mă prezint

Creat de virgiliu, Noiembrie 11, 2014, 01:25:35 PM

« precedentul - următorul »

virgiliu

         Virgiliu Straton, sunt din localitatea Solca, jud. Suceava şi deţin o mică stupină în localitate. Am un serviciu stabil, familie şi tot ce-mi doresc.  Prima colonie de albine o am din iarna lui 2011 (decembrie) şi a fost donaţie de la mama natură (cu tot cu scorbură). Singura remuşcare pe care o am este că am început activitatea de apicultură prea tîrziu.

virgiliu


oroles

Sa inteleg ca restul le-ai cumparat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Bine ai venit pe forum. Niciodata nu e prea tarziu. Toti regretam uneori dar nu are sens. In 2 ani ai evoluat fantastic. Felicitari !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Bine ati venit pe Apiardeal !

Numai bine!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

pharaonu75

Bine ai venit in "Casa tuturor apicultorilor - Apiardeal"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  Bine ai venit printre noi !!! Sanatate maxima tie si familiei tale !!! Am auzit ca la Solca se face o bere tare buna !!! Adevarat ???
                                                                                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Bine ai venit. Ma bucur de fiecare data cand intra un conjudetean pe forum.
Pentru Lucian: Berea de Solca a fost demult......  Fabrica a fost cumparata de un asa zis "investitor" si instalatiile au  fost taiate si vandute ca fier vechi, desi insasi cladirea era monument istoric. Cum s-a intamplat cu multe obiective din Romania.

Cipi

Acolo in Solca este un domn pe nume Flutur, care detine cateva sute de familii de albine, el nu este prezent pe niciun forum, ai putea sa ne dai ceva detalii despre acest apicultor?

orbanstefan64


virgiliu

Vă mulţumesc tuturor pentru întâmpinare, reacţie proptă şi plăcută,    mulţumesc!
Pentru d-nul "oroles" - da am cumpărat şi ceva material biologic în primăvara lui 2013;
Pentru d-nul "dan sebastian" mulţam pt. apreciere. Întradevăr am evoluat mult, dar am riscat enorm pentru că am băgat în iarna lui 2013-2014 şi familii foarte slabe, care într-o iarnă normală ar fi murit. Promit că nu mai fac aşa.
Pentru d-nul "bucovineanu". Ceea ce aţi scris este foarte adevărat. S-a distrus un brand.
Pentru d-nul "Cipi" - întradevăr în Solca este un d-n pe nume Flutur. Nu deţin informaţii exacte despre apicultura practicată de acesta.

bismark

    Bine ai venit printre prieteni.Iti urez la cite mai multe familii si mi se pare s-au vad si o evodia? inseamna ca ai intrat bine in apicultura. Succes, cu respect =D>
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

virgiliu

D-le bismark, mulţumesc de urale. Frumos şi albumul de pe sunphoto.
În privinţa vegetaţiei: nu este evodia, este un arboraş de talie mică, decorativ, numit popular Oţetar fals(Ailanthus altissima)

dan sebastian

Pana la urma conteaza ce scoti in primavara. Daca e si puternic atunci e bonus. Care este culesul principal in zona ta ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Bine ai venit. Nu este tirziu. Te poti apuca de apicultura oricind cu toate ca dupa o virsta mai inaintata nu mai doresti sa o faci la nivel comercial, dar la nivel de hobbi ... pina cind traiesti.

Poate ca ai observat ca aici pe forum colegii au dezbatut enorm de multe aspecte ale apiculturii deci cu o mica cautare vei gasi mai tot ce vrei sa sti dar daca nu gasesti doar intreba si precis cineva va sti raspunsul. Avem si o biblioteca mare cu multe carti si reviste doar sa ai pofta de citit.