Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Dacă folosea-i avast, te scăpa de laringită... pe care o ai fiindcă l-ai ofensat pe dl. președinte!  =))

oroles

Ce sanse am sa imi accepte o botca dupa ce am executat regina? Stupul 26: sunt si rele si puturoase. Nu ies la cules mai deloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Mai 17, 2015, 10:50:47 PM
Ce sanse am sa imi accepte o botca dupa ce am executat regina? Stupul 26: sunt si rele si puturoase. Nu ies la cules mai deloc.
Daca se da botca imediat dupa orfanizare, sansele de acceptare sunt mici.Sanse de acceptare sunt daca botca se da dupa cel putin 7 zile dupa orfanizare si dupa ce se distrug toate botcile de salvare.

oroles

Citat din: romikele din Mai 17, 2015, 10:41:24 PM
Dacă folosea-i avast, te scăpa de laringită... pe care o ai fiindcă l-ai ofensat pe dl. președinte!  =))
Avast te scapa de virusi, nu de virusuri. :)

Multumesc domnule bucovineanu. Si daca dau regina neimperecheata am vreo sansa, sau sunt aceleasi?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Mai 18, 2015, 06:47:15 AM

Multumesc domnule bucovineanu. Si daca dau regina neimperecheata am vreo sansa, sau sunt aceleasi?
Sunt chiar mai mici.

oroles

 :thanks:

Dupa pomi fructiferi am facut si eu o mica extractie. Mierea are un aspect inchis la culoare, spre caramel. Are aroma usoara de migdal. La pruni au mers foarte bine. De acolo sa fie?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Cam de pe la pomi este. Acum am si eu confirmarea( de la tine) ca este de la pomi, eu credeam ca este mierea descapacita care au pus-o fetele in ramele la acoperire, cam subtire totusi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

La mine nu e subtire deloc. E chiar groasa, cu aspect untos si inchisa la culoare. Daca te referi la poductie, cred ca am scos la fructiferi cam 2 rame de la fiecare ceea ce e bine, zic eu
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ieri am facut starterul si am bagat prima serie de regine. Am distrus botcile la 7 zile dupa orfanizare, nu la 11 cum zice cartea, din lipsa de timp. Oricum i-am scos tot puietul capacit. Ramane sa vad cat de bune au fost larvele.

La introducerea ramelor albinele m-au zapacit. Teoretic nu se da cu fum, dar neavand regina erau al naibii de agresive. Cum mi s-a spart burduful la afumator, au facut ce au vrut din mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Citat din: oroles din Mai 21, 2015, 08:34:11 AM
Ieri am facut starterul si am bagat prima serie de regine. Am distrus botcile la 7 zile dupa orfanizare, nu la 11 cum zice cartea, din lipsa de timp. Oricum i-am scos tot puietul capacit. Ramane sa vad cat de bune au fost larvele.
Ai incercat varianta sa le orfanizezi doar 3 ore? Iei regina si tot puietul necapacit si lasi doar capacit pana iti accepta larvele (separi cu un podisor de restul stupului, urmand ca dupa acceptare sa lasi doar gratie Hanneman)

La introducerea ramelor albinele m-au zapacit. Teoretic nu se da cu fum, dar neavand regina erau al naibii de agresive. Cum mi s-a spart burduful la afumator, au facut ce au vrut din mine.
Las' ca-i bine, e antireumatic si mai ai si rezerva imunologica suficienta, ca tot ai fost racit!  :rotfl:
Dupa atat de multe intepaturi, cine va  :nudie: la iarna? Si mai ales, cine ne va arata niste regine grase si mari? Iti dai seama cum ar fi fost sa fie albina de marimea lupului albinelor? acolo sa vezi "piscaturi"...
Agresivitatea vine si de la lipsa de cules, pe mine ma faultau rau de tot anul trecut, cand lipsea nectarul din floarea salcamului. Poate sa le fi stimulat cu sirop cu 48 de ore inainte? Acum nu le poti stimula pana cand nu vor lua in crestere botcile (asta ca sa nu fie preocupate de alte urgente)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

RazvanTi

aaaaa cred ca de-aia mi-au luat mie doar 10 din 15... ca le-am dat cu fum.... ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Am stimulat cu 48 de ore inainte ca am avut ocazia. E posibil sa fie asa cum zici despre cules.
In ultima luna nu a plouat deloc. Zici ca e beton pamantul. Evodiile de la tine erau disparute demult daca nu le m-ai puneam ceva apa. Acum sa imi ia macar jumatate din ele tot e bine.

Stupul donator, cel mai bun stup al meu e pe 20 de rame dupa ce l-am spart in urma cu o saptamana cu rame necladite din 2 in 2. Incepuse botci, le-am distrus si vad ca tot are dor de duca. Ieri alta botca pe o rama proaspat cladita. Nu as vrea sa il pierd inainte de salcam.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: RazvanTi din Mai 21, 2015, 09:06:14 AM
aaaaa cred ca de-aia mi-au luat mie doar 10 din 15... ca le-am dat cu fum.... ))/
Pai 10 din 15 e bine. O acceptare de 60% este rezonabila. Eu ma astept la mai putin.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#269
Imi pare rau ca nu am si eu o Mari care sa filmeze stupii deschisi.

Poze:
Ieri am mers pe deal sa vad cum sta flora si in special salcamul. Am gasit asa ceva. Banuiesc ca e o soparla fara picioare. Poate ma lamureste cineva. Oricum era moarta.





Si stuparul in inspectie:







Pe inaltimi:
Cel mai bun prieten al stuparului si cel mai mare dusman al albinelor. Nici el nu intelege ce au cu el.



Trandafir salbatic sau maces:



Si stuparul:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani