Migdalul

Creat de flavius, Februarie 22, 2011, 01:56:51 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Stiu ca pe la noi nu are nicio sansa, da' cate o poza-doua cu ce mai e si pe la altii nu cred ca deranjeaza pe cineva...

Ca sa nu fiu acuzat de una-alta, mentionez in avans ca sursa link-ului este Andrei RN, deocamdata inca ban-at pe acest forum...citeste, da' nu poate posta...

Enjoy, cum ar spune el:

http://www.bluediamond.com/applications/in-the-field/index.cfm?orchardID=1160

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

  Eu am migdal mare in curte si  merge foarte bine . Vedeti ca vor apare si puieti prin comert.

mihai.pavel

Migdalul se cultiva/se poate cultiva si la noi

O zi faina,
Mihai

milu56

In Romania infloreste inainte de a inflori ciresul?


crombra

Si eu am vreo 4 migdali in livada de la stupina.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

flavius

Bine ca mi-ati spus...incep sa caut puieti...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

milu56

#7
Am aici pueti cati vrei numai ca acum e tarziu au inceput sa infrunzeasca

pharaonu75

Migdalul meu, in primavara 2010
In anul 1999 am pus in pamant o migdala obtinuta din zona Dobrogei, mai precis couna Ostrov, judetul Constanta!
Acum este o frumusete de pom si se comporta foarte bine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Februarie 23, 2011, 10:02:12 AM
Migdalul meu, in primavara 2010
In anul 1999 am pus in pamant o migdala obtinuta din zona Dobrogei, mai precis couna Ostrov, judetul Constanta!
Acum este o frumusete de pom si se comporta foarte bine.
si? mananci si migdale? sau e doar ca pom ornamental...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

flavius

In cati ani ajunge pe rod un migdal, in conditiile climatice de la noi?

Cum e mai bine, sa plantezi direct seminte, sau intai faci o pepiniera si transplantezi ulterior?

Care e cantitatea de nectar/arbust (sau pom? in ce categorie intra?)?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Februarie 23, 2011, 11:36:12 AM
si? mananci si migdale? sau e doar ca pom ornamental...

Mananc migdale, insa nu pot spune ca am o productie mare! Am doar un singur migdal, care face fructe de vreo 5 ani (mai precis din 2005). Daca in loc de migdala puneam in pamant un puiet, mancam migdale ceva mai devreme...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: flavius din Februarie 23, 2011, 03:45:16 PM
1. In cati ani ajunge pe rod un migdal, in conditiile climatice de la noi?

2. Cum e mai bine, sa plantezi direct seminte, sau intai faci o pepiniera si transplantezi ulterior?

3. Care e cantitatea de nectar/arbust (sau pom? in ce categorie intra?)?

1. Eu am vazut primul lastar in primavara lui 2000 iar migdale in pom in 2005! Deci dupa 5 ani am mancat si eu migdale din pomul meu!

2. Ideal ar fi sa plantezi puieti de migdal! Scurtezi perioada de asteptare pana in momentul cand intra pe rod! Un alt motiv ar fi procentul de reusita! Eu am plantat 3 migdale, au rasarit doar 2, iar unul l-am pierdut in primul an, pe mutiv de CAPRA VECINULUI (la propriu... l-a mancat o capra care nu avea ce sa caute acolo).

3. Migdalul ste un pom inrudit cu piersicul.Infloreste in martie-aprilie, ofera cules de nectar si polen. Cantitatea de nectar este de aproximativ 14 kg/ha, deci mica! Tot mica este si productia de propolis!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Pharaoane, sar'mana de info...ma mai gandesc...parca tot salcamul ar ramane de baza...mai ales ca e foarte bine aclimatizat in zona in care am eu stupina...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Migdalul il poti incadra la "pomi fructiferi", pentru ca asta si este... merg plantati vreo 2 macar pentru diversificarea bazei melifere, daca nu si pentru samburii deliciosi!
Daca poti face rost de 1-2 puieti, sfatul meu este sa ii plantezi in stupina! Nu vei regreta nici tu (fructe) si nici albinele (polen).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube