Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: oroles din Octombrie 04, 2015, 08:31:20 AM
Eu stiam ca albinele se nasc asa si problema apare din cauza infestatiei mare cu varroa. Tot ca un lucru interesant, femela de varroa detesta botcile si nu depune ouă niciodată in ele. De virus nu stiam. Voi cauta sa citească mai  multe. În nicio carte nu am gasit despre el desi ultima pe care am citit-o este despre bolile albinelor.

Varroa a aparut la albina europeana nu foarte demult. Virusul DWV a fost descoperit si mai recent si, in afara de afectarea puternica a dezvoltarii albinei in figure, se pare ca are multe alte efecte negative. Se pare ca virusul se dezvolta in zona creierului albinei responsabila pentru vaz si miros. Se stie ca virusii produc modificari in comportamentul gazdelor pentru a favoriza propagarea. Astfel, afectant vazul si mirosul acest virus poate fi responsabil pentru depopulari, albinele uitand drumul de intoarcere la stup. Poate fi responsabil pentru distrugerea completa a coloniei pentru ca albinele nemaisimtind mirosul, nu mai detecteaza hoatele, iar hoatele duc virusul in stupul lor.

Parearea mea e ca albinele se pot apara si de acest virus daca le oferim tot ce au nevoie si nu le exploatam exagerat, de fapt daca nu le agresam cu apipixuri, inmultiri prin foartarea populatiei, vetre suprapopulate, pesticide, etc. Majoritatea agentilor patogeni, cum este si DWV stau la panda si asteapta un "backdoor" prin care sa intre. Aceasta portita de intrare se deschide atunci cand imunitatea de ansamblu a familiei de albine (familia este ca un organism) este slabita.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dan sebastian

Am avut anul acesta în stupină un stup care nu se dezvolta, se lăsa prădat fără să opună rezistență. Am fost obligat să îl mut singur la 5 km. distanță. Nici acum nu e bine deși am investit tratamente și miere în el cât nu merită. Sunt curios dacă trece iarna.
Cred ca virusul respectiv ar explica situatia mea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bmdna

Cred ca e foarte greu de determinat daca manifestarea de la stupul respectiv are drept cauza acest virus. E posibil...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Astazi i-am impachetat, in stilul meu caracteristic. Nu am avut probleme cu impachetarea pe care o practic.
Am avut insa alte probleme. La vreo 4 stupi, deoarece am lasat dupa diafragma rame ghemul s-a format dupa diafragma. La unii aveam 2 ghemuri, la unul era unul in totalitate pe ramele fara miere. Fiind vreo 12-13 grade am procedat la scuturarea ramelor cu albina peste ramele lasate cu miere. Oricum era format un ghem ceva mai afumat. La unul am vazut matca cand am scuturat-o. Sper sa nu o fi accidentat. Oricum, s-au tras fara nicio problema. Au fost agitate vreo jumatate de ora dar apoi s-au linistit. Sper sa aiba matci in primavara. Oricum asta mi-a fost o lectie. Stiu vreo doi stupari de pe aici care "se lauda" ca lasa ramele peste iarna dupa diafragma. Cred ca aceasta recomandare ar trebui sa o pastreze pentru ei. Mentionez ca matca a trecut de doua randuri de diafragma (una de polistiren si una de PAL). E adevarat ca nu erau etanse. Oricum stupii erau condamnati la moarte sigura daca nu ii gaseam acum. De maine se anunta ninsoare la mine in zona. Am si eu unul slab cum zice Dan. Nu stiu de ce, dar a slabit constant. Am luat foarte multa miere la salcam. L-am gasit in toamna cu o matca trantorita. I-am dat una buna. Acum e pe 3 rame. Nu l-am unit pentru ca avea si ceva trantori.

Am montat gratiile antisoareci la toti.

Ca un fapt divers, parul pe care l-am amenintat de Bunavestire cu toporul a facut in toamna asta flori si are niste pere cat unghia. :) Are vreo 5-6 ani. ves lucian zicea sa il altoiesc. L-am cautat pe la partea de jos a tulpinei si am vazut ca este altoit. Desi perele sunt preferatele mele, nu am reusit pana acum sa mananc din productie proprie nicio para.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Octombrie 10, 2015, 08:32:52 PMdiafragma  Nu stiu de ce, dar a slabit constant. Am luat foarte multa miere la salcam. L-am gasit in toamna cu o matca trantorita. I-am dat una buna. Acum e pe 3 rame. Nu l-am unit pentru ca avea si ceva trantori.
Explicatia consta in faptul ca regina era epuizata, a pus o serie de puiet in primavara, dupa care a pus puiet mai putin si in final a depus numai oua nefecundate. Trebuia unit deoarece are foarte putina albina care va vedea primavara.

dorindafi

,,Stiu vreo doi stupari de pe aici care "se lauda" ca lasa ramele peste iarna dupa diafragma. Cred ca aceasta recomandare ar trebui sa o pastreze pentru ei. ''

eu nu fac asa ceva , adica nu sfatuesc pe nimeni sa faca ceace fac eu
iar daca am aratat cum lucrez de citeva luni de zile , lipsa de experienta
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Cred ca albinele s-au tras acolo din cauza caldurii. Era mai cald acolo decat in dreptul urdinisului. Nu cred ca de vina e "lipsa de experienta" atata timp cat le-am avut asezate ca si la tine.  :P Sau poate o fi. Cert este ca nu la toti s-a intamplat asta.

