Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Rog un moderator sa mute postarea despre utilizarea Mavrikului in sectiunea tratamente. Acolo va putea fi gasit mai usor oricand.

sorinma

Este postata acolo de milu56....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Astazi am tras ultima centrifuga de miere pe anul acesta. Intreaga cantitate le va revine albinelor pentru la iarna. Nu vreau sa le mai dau zahar. Daca va fi nevoie, le voi da miere anul acesta. Am lasat putin peste 2 kg de miere pe cap de familie si cred ca este suficient pentru hrana dupa jumatatea lui ianuarie si stimulare cu proteica la inceputul lui martie.

Legat de concluzia colegului @bucovineanu, cum ca varojetul nu este eficient. As putea spune ca este la fel de eficient ca si furetto-ul, dupa cum se vede din poza de mai jos. Nu exista diferente statistice intre tratamentele aplicate cu cele doua dispozitive. Pe viitor voi folosi mai mult varojetul. Mi se pare mai eficient si nu parleste albina.



Problema e ca nu inteleg de ce mai cad asa de multi paduchi si dupa al 5-lea tratament. ))/
Dupa cum se vede, sunt mai multi paduchi decat tura trecuta (a se vedea pe pagina anterioara). Ma intreb de ce?


Am facut din placaj placute pe care le voi imbiba cu solutie de Klartan. Ar fi imprudent sa consider ca doar acest stup e infestat. Banuiesc ca toata stupina e infestata. Oricum am luat in calcul si 1-2 tratamente cu oxalic.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

aditza_71

Multumim ca ne-ati dat aceste informatii despre produsul Klartan(Mavrik).

MirceaCalin

Citat din: oroles din Septembrie 26, 2015, 09:03:02 PM
...Problema e ca nu inteleg de ce mai cad asa de multi paduchi si dupa al 5-lea tratament. ))/
Dupa cum se vede, sunt mai multi paduchi decat tura trecuta (a se vedea pe pagina anterioara). Ma intreb de ce? ...

Legitimă întrebarea ! Poate vreun vecin stupar n-a făcut tratamente şi păduchii lui migrează ?

oroles

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 27, 2015, 12:26:34 AM
Legitimă întrebarea ! Poate vreun vecin stupar n-a făcut tratamente şi păduchii lui migrează ?

Nu stiu... Cert este ca la ultimele doua tratamente nu au mai avut puiet deloc. Mai aplic unul saptamana viitoare. Si inca unul... Si inca unul...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#412
Saptamana aceasta a fost foarte cald si albinele au iesit. O presupozitie ar fi ca au umblat la furat si s-au reinfestat, cu atat mai mult cu cat paduchii sunt batrani, cu coasca de maro inchis. Poate este vreo famile salbaticita undeva intr-o scorbura si se duc la furat... Sau vreun vecin pe care il suspectez. Acum doua turi cadeau si mai blonduti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

balasbebe

Pana nu se termina puietul capacit o sa mai cada. Am si eu doua paduchioase. Am bagat betze imprgate intre ramele cu puiet sa pot salva ce a mai ramas din popor. Matcile au fost foarte bune dar ma gandesc daca se le mai pastrez sau sa le inlocuiesc cu altele.

oroles

Citat din: balasbebe din Septembrie 27, 2015, 08:45:47 AM
Pana nu se termina puietul capacit o sa mai cada. Am si eu doua paduchioase. Am bagat betze imprgate intre ramele cu puiet sa pot salva ce a mai ramas din popor. Matcile au fost foarte bune dar ma gandesc daca se le mai pastrez sau sa le inlocuiesc cu altele.
Puietul capacit este terminat de acum doua saptamani. Mai aveau foarte putin capacit si oua 0. Saptmana viitoare verific si alte familii cu metoda hartiei unse cu margarina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Ai grija ca la acid oxalic se recomanda un singur tratament.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Un singur tratament pentru ca le irita la stomac si le cauzeaza aceleasi probleme ca nosemoza? Am citit undeva dar nu imi aduc aminte unde chestia asta. Oricum voi face unul daca asa se "recomanda".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Am citit ca mai multe tratamente ar avea efect negativ, albinele iesind la zbor de curatire. La temperatura la care se face tratamentul, nu mai reusesc sa se intoarca in stup. Imi pare rau ca nu am salvat acel studiu.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

antiopa din ardeal

Citat din: oroles din Septembrie 26, 2015, 09:03:02 PM

Problema e ca nu inteleg de ce mai cad asa de multi paduchi si dupa al 5-lea tratament. ))/
Dupa cum se vede, sunt mai multi paduchi decat tura trecuta (a se vedea pe pagina anterioara). Ma intreb de ce?


  Ar mai putea fi o cauza- parerea mea.
  Daca am inteles bine tratamentul l-ati facut prin fumigatie. Si, la fel, daca am inteles bine stupina o aveti intr-o zona mai rece. Este posibil ca albinele sa adopte deja o pozitie de ghem caz in care fumul nu reuseste sa omoare varroa decat undeva la exteriorul ghemului. Cred ca e important ca tratamentul sa fie facut seara si nu dimineata (nu stiu cand ati facut). De multe ori chiar daca temperatura exterioara e destul de mare, in stup mai ales dupa o noapte rece aerul se incalzeste ceva mai incet si exista riscul ca albina sa fie adunata.

oroles

Multumesc domnule @antiopa din ardeal!
Tratamentele au fost facute in mai multe momente ale zilei: o parte dimineata, o parte la amiaza si o parte seara. In plus, cand au fost facute erau temperaturi ridicate. Ca un paradox, intr-o zi era mai cald in zona stupinei decat la Bacau. Nu stiu care este cauza dar de tratat le tratez si nu ma las!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani