Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Daca ajungeti la o concluzie sigura pana la urma asteptam sa ne informati . :hi:

dodo79

La fel de multi au cazut si la mine.Le-am pus benzi de mavrirol cumparate din china.sunt mult mai bune si mult mai ieftine decat alea romanesti.
Au cazut multi chiar si pe hranitor

apivasmob

Ca un paradox, intr-o zi era mai cald in zona stupinei decat la Bacau. Nu stiu care este cauza dar de tratat le tratez si nu ma las!


Ai auzit de fenomenul de inversiune termica ?
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Am auzit, numai ca la mine nu se intampla foarte des. De aceea imi aratam mirarea. Nu cred ca am folosit corect cuvantul "paradox".
dodo79, cum se cheama Mavrirolul chinezesc?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Septembrie 30, 2015, 08:30:56 AM
......
dodo79, cum se cheama Mavrirolul chinezesc?

Dodo..??..de unde l-ai cumparat ..??

dodo79

Citat din: bio din Septembrie 30, 2015, 08:57:10 AM
Citat din: oroles din Septembrie 30, 2015, 08:30:56 AM
......
dodo79, cum se cheama Mavrirolul chinezesc?

Dodo..??..de unde l-ai cumparat ..??
L-am primit.un pachet are 80buc de 10 cm.
Revin cu poza

dodo79

Sper sa se vada

bucovineanu

Banuiesc faptul ca e primit dinafara, sau il comercializeaza cineva in Romania?

dodo79

In Romania inca nu am vazut.
Anul acesta l-am incercat ptr prima data

oroles

Azi dimineata puteam sa fac tratamentul cu oxalic. La 8 erau 5 grade. Aseara au fost si 3 grade. De saptamana viitoare trebuie sa pun saltelutele. Am facut tratamentul cu varachet la amiaza si au picat mult mai putini. Cred ca acesta a fost ultimul. Nu are rost sa le innebunesc cu tratamente. Voi mai face un oxalic in decembrie.



Am gasit azi o matca cu aripile zdrentuite. Asa se intampla cu matcile mai in varsta sau e din cauza varroa? Intelesesem ca varroa nu prea sta pe matci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Varroa nu zdrentuieste aripile, nici la matca nici la albine. Albinele cu aripi deformate asa se nasc, din cauza unui virus transmis de varroa. Englezii il numesc Deformed Wing Virus (prescurtat DWV). Acesta afecteaza albina in stadiul de puiet capacit si face ca aripile sa se dezvolte anapoda. De fapt virusul asta face sa apara si alte malformatii dar pentru ca defectul aripilor este cel mai evident, s-a a;es cu numele asta. Este total gresita perceptia ca varroa ar roade aripi. Aripile zdrentuite la matca au alte cauze. Una dintre ele ar putea fi batranetea. Am avut si eu asa matci si in anul urmator au fost schimbate de albine. Eu zic ca daca albinele nu s-au decis sa o schimbe inseamna ca mai merge un sezon.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

pistol28

 Concluzia unui studiu:
Albine de control ≥ (101,2 ± 1,9 mg) 
albine cu o căpușă (varroa destructor) ≥(94,6 ± 3,5 mg) 
albine care au avut DWV >(91,8 ± 2,6 mg), Deformed Wing Virus (prescurtat DWV)
albine cu DWV și un acarian (80,9 ± 3,4 mg)
și albine cu doi bănuți (Varroa destructor) (75,2 ±2.5 mg).
În general, greutstea albinelor corelată negativ cu numărul de Varroa destructor.

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/64133000/PDFFiles/501-600/526-deGuzman--A%20laboratory%20technique%20to.pdf
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Eu stiam ca albinele se nasc asa si problema apare din cauza infestatiei mare cu varroa. Tot ca un lucru interesant, femela de varroa detesta botcile si nu depune ouă niciodată in ele. De virus nu stiam. Voi cauta sa citească mai  multe. În nicio carte nu am gasit despre el desi ultima pe care am citit-o este despre bolile albinelor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ce spune pistol28 am citit si eu. Problemele  apar de la 2 varroa in sud pe albina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: pistol28 din Octombrie 04, 2015, 05:31:37 AM
Concluzia unui studiu:
Albine de control ≥ (101,2 ± 1,9 mg) 
albine cu o căpușă (varroa destructor) ≥(94,6 ± 3,5 mg) 
albine care au avut DWV >(91,8 ± 2,6 mg), Deformed Wing Virus (prescurtat DWV)
albine cu DWV și un acarian (80,9 ± 3,4 mg)
și albine cu doi bănuți (Varroa destructor) (75,2 ±2.5 mg).
În general, greutstea albinelor corelată negativ cu numărul de Varroa destructor.

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/64133000/PDFFiles/501-600/526-deGuzman--A%20laboratory%20technique%20to.pdf

Interesante date. pe undeva este logic. Albinele capacesc larva. Daca e singura, toate resursele din celula se folosesc pentru dezvoltarea tinerei albine. Daca mai exista si varroa, resursele respective sint vamuite de varroa, atunci e normal ca albina care iese sa fie mai mica.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!