Mi-au mai ramas vreo 6 rame cu miere capacita. Le-am pus in dulap langa celelalte goale. Are ceva daca le dau cu sulf? Mai au si un pic de pastura.

Azi am observat ca in disperare de cauza gaselnita a incercat sa depuna oua intr-un spatiu mic dintre scandurica podisorului si peretele stupului, unde mai erau firisoare de ceara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai333

Chiar daca la mine este mai cald, eu strang cuiburile la menghina, am familii la care nu pot strange si ii las pe 10, dar majoritatea stau pe 6 rame,..nu las nimic dupa diafragma,..undeva la sf de august dau dupa diafragma fara sa descapacesc ramele cu putina miere ..daca pana la sf de sept nu au tras-o o scot..eu asa procedez


oroles

Citat din: bucovineanu din Octombrie 10, 2015, 09:47:01 PM
Citat din: oroles din Octombrie 10, 2015, 08:32:52 PMdiafragma  Nu stiu de ce, dar a slabit constant. Am luat foarte multa miere la salcam. L-am gasit in toamna cu o matca trantorita. I-am dat una buna. Acum e pe 3 rame. Nu l-am unit pentru ca avea si ceva trantori.
Explicatia consta in faptul ca regina era epuizata, a pus o serie de puiet in primavara, dupa care a pus puiet mai putin si in final a depus numai oua nefecundate. Trebuia unit deoarece are foarte putina albina care va vedea primavara.
Am avut un nucleu scos pe 3 rame anul trecut si l-am iernat cu succes. Am luat miere la salcam si la poliflora. Acum e unul din cei mai buni. Am mers pe principiul ca nu o sa am urma de regret daca nu trece iarna.   Am vazut ca dupa introducerea matcii noi a cam fugarit din trantori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

eu folosesc batoanele de sulf si au dat randament  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipik

Citat din: oroles din Octombrie 10, 2015, 08:32:52 PM
Astazi i-am impachetat, in stilul meu caracteristic. Nu am avut probleme cu impachetarea pe care o practic.
Am avut insa alte probleme. La vreo 4 stupi, deoarece am lasat dupa diafragma rame ghemul s-a format dupa diafragma. La unii aveam 2 ghemuri, la unul era unul in totalitate pe ramele fara miere. Fiind vreo 12-13 grade am procedat la scuturarea ramelor cu albina peste ramele lasate cu miere. Oricum era format un ghem ceva mai afumat. La unul am vazut matca cand am scuturat-o. Sper sa nu o fi accidentat. Oricum, s-au tras fara nicio problema. Au fost agitate vreo jumatate de ora dar apoi s-au linistit. Sper sa aiba matci in primavara. Oricum asta mi-a fost o lectie. Stiu vreo doi stupari de pe aici care "se lauda" ca lasa ramele peste iarna dupa diafragma. Cred ca aceasta recomandare ar trebui sa o pastreze pentru ei. Mentionez ca matca a trecut de doua randuri de diafragma (una de polistiren si una de PAL). E adevarat ca nu erau etanse. Oricum stupii erau condamnati la moarte sigura daca nu ii gaseam acum. De maine se anunta ninsoare la mine in zona. Am si eu unul slab cum zice Dan. Nu stiu de ce, dar a slabit constant. Am luat foarte multa miere la salcam. L-am gasit in toamna cu o matca trantorita. I-am dat una buna. Acum e pe 3 rame. Nu l-am unit pentru ca avea si ceva trantori.

Am montat gratiile antisoareci la toti.

Ca un fapt divers, parul pe care l-am amenintat de Bunavestire cu toporul a facut in toamna asta flori si are niste pere cat unghia. :) Are vreo 5-6 ani. ves lucian zicea sa il altoiesc. L-am cautat pe la partea de jos a tulpinei si am vazut ca este altoit. Desi perele sunt preferatele mele, nu am reusit pana acum sa mananc din productie proprie nicio para.

Am mai povestit inprimavara si o voi mai spune.
Intr-un stup orizontal de 20 de rame, ierna o familie pe 5 la unul din capete. La capatul opus doua rame (Una Rama hranitor si Una 3/4) cu ceva miere, cam 1kg. In luna februarie gasesc familia cu albine cam pe 3 rame ( o stiam puternica, ma uit in caiet si vad a intrat in iarna cu albine pe 5 rame).
Mai vad un sir de albine pe in interiorul stupului pe partea cu urdinisul ca se duc sore capatul opus. Cand ma uit cele doua rame erau goale si albinele moarte cu capul in celula, la mijlocul lor era matca, moarta si ea.
CE am invatat, nu mai las rame in stup.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea



CE am invatat, nu mai las rame in stup.
[/quote]

corect

oroles

Eu am gasit ghem dublu la unul. Cea mai mare parte a albinelor era pe rama cu hrana lasata de mine si o mica parte dupa diafragma. Ramele fusesera date la lins si lasate acolo. Ma trezeam cu doua familii in primavara. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Dacă erai norocos aveai ditamai roiul  :rotfl:
Exista posibilitatea să se fi retras în cuib după ce terminau mierea de după diafragmă, dar puteai la fel de bine să le găsești moarte de foame.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mihai333

le gasea moarte de foame sigur