CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Botca din imagine poate fi din larva de trantor.Eu nu las nicio botca din apropierea puietului de trantor.

Closcutz

E posibil sa fie din larvar de trantor, dar nu prea pare.

MirceaCalin

Domnilor, am lăsat-o de dragul experimentului, pentru că intenționez să înlocuiesc regina care va ecloza...
Oricum, mulțumiri pentru opinii !!!

stefan1

 In mod sigur e o botca buna si o sa dea o regina faina. Mi s-a intamplat de multe ori. Si anul asta am intr-un nucleu o astfel de matca, crescuta intr-un fagur exclusiv de trantori.
 Intr-o lada de 18 rame, albinele au inceput sa creasca botci de roire. Am distrus toate botcile, dar si pe diafragma era crescut un fagur exclusiv de trantori care era cu puiet mic si cu oua dar si cu miere necapacita. Pentru ca imi permitea locul, am intors diafragma cu fagurul in exteriorul cuibului, sperand ca acolo va abandona puietul si va muta nectarul in cuib sau cat. La un control peste cca 10 zile am ramas surprins ca erau tot foarte multe albine pe acest fagurel, desi era in afara cuibului. Cand m-am uitat mai bine, in partea de jos a fagurelui era o botca aproape matura, langa puietul exclusiv de trantori. Am decupat-o si am facut un micronucleu cu ea si cu albine din acea familie. A iesit o regina frumoasa si la 7 zile de la eclozare a inceput sa oua. Inca e in micronucleu, cu puiet capacit si necapacit foarte fain.
  Poate vom discuta odata un subiect mai putin dezbatut: albinele pot controla sexul puiului care iese dint-un ou, cu conditia ca oul sa fie facut de o regina fecundata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Pe tema asta m-am contrat un pic cu dl Ignatov.  Se pare ca descoperiri recente susțin că albinele sunt cele care decid dc oul va fi fecundat(pt lucrătoare și regina) sau nefecundat (pt trăntori).Eu am Facut pe Gică Contra în defavoarea acestei idei pe care nu am gasit-o in vreo lucrare apicola. 

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Iulie 06, 2020, 01:39:17 AMPoate vom discuta odata un subiect mai putin dezbatut: albinele pot controla sexul puiului care iese dint-un ou, cu conditia ca oul sa fie facut de o regina fecundata.

Eu sunt foarte interesat de subiect. Am tot vrut sa intreb cum poate o regina fecundata sa depuna ou de trantor(nefecundat) si de lucratoare sau regina in acelasi timp? Ce se intampla?
Ce determina transformarea in trantor sau lucratoare?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Lucrările mai vechi spuneau că mărimea celulei influențează abdomenul matcii:celula mai mică de albina lucrătoare apasă pe abdomenul matcii și atunci este eliberat un spermatozoid care fecundeaza oul. Teoria se clatină la celula din care se dezvolta o botca...adica matcă iese tot din ou fecundat, dar celula este chiar mai largă decât cea de trantor.Noua teorie susține că de fapt pe fiecare ou eliberat de matcă există lichid seminar, iar albinele  sunt cele care determină fecundarea oului(deschid un capace...bla-bla). Eu nu sunt cercetător...sunt doar apicultor  și pasionat de lectură:)

bmdna

In cazul botcii procesul este astfel: in prima faza se produce potirasul. Apoi, inainte sa oua regina in el, albinele ingusteaza gura. Dupa ce regina a ouat, albinele evazeaza gura la loc si cresc botca mai departe. Eu am observat asta si la stupii mei. Deci, cand oua in botca, regina oua tot in diametru mic. Oricine daca urmareste cu atentie poate vedea botcile incepute ingustate la gura.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Asa este. Acest lucru se observa si in cazul botcilor artificiale din ceara folosite atunci cand se cresc regine prin metoda transvazarii. Inainte de a se face transvazarea se introduce in starter rama portbotci cu potirase care la interior au diametrul de 9,1 mm. Daca aceasta ramane acolo mai mult de 2 ore albinele modifica potirasul aducand diametrul lui undeva in jurul valorii de 5mm. La fel gasim botcile care nu sunt luate in lucru. Nu am gasit nicaieri in literatura apicola faptul ca regina depune numai oua nefecundate si fecundarea are loc dupa ce ouale au fost depuse.

