Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Vineri m-am apucat de numerotat stupii. Mai intai, pe niste bucati de carton format A4 am printat cifrele de la 0 la 9, mcu font TNR de 250. Apoi am decupat cifrele cu foarfecele (timp de lucru o ora). Cel mai greu de decupat sunt cifrele 0, 4, 6, 9, 8. Apoi, cu un spray de vopsea ordinar de 10 ron, culoarea silver am facut cifrele pe stupi. Mi-a ajuns doar pentru 19 stupi, din pacate. Cifrele dupa folosire arata asa:


Rezultatul este urmatorul:






Apoi, ramas fara spray ca un tanar pasionat de graffitti ce nu si-a incheiat "capodopera" am apelat la niste bronz si la traditionala pensula. Nu iese la fel de bine, dar rezultatul este multumitor. Fiind prea subtire se prelinge. Rezultatul arata cam asa:










Ramas si fara bronz, am apelat la vopsea neagra. Chiar daca nu se prelinge asa de tare ca si bronzul, dezavantajul major e ca inmoaie foarte tare cartonul si la folosirea aceleiasi cifre de mai multe ori trebuie sa ai grija sa nu se rupa. De exemplu la numerele de la 40 la 49 am folosit cifra 4 de 10 ori si s-a cam inmuiat. Dupa uscarea vopselei pe carton poate fi folosit de mai multe ori fara nicio problema. Ce a iesit:





Per ansamblu sunt multumit de rezultat, mai ales ca mi-am pus la punct carnetul stupinei si pot tine evidenta foarte bine in format scris. Pentru statistici, folosesc formatul electronic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Pentru a nu avea probleme cu "inmuierea cifrelor" e bine sa le faci direct pe un plastic mai tare (gen film RMN)  sau pe coperti din plastic. Daca nu vei avea acetona in compozitia vopselelor, te vor tine mult si bine. Succes in continuare si cat mai multe familii sanatoase! (eu am folosit acest aspect la desenele de iarna, tiparele erau facute din hartie si se inmuiau dupa ce le dadeam cu zapada artificiala. La cele din plastic nu se mai intampla acest lucru)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Citat din: Cristel din Septembrie 24, 2014, 04:45:20 PM
Pentru a nu avea probleme cu "inmuierea cifrelor" e bine sa le faci direct pe un plastic mai tare (gen film RMN)  sau pe coperti din plastic. Daca nu vei avea acetona in compozitia vopselelor, te vor tine mult si bine. Succes in continuare si cat mai multe familii sanatoase! (eu am folosit acest aspect la desenele de iarna, tiparele erau facute din hartie si se inmuiau dupa ce le dadeam cu zapada artificiala. La cele din plastic nu se mai intampla acest lucru)

E buna ideea. Se poate printa intai pe foaie. Tinand foaia dedesubt se poate decupa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am mers pe la Selgros si am gasit tavi de plastic de dimensiune 38x20. Mi-am propus ca in ele sa torn turtele candi. Pretul a fost de 1,98 ron pe bucata (oferta). Si o coala de tabla tot dai 27 de ron si nu stiu cate iti ies dintr-o coala. Ca sa nu mai punem munca... Acopera cca 5 rame fara probleme. Dedesubt o sa pun hartie de copt.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Astazi am pus si ultimii doi stupi in rand. Acum arata asa:



Am cules semintele de mataciune si le-am pus intr-un borcan. Pe la sfarsitul lui februarie le voi rasadi pentru ca pe la inceputul lui mai sa le pun pe langa garduri.  E o plant extraordinara si pentru ceai.




M-am apucat de zahar pudra. Asa arata moara socrului meu:



Moara desfacuta cu sita si cutite pentru graunte.

Gaurile la sita pentru facut zaharul pudra:



Eu zic ca sunt destul de fine. Cred ca au cca 1.5 mm.

Cutitul:



Sita si cutitul de zahar pudra montate:





Si rezultatul:



Despre rezultat: A iesit destul de fin de prima data. Pentru a fi multumit l-am mai dat de 2 ori. Ideea e ca nu stiu daca e destul de fin. Soacra mea spune ca a iesit bine si ca mai fin de atat nu se poate (Deh experienta la bucatarie!). L-am luat si l-am bagat la masele si tot mai crantane, chiar daca l-am dat de 3 ori. Imi spune cineva cum se poate vedea daca are granulatia buna?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Dupa ce il faci turta si il dai o sa vezi daca ramane pe fundul stupilor.  Ce nu pot consuma cade jos.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 29, 2014, 05:57:59 PM
Dupa ce il faci turta si il dai o sa vezi daca ramane pe fundul stupilor.  Ce nu pot consuma cade jos.
Pai nu prea imi vine sa fac experiente pe cantitati mari de zahar ca sa risc sa ajunga pe fundul stupului. :D Nu exista vreo metoda mai buna de a deterrmina daca granulatia e cea care trebuie?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Am văzut ca ai o poza din 2015. Îmi imprumuti si mie aparatul ala care face poze in avans? :D

oroles

Citat din: TDI din Noiembrie 29, 2014, 07:12:20 PM
Am văzut ca ai o poza din 2015. Îmi imprumuti si mie aparatul ala care face poze in avans? :D
A fost timestamp-ul setat aiurea. Vazusem si eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Cumperi 500 gr zahar tos de margaritar sau ce firma preferi si le compari. Pretul in comert la xel macinat e dublu fata de normal.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2014, 06:24:12 PM
Citat din: dan sebastian din Noiembrie 29, 2014, 05:57:59 PM
Dupa ce il faci turta si il dai o sa vezi daca ramane pe fundul stupilor.  Ce nu pot consuma cade jos.
Pai nu prea imi vine sa fac experiente pe cantitati mari de zahar ca sa risc sa ajunga pe fundul stupului. :D Nu exista vreo metoda mai buna de a deterrmina daca granulatia e cea care trebuie?

Metoda: prin cernere cu sita (ciur) pentru  faina de grau.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 29, 2014, 11:02:19 PM
Cumperi 500 gr zahar tos de margaritar sau ce firma preferi si le compari. Pretul in comert la xel macinat e dublu fata de normal.
Zahar pudra poate. Granulatia la al meu e semnificativ mai mica decat la zaharul tos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

l-am trecut prin sita dubla de ceai si trece fara sa ramana ceva in urma. Deci e bine?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Copile, cu risnita ta, mi-ai dat o idee sa-mi fac si eu ca la tine,pina acum aveam doar 2 cutite ca la risnita de cafea, acest disc e mai eficient. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ionel07196555

Daca tot se vorbeste pe aici de zahar macinat .
As vrea sa fac de acum turte din miere, sirop de zahar , zahar macinat si lapte praf sa le bag la sfirsit de febroarie .
Ma  intreb daca nu se va altera pina atunci tinute in beci la maxim 5 grade