Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

serban

În toamna asta am găsit și eu ghemul de iernare format dintr-o jumătate de familie cu tot cu matcă pe ramele date la lins dar am remediat situația.Nici eu nu mai las rame deloc după diafragmă iarna. Am lăsat iarna trecută și le-am găsit pline cu apă,unele mucegăite. Astăzi,am deschis un roi de control și am urmărit albinele de varoua. Am văzut doar unul singur și ăla pe matcă ))/

oroles

Cum ai remediat-o? Eu am scuturat toate albinele desi erau stranse intr-un fel de ghem usor mai afanat. S-au suparat, insa cred ca o sa le treaca. In jumatate de ora era facut ghemul la loc. Sper sa mai aiba matca. Mai era varianta aducerii ramlor langa cele cu hrana, fara nicio garantie ca treceau singure unde trebuie. In plus, tot trebuia sa rup ghemul. Oricum le-am scuturat peste rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Rama pe care se afla matca am așezat-o ultima lângă cuib iar ramele cu albine le-am scuturat după diafragmă. A doua zi,am verificat să fie format cuibul corect iar ultima ramă (cea pe care se afla matca în ziua precedentă)am ridicat-o și am pus-o la rezerva. Astăzi la amiază am avut zbor foarte bun (18 gr.celsius) la toți stupii,au adus și polen.

Cipi

@serban, am rugamintea sa-ti schimbi fotografia de profil deoarece e aceeasi cu a domnului @bucovineanu, si va confunda lumea.

oroles

 Si eu am crezut initial ca e a domnului bucovineanu :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban


floricu

va rog mult sa imi spuneti si mie cum iernati cu stupii din poliuretan.Am cumparat si eu 44 de stupi din poliuretan de la faroger si iam lasat cu folie deasupra si tavita de jos inchisa si am vazut ca eu facut condens(acum in octombrie pe 24 ),Intentionez sa dau jos folia pe timpul ierni .Dvstra cum iernati ? cu tavita putin deschisa ,trasa de tot sau cu tavita pusa ? Si deasupra cu folie sau fara folie?

pistol28

Eu aş ierna în "fundu gol" cu folie în cap.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

Citat din: floricu din Octombrie 24, 2015, 10:46:37 PM
va rog mult sa imi spuneti si mie cum iernati cu stupii din poliuretan.Am cumparat si eu 44 de stupi din poliuretan de la faroger si iam lasat cu folie deasupra si tavita de jos inchisa si am vazut ca eu facut condens(acum in octombrie pe 24 ),Intentionez sa dau jos folia pe timpul ierni .Dvstra cum iernati ? cu tavita putin deschisa ,trasa de tot sau cu tavita pusa ? Si deasupra cu folie sau fara folie?
Fara tavita pana la -14grade. La -15 intoduc tavita la nivel cu partea din spate a stupilor.folia o tin tot timpul dar o indoi in coltul din spate si dupa diafragma.in februarie se poate introduce toata tavita ptr a crea conditii ptr ponta matci.

oroles

Nu am iernat niciodata stupi cu fund AV. Pentru mine iernarea la "fundul gol" este test de anduranta. Am observat insa ca daca ai deasupra folie si lasi un pic subarul tras cat sa circule aerul, condensul nu mai apare. Eu, la singurul stup cu fund AV am inchis subarul si am pus peste albine sac de canepa taiat. Apoi am pus niste hartii deasupra ca sa atraga umezeala de pe sac si cu mila lui Dumnezeu ne vedem in primavara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Scule achizitionate cu ocazia Black Friday. Sper sa imi fac treaba cu ele. Am de facut caturi la stupii mici. Cred ca imi va fi destul de greu sa le fac mai ales ca acele capace nu au fost concepute pentru caturi. Oricum, ceva am eu in minte pentru proiectarea lor. Caturile vor fi de 1/2. Ce distanta trebuie sa fie intre ramele din cuib si cele din cat? Ce solutie tehnica imi dati? Cei mici au dublu falt (falt pentru rame) si falt pentru podisor. Mai au falt pentru capac. Sunt din scandura groasa (cred ca au 4,5 cm grosime). Oricum, cu putina munca si atentie cred ca se pot face niste caturi frumoase si utilizabile.

Stupii mici sunt cei care vreau sa le fac caturile.



Tipul meu de impachetare.







Sculele de care va ziceam:
1. Fierastrau circular Skil 1250 W, adancime de taiere 64 mm, reglaj pe inaltime. Pret 298 RON la Dedeman.



Imi trebuie o panza subtire cu pastile vidia pentru el. Dimensiuni 184x16. Ce imi recomandati? Am gasit Pilana insa nu mi s-au parut asa de bune. Cei de la Dedeman mai vand Irwin si Bosch.

2. Freza Bosch POF 1200AE




Si la asta am nevoie de freze si nu stiu ce modele sa aleg si ce marci. Ma gandeam la o freza coada de randunica. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, va rog sa o faceti!


Ambele scule vor fi folosite cu o masa Wolfcraft Master Cut 1000, second hand, pe care intentionez sa o achizitionez.

http://youtu.be/2uHlSxgodH0

Stiu ca nu sunt scule profesionale, insa sper sa imi pot face cateva lucruri prin gospodarie singur. Ramele intentionez sa mi le fac singur de acum incolo, acele caturi "blestemate", ceva nuclee de imperechere, colectoare de polen, rame portbotci si alte lucrari de tamplarie.

Mentionez ca mare lucru nu stiu despre tamplarie. Avem in dotare un ditamai abricht-ul insa e foarte periculos. Eu unul nu m-as baga la el. Are vibratii mari si oricand poti sa iti scapi degetul la el. De aceea cred ca pentru mici lucrari m-ar ajuta o rindea electrica. O foloseste cineva cu succes?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Daca foloseste la ceva, eu am ajuns la concluzia ca nu merita sa-ti faci ramele singur. Nu cred ca poti sa te incadrezi in pretul de pe piata, care rezulta in urma aplicarii de tehnologii pe flux. Acasa e greu sa-ti amenajezi un astfel de flux si nici nu merita la volumul de rame produs. Eu am incercat sa le fac singur. Am facut un calcul si dureaza foarte mult. Vorba aia: "parerea mea".
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

sorinma

Depinde de scule si daca iti place..
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: bmdna din Noiembrie 25, 2015, 02:50:46 PM
Daca foloseste la ceva, eu am ajuns la concluzia ca nu merita sa-ti faci ramele singur. Nu cred ca poti sa te incadrezi in pretul de pe piata, care rezulta in urma aplicarii de tehnologii pe flux. Acasa e greu sa-ti amenajezi un astfel de flux si nici nu merita la volumul de rame produs. Eu am incercat sa le fac singur. Am facut un calcul si dureaza foarte mult. Vorba aia: "parerea mea".

Multumesc pentru sfat. Eu zic ca ies mai ieftin mai ales ca nu cumpar cheresteaua. Ceva resturi de dulap mai gasesc prin curte. La fiecare lucrare iti mai ramane cate un capat pe care poti sa il folosesti pe la rame. Chiar daca as avea de cumparat cherestea nu ar fi o problema. De timp, la fel. Vara, in vacanta, am timp doua luni sa fac vreo cateva rame. Acum am rame suficiente (mai putin pentru cei 12 fara cat). Ar insemna sa mai fac  144 de  rame de cat. Sculele le-am luat sa mai invat si eu meserie si sa nu mai apelez la unul sau la altul. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Freza la ce pret a fost.
Fa cateva de la cap la coada sa vezi cum se fac sau unde gresesti si apoi poti face si in serie .
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde