Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

salutare
eu am dat pentru prima data anul acesta beefonda si n-am avut deloc probleme, au luat-o foarte bine fara sa-mi scoata afara din ea si nici diaree n-au facut , le-am administrat de doua ori de pe la sfarsitul lui ianuarie pana acum
:hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

paul1

Citat din: oroles din Februarie 28, 2015, 06:19:52 PM
. Pe viitor doar Apifonda voi mai folosi.



Eu zic sa incerci sa nu mai folosesti nici un fel de turte ! Anul acesta am dat doar la 4 familii mai slabute cate o jumatate de turta si asta s-a intamplat saptamana trecuta din cauza ca aveau ghemul trecut de jumatatea ramelor inspre partea din spate si ... am vrut sa stau relaxat !
Cand am spus pe aici si pe dincolo (Stuparitul) ce cantitate de zahar(aprox. 13,5 kg zahar/unitate biologica )am transformat in sirop si pe care l-am administrat in august, multi m-au considerat ... plecat cu cercul ! :nod:

tassevasi





[/quote]
Cand am spus pe aici si pe dincolo (Stuparitul) ce cantitate de zahar(aprox. 13,5 kg zahar/unitate biologica )am transformat in sirop si pe care l-am administrat in august, multi m-au considerat ... plecat cu cercul ! :nod:
[/quote]


Cine nu intelege  cit de inportant e sa stimulezi in august ,poate sa creada orice .   Eu o fac toata luna ,dar pt iernat prefer sa le las mierea lor .

bucovineanu

Citat din: paul1 din Februarie 28, 2015, 08:24:40 PM

Cand am spus pe aici si pe dincolo (Stuparitul) ce cantitate de zahar(aprox. 13,5 kg zahar/unitate biologica )am transformat in sirop si pe care l-am administrat in august, multi m-au considerat ... plecat cu cercul ! :nod:
Nu e nimic anormal faptul ca unele familii au ramas fara mancare desi au primit cate 13,5 kg de zahar in august. Odata ce au primit acel sirop reginele au declansat ponta si aceasta s-a prelungit pana tarziu inspre iarna tinand cont de vremea calda din toamna trecuta, mai ales daca nu a mai venit nimic din afara. Pe la sfarsitul lui septembrie trebuiau controlate rezervele si se constata ca la unele familii rezervele nu erau suficiente pentru iernare. Nu trebuie uitat ca si in octombrie multe familii aveau puiet.
Cu ani in urma un coleg din zona mea a facut completarile in august, iar in septembrie a trebuit sa le hraneasca din nou, pentru ca nu prea mai aveau nimic pe rame.

oroles

Cel care mi-a murit avea albina toata fara perisori pe ea. Parea numai albina batrana. Pe caietul meu nu scrie nimic despre faptul ca nu ar avea mancare.

Intrebari punctuale:
1. E normal ca la vremea aceasta puietul capacit sa fie mai putin de o palma? Sau e o consecinta a lipsei de hrana? Asta mi se pare putin probabil, avand in vedere ca au avut si turta deasupra capului. Sau e de vina pastura putina?
2. Vor curata albinele resturile de Beefonda din faguri?
3. Pe stupi am vazut urme de defecare. Aspectul era maron inchis de consistenta tare. Doar o singura pata avea aspectul verzui si mirosea a otetit. Este diaree sau nosemoza?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paul1

Citat din: oroles din Martie 01, 2015, 08:22:37 AM

Intrebari punctuale:
1. E normal ca la vremea aceasta puietul capacit sa fie mai putin de o palma? Sau e o consecinta a lipsei de hrana? Asta mi se pare putin probabil, avand in vedere ca au avut si turta deasupra capului. Sau e de vina pastura putina?
2. Vor curata albinele resturile de Beefonda din faguri?
3. Pe stupi am vazut urme de defecare. Aspectul era maron inchis de consistenta tare. Doar o singura pata avea aspectul verzui si mirosea a otetit. Este diaree sau nosemoza?
1.- se pare ca in toata tara e cam aceeasi problema indiferent de zona.La noi in Moldova cu atat mai mult date fiind conditiile meteo mai aspre.Probabil ca va mai urma o perioada rece si albinele simt lucrul acesta sau ... va trebui sa ne reconsideram fundamental modul de impachetare a albinelor pe timp de iarna, ceva cam in genul lui Marin din Serbia, care, chiar daca beneficiaza de o clima cu influente mediteraneene impacheteaza stupii de parca ar ierna in Extremul Orient Rus. Din ultimele lui filmulete se pare ca nici la el nu prea se omoara reginele cu ouatul. O fi ... altceva ?!
2.- acest fenomen se manifesta la toti stupii care au primit turta, indiferent de ... firma ! Acelasi lucru l-am patit anul trecut ... Pe masura ce timpul se incalzeste si pot iesi mai hotarat dupa apa, vor disparea aceste resturi prin dizolvarea si consumarea lor. Aveam anul trecut asemenea depuneri de turta dispuse eliptic in jurul puietului. Sigur vor consuma aceasta turta din rame.
3.- daca asemenea pete sunt doar pe capacele stupilor si nu sunt si in interior ... stai linistit. Daca ai gasit si in interior,pe rame, ar trebui sa iei masuri  ... vezi diareea !

oroles

#156
Pe rame nu erau cine stie ce pete de diaree desi ici colo se mai vedea cate una. La acesta mort am vazut pete mai multe. Intr-un stup erau pete de diaree doar pe punga de Beefonda  2-3 pete. Au facut ceva in hrana lor. La Apifonda nu am intalnit aceasta problema. Nici la cei carora le-am administrat turte din zahar pudra si zahar invertit.

