Lift apicol

Creat de tassevasi, Decembrie 23, 2012, 07:33:07 PM

« precedentul - următorul »

tatar ady

Hai ca o dam in prostie :nebun: cum sa ai nevoie de o macara ca so bagi in masina,are cam 30 de kg,deci nu este foarte greu, mai usor ca un stup plin cu albine si miere.Cum incarci un stup cu cat in masina la fel de usor il bagi si pe asta.
Chiar nu te inteleg ce-i asa mare problema pt tine.Ai crezut probabil ca are100 de kg.Este relativ mic ca volum si greutate.
L-ai luat si la aruncat in  masina lejereanu.


tatar ady

referitor la paranteza ta este la fel de usor si cu stupii de lemn uitate pe youtube si ai sa vezi ca sunt zeci de filmulete si poate atunci te lamuresti.Toate cele bune :hippo:

stroe

Arata bine si este foarte util din moment ce poti incarca stupii singur.

tatar ady


roi_ag

Bravo ady :bravo: Eu am facut 2 apilifturi ,astazi le-am dat cu grund si maine culoare
Imi place manivela,eu nu am avut rabdare sa o fac asa,poate la iarna am timp si o schimb.
Caruciorul la ale mele culiseaza pe interior,actionarea sitemului de strangere este ca in filmul de mai sus.Sistemul de strangere l-am conceput pentru marimi universale de la 37cm pana la1m,dar nu am fost pe deplin multumit de piesele care actioneaza bratele cu bacurile de strangere si am trecut la o plaja mica 40,5-44cm si culisarea unui singur brat,din celalalt brat reglez dimensiunea cu ajutorul unui surub,este mai sigur.
Rotile le pot apropia si departa.Am luat din toate filmele cu apilifturi tot ce am crezut ca este bun
si a iesit ceva bun.
Am facut o configuratie de stup cu cuib 1/1 si 2 caturi 1/2 ,in cuib am bagat 16 caramizi(60kg) +
greutatea lui undeva total de 85-90kg si l-am plimbat de s-a plictisit,urcat ,coborat din camion.
Sunt multe de spus.O sa vina si poze.

tatar ady

Felicitari si tie pt reusita :yes:
De ce ai renuntat la una din brate?scapa unul dintre ele?
S-au mecanismul este mai usor de facut?

tatar ady

Cat a durat pana l-ai facut?
Pune niste poze cu ele sa vedem ce a iesit. ^:)^
Eu ma gandeam sa mai fac unu pt vanzare sa vad daca se cere. :P :P

roi_ag

Multumesc!!
Dupa 3 luni de vizionat filme si observat toate detaliile le visam ,nu mi-a trebuit nicio schita si in februarie m-am apucat,pe prima am facut-o cam in10 zile,pe a doua cand aveam timp .
Piesele care trag bratele trebuie sa aiba muchia de atac dintr-un material dur, nu am avut solutia
imediata ,timpul trecea si am renuntat,dar cand o sa am timp le fac ,le pun fara sa modific nimic.
Mecanismul actual este mai sigur si limitat la anumite dimensiuni ,la celalalt puteai lua stup cu orice
dimensiune,fara nicio alta operatie in plus.

tatar ady


Uite aici un filmulet interesant despre cate poti face cu un lift.

мех.тележка для перевозки ульев.mp4

xvader

Sa-l folositi sanatosi...cred ca ne-ar scapa pe fiecare dintre noi de multe dureri de spate =D>

uve

Felicitari pentru realizare !Ridicarea se face cu reductor melcat ? Cat este cursa ? Sub stup se baga o tabla pentru a sustine stupul  .Ce latime are ? Actionare electrica n-ati incercat ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

xvader

o poza mai detaliata cu sistemul de prindere a cutiei se poate

tatar ady

Nu are nici un fel de reductor,este un tambur cu o manivela care se opreste in orice pozitie doresti.Nu are nici o tabla dedesupt ,are 2 brate care se strang pe stup prin actionarea unui maner din lateral,iar daca se vrea se poate pune doua gheare dedesupt cu care numai ridici.
Urmareste cu atentie  cele 2 filmulete de mai sus si ai sa vezi exact cum functioneaza,este aproape identic.

xvader

m-am edificat, multumesc

Kiwi Bee