Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

bio

..si in zona mea mierea care o extrag chipurile de la culesul de la floarea soarelui este foarte inchisa la culoare.

Poate este ceva mana ca am in zona mult stejar si multa salcie.


Cam atipica culoarea mierii extrase de mine acest an. Mierea extrasa chipurile de la amorfa a iesit foarte deschisa... iar floarea soarelui  este pot spune maro inchis... cam ciudat dar naiba stie ce si cum....

oroles

Azi am terminat extractia (partial). Au mai ramas stupi care aveau cam mult puiet si nu am putut extrage tot. Cel mai mult au 13 rame si cel mai putin 7. La mine s-a cam incheiat cu sezonul apicol. De bagat nu mai baga mai nimic.

Intrebare: Siropul 2:1 fermenteaza mai greu decat siropul 1:1. Am dat la un roisor 3 L si nu cred ca il va trage in aceasta noapte, fiind cam slabut. Mi-e frica sa nu fermenteze pana o extrag ele...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Siropul 2/1 nu o sa fermenteze până îl ia roiul.  :)

dorindafi

daca roiul e slab il ia dracu pe roi cind vor baga de seama celelalte familii ca roiul are sirop si ele nu
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

andrei_georgian

sa vezi cum dispare roiul cu tot cu sirop... :rotfl: mai ales daca nu ai ceva cules prin zona, parerea mea e ca 3 l pentru un roi este mult..mai bine dai de 2 ori pe saptamana cate 500 ml si este suficient, vorba aceea ''mai rarut si mai dragut''  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

oroles

Puiet iesit la joc dupa mai multe zile de pauza:



Rezultate tratament antivarroa cu Scabatox si Furetto:



Si evodiile de la Cristel (Sa ne traiesti!):


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Legat de roi, nu a disparut, desi a primit 3 L. Ieri hranitoarele erau supte. Tot secretul a fost urdinisul foarte restrans!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

toamna si primavara restrigerea urdinisului nu e un secret e o necesitate  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

RazvanTi

scabatox- ce concentratie folosesti?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Citat din: RazvanTi din August 21, 2015, 09:57:08 PM
scabatox- ce concentratie folosesti?
8%, adica am pus 92 ml de gaz lampant si 8 ml de Scabatox. Urmatorul il fac cu ulei de parafina. Mi se pare mai avantajos sa iei Scabatox decat Tactik. Scabatoxul e la 100 de ml si Taktic doar la 250 ml, cantitate prea mare. In plus, Scabatox e valabil 6 luni dupa deschidere, iar Taktic doar 2 luni (8 saptamani). Cu Scabatox fac primavara si toamna si imi mai raman si bani in buzunar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Si azi, la 4 zile distanta de la tratamentul cu Scabatox mai gasesc paduchi morti pe subar. Zilnic scutur subarul, il periez sa nu mai ramana niciunul si vad ca inca mai mor. Voi mai aplica un tratament peste vreo 2 zile sa vad ce mai pica!? Oricum imi pun mari semne de intrebare cu privire la remanenta amitrazului in miere/stupi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

mosule, schimba tratamentu  cu K,si sa vezi minuni
folosesc de 3 ani si e brici  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

Oricum varoua cade si liber (moare de batranete) nu ca are remanenta 2/3 zile asa am si eu unul care nu am numarat dar sunt multi la care ii dau doza de soc la 4 zile si il urmaresc .
Intradevar cel cu K il administrez in venzi impregnate pe care le introduc la sfarsitul lui sept si il tin pana cand impachetez fam de iernare.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Cum sa imbatraneasca asa repede ca pana acum verificam tabla frecvent si 0 paduchi. Cam multi batrani. Le mai dau eu un tratament si apoi in septembrie unul. Ce K tot vorbiti? Explicati-mi si mie si mai lasati jargonul!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani