop didactic. As fi putut sa imi iau doua trei freze de la Bosch (am scris ca am vazut la 39 bucata) insa nu stiu daca sunt folositoare pentru ce vreau eu sa fac. Le incerc pe astea pana se strica. Apoi imi voi lua profesioniste. E evident ca nu am nevoie de toate frezele din set. Unele s-ar putea sa nu le utilizez niciodata. Oricum am si o freza de la Bosch cu care a venit masina.

Fenomenul de decalire apare la freze sau burghie cand sunt folosite la turatii mari. In lemn nu am lucrat cu freze, dar la fier am observat ca si cele mai de calitate burghie, folosite la turatii mari se decalesc, se tocesc si se rup. La fier trebuie folosita o turatie mai mica. Pentru a-mi repara angrenajul la centrifuga am ascutit burghiul de doua ori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Deci la lemn cea mai bună turație este cea maximă?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.