Closcutz

Ca albinele decid dc oul se fecundeaza sau nu a susținut dl Andrei Ignatov iar crescătorul de matci Jhonny de la Neamț a susținut că a observat la microscop ca și pe ouăle din celulele de trăntori există lichid seminal. Nici eu nu am gasit în literatura apicola despre acest lucru. Ci peste tot era ideea cu mărimea celulei care apasă(excită abdomenul matcii) să elibereze un spermatozoid care să fecundeze oul din celula de lucrătoare, lucru care nu se intampla in cazul celulelor de trăntori.

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Iulie 07, 2020, 11:42:54 AMAsa este. Acest lucru se observa si in cazul botcilor artificiale din ceara folosite atunci cand se cresc regine prin metoda transvazarii. Inainte de a se face transvazarea se introduce in starter rama portbotci cu potirase care la interior au diametrul de 9,1 mm. Daca aceasta ramane acolo mai mult de 2 ore albinele modifica potirasul aducand diametrul lui undeva in jurul valorii de 5mm. La fel gasim botcile care nu sunt luate in lucru. Nu am gasit nicaieri in literatura apicola faptul ca regina depune numai oua nefecundate si fecundarea are loc dupa ce ouale au fost depuse.
Pe vremea cand transvazam puneam rama cu cupule in starter 24 de ore si cand o scoteam botcile din plastic erau ingustate cu ceara la dimensiunea unei celule de lucratoare aproximativ si trebuia sa le curat sa pot depune larva mai usor.Asta explica de ce oul depus in botci este fecundat si mai departe in functie de hrana primita rezulta o matca sau o albina PAREREA MEA,

MOTANUL

Eu in toata documentatia citita in engleza (in cartile mele in romana nu gasesc nimic) gasesc un singur lucru: regina decide daca pune ou fecundat sau nefecundat in functie de dimensiunea celulei. Daca e celula de trantor pune ou nefecundat, daca e celula de lucratoare pune ou fecundat.

Adica pune sau nu pune sperma pe ou in functie de dimensiunea celulei.

Daca cumva greseste - si scrie ca se intampla sa puna matca ou gresit - doicile mananca oul eretic. Albinele intervin doar in acest sens (nu lasa ou de lucratoare in celula de trantor si nici de trantor in celula de lucratoare).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#3402
Citat din: Closcutz din Iulie 07, 2020, 04:03:24 PMCi peste tot era ideea cu mărimea celulei care apasă(excită abdomenul matcii) să elibereze un spermatozoid care să fecundeze oul din celula de lucrătoare, lucru care nu se intampla in cazul celulelor de trăntori.

La mine matcile pun ou pe FA crescuta 50%. Adica pune ou de lucratoare inainte sa fie gata celula. Nu ar avea cum sa apese de abdomenul matcii o celula inalta de 2-3 mm (incomplet construita).

http://www.dave-cushman.net/bee/eggdevelop_early.html

The adult, fertile queen has a muscular valve and pump which are used to withdraw a small amount of sperm from the spermatheca, pump it down the duct to an opening in the vagina where a vaginal valvefold forces the egg's micropyle (an opening in the larger end of the egg) against the opening of the vaginal sperm duct. The connection made, one or more sperm is passed into the egg. The newly fertilized egg becomes diploid (a full chromosomal content) and develops into a female. Shut down the entire sperm-releasing mechanism and the egg remains sperm-free, resulting in a haploid egg (one half of the chromosomal number). The unfertilized egg becomes a drone.

A queen can seemingly tell a worker cell from a drone cell by measuring the cell diameter with her front leg s and will deposit the appropriate egg. However, mistakes are occasionally made. Nurse bees, ever alert to errors, clean up the mistake by eating the errant egg.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#3403
Citat din: Closcutz din Iulie 07, 2020, 04:03:24 PMcrescătorul de matci Jhonny de la Neamț a susținut că a observat la microscop ca și pe ouăle din celulele de trăntori există lichid seminal.

O fi greu pentru matca sa inchida si sa deschida eliberarea spermatozoizilor din spermoteca (se mai produc greseli). In mod normal ouale respective (unul sau mai multe) ar fi fost mancate la un moment dat de doici. Ele nu ar fi lasat un ou de lucratoare fecundat in celula de trantor.

In bezmetici de exemplu lasa trantori in celule de lucratoare. (tot asa din experienta proprie zic). Eu am un talent sa nu duc lipsa de bezmetici in nici un an. :wink:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MirceaCalin din Iulie 05, 2020, 10:27:10 PMDomnilor, am lăsat-o de dragul experimentului...

Asta e regina nouă; pe cea "bătrână" marcată (de anul ăsta ) n-am mai găsit-o...