La mine incepand de joi se anunta si -9 grade pe timp de noapte. I-am avut impachetati astfel: Polistiren extrudat la ambele capete ale cuibului. La capatul liber dupa diafragma de polistiren am pus diafragme de lemn (le aveam si am vrut sa le folosesc. Dupa diafragme am pus carpe sau saci de canepa umpluti cu paie. Ceva mucegai am gasit dupa diafragme, insa nicio rama mucegaita ca anul trecut. Peste podisor am pus carton si peste carton o paturica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

 E posibil ca acea familie sa fi ramas fara regina. Nu stiu daca albinele au reusit sa citeasca ce scrie in caiet.  :smile:
1 Acum familiile trebuie sa aiba hrana la discretie. Nu inseamna ca daca au cate o coronita de un deget pe cateva rame, au mancare. Acum consumul e mult marit si albinele nu trebuie sa fie stresate ca se termina mancarea. Daca nu au nici pastura, sau au foarte putina, nu vor mari nicicum suprafata de puiet.
2 Cand va aparea nectarul in natura vor da afara "maglavaisul" din celule.
3 Aici problema e mai incurcata. In aceasta iarna, tinand cont de faptul ca au avut zboruri de curatare, nu ar trebui sa fi dat in diaree. Oricum e bine ca s-au usurat afara din stupi. Trebuie restranse cuiburile numai la ramele acoperite cu albine si asigurata hrana.

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2015, 10:24:51 AM
... Acum familiile trebuie sa aiba hrana la discretie. Nu inseamna ca daca au cate o coronita de un deget pe cateva rame, au mancare. Acum consumul e mult marit si albinele nu trebuie sa fie stresate ca se termina mancarea...
Mă întreb însă dacă nu cumva există pericolul de blocare a cuibului, ducând în celule turta pe care o pot primi la discreţie (pentru o eventuală evitare a înfometării).

(Scuze pentru "intruziune" !)

oroles

Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2015, 10:24:51 AM
E posibil ca acea familie sa fi ramas fara regina. Nu stiu daca albinele au reusit sa citeasca ce scrie in caiet.  :smile:
Aveau regina. Am spus ca am recuperat-o si am bagat-o in bigudiu in centrul unui stup.  Aceasta familie  e una din acelea care am povestit ca in august am gasit-o fara matca deoarece stupul comunica cu vecinul. I-am dat o matca noua dar cred ca nu a putut reface populatia si a intrat cu albina batrana in toamna.


Citat
1 Acum familiile trebuie sa aiba hrana la discretie. Nu inseamna ca daca au cate o coronita de un deget pe cateva rame, au mancare. Acum consumul e mult marit si albinele nu trebuie sa fie stresate ca se termina mancarea. Daca nu au nici pastura, sau au foarte putina, nu vor mari nicicum suprafata de puiet.
Nu e vorba despre 1-2 degete ci de mai multa miere.

Citat
3 Aici problema e mai incurcata. In aceasta iarna, tinand cont de faptul ca au avut zboruri de curatare, nu ar trebui sa fi dat in diaree. Oricum e bine ca s-au usurat afara din stupi. Trebuie restranse cuiburile numai la ramele acoperite cu albine si asigurata hrana.
Zbor de curatire nu mai avusesem din 24 decembrie. Abia vineri si-au facut toti zborul de curatire.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Apropo, la unul am vazut puiet capacit putin si 2-3 celule de trantori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: MirceaCalin din Martie 01, 2015, 10:35:15 AM

Mă întreb însă dacă nu cumva există pericolul de blocare a cuibului, ducând în celule turta pe care o pot primi la discreţie (pentru o eventuală evitare a înfometării).

(Scuze pentru "intruziune" !)
Cu turte sigur nu vor reusi sa blocheze ramele. Ele vor muta in rame numai cate o parte din turte odata cu trecerea timpului.
Am mai spus ca nu sunt adeptul hranirii cu turte. Trebuie asigurata hrana din toamna cat sa le ajunga pana in aprilie. Si odata ce au facut zborururi serioase de curatire se poate da sirop fara probleme.

bucovineanu

Nu retinusem ca familia respectiva nu era orfana. Cate rame acoperite cu albine are fiecare familie si aproximativ cate kg de hrana? Faptul ca familia respectiva are si ceva celule cu trantori nu e intotdeauna semnul ca regina ar avea probleme.

oroles

Majoritatea au cel putin 4 rame de albina si mai au cel putin o rama intreaga capcita 75% cu miere pe lateral si pe jumatate pe centru. Mi-e greu sa apreciez cantitatea ramasa la toti. Am desfacut doar vreo 4. La unul care avea puiet putin rama era foarte grea desi nu mai avea miere capacita deloc. Se vedea totusi miere si turta proaspata in rame. Cred ca au tras-o de pe lateral. Cum se va incalzi timpul voi restrange la maxim cuiburile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2015, 10:45:36 AM
...Am mai spus ca nu sunt adeptul hranirii cu turte. Trebuie asigurata hrana din toamna cat sa le ajunga pana in aprilie. Si odata ce au facut zborururi serioase de curatire se poate da sirop fara probleme.

Reţin foarte bine că aţi mai spus asta dar trebuie să aveţi în vedere şi faptul că există mulţi începători pe forum care ar vrea să ştie tot mai multe şi care se tem că stupul s-ar putea să nu aibă hrana îndestulătoare !
:wink: