ce ziceti colegi

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 06:42:29 PM

« precedentul - următorul »

EPSICOM


PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Vreau sa cobori discutia, pana cand nu mai sunt intrebari, si toti stuparii sa inteleaga, ca au de castigat, si nu vor irosii banii si munca lor. Salajul a trecut prin aceste faze, dar atunci erau alte vremuri.

EPSICOM

De ce in iulie ? Sper ca pana atunci sa isi manifeste interesul de participare un numar semnificativ de apicultori.
Locatia va fi stabilita de numarul majoritar de apicultori interesati de colectare a veninului.
Programul seminarului va fi anuntat pe acest Forum (numai daca exista interes pentru suficiente persoane astfel incat sa merite deplasarea)
Suntem deja in mai, activitatea a demarat deja insa vine anul urmator. Activitatea continua.
Intrucat dezbaterea pe acest subiect s-a denaturat, in spiritul decentei nu vom mai interveni insa cei interesati pot sa-si anunte prezenta la seminar chiar pe acest topic sau contactandu-ne direct.
Discutiile fata in fata sunt si valoroase si constructive.
PS.
D-lui Pricop: ERONAT. Nu facem reclama la aparate, nu avem nevoie de publicitate, nu le oferim oricui, nu dorim recomandari si nici a se antama afaceri in numele nostru.
Dorim colaborarea cu cei ce pot desfasura aceasta activitate iar interventiile noastre pe acest forum s-au desfasurat in exact acest spirit.
Despre aparate spuneti si dumneavoastra ca desi sunt lucioase sunt cam acre.
D-lui Balas: Nu coboram, noi mergem mai departe. Noroc Bun.
Traim in Romania si inca facem eforturi sa ne obisnuim cu acest gand!

D006

"ERONAT. Nu facem reclama la aparate, nu am nevoie de publicitate, nu le oferim oricui, nu dorim recomandari si nici antama afaceri in numele nostru''.
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Traim in UE  :hi:

filip

Doua lucruri sunt esentiale.Apicultura se face din pasiune si aici se poate incerca orice.Iar al doilea lucru apicultorii nu pun botul chiar la orice o fac cu pasiune pentru o bruma de profit.Am citit si am ascultat pareri nu inteleg ce am de castigat.Sa obtin cateva grame de venin iar un tip smecher sa-mi spuna ca nu-s conform standardelor iar apoi sa-mi ofere un pret de nimica,nu multumesc poate incearca alcineva,eu produc cea ce pot vinde si se cauta.O-i fi prea implementat in economia de piata :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Daca vrei lectii sau sfaturi poti sa vii la noi in Salaj. Nu stiu cate judete au produs venin, dar de la noi a plecat mult, in toate dierctiile.Totul era bine, pana cand trebuia facuta plata. Cand se ajungea la bani, dupa ce faceai marfa, nu o puteai consuma, si atunci ori pierdeai tot, ori ramaneai doar cu munca patriotica. Mierea poate sa stea in butoaie, la fel si alte produse, dar la venin, in fiecare an, cantitatea se depreciaza.
Noi cei care am trecut prin fazele comerciantilor speculanti, doar ne facem datoria, sa avertizam stuparii.
  Noi in Romania, nu avem familii asa de puternice. la cules nu ies mai mult de 1,5-2 kile de albine. Din stup, la acest model va fi supusa albina de 2 ori, si la dus, si la intors. Nu stiu daca va rezista socului, repetat.
  Noi am avut astfel de modele, si nu au dat randament. Cel sub podisor, se poate folosi in orice conditii, si cuprinde toate albinele din stup.
M-ati intrebat de nivel, iar eu am raspuns.
  Acest forum nu ma poate opri de la o discutie, fie ea si o parere. Eu sunt stupar si cunosc comportamentul albinelor. Intre teorie si practica, mai ales in stuparit este cale lunga.

D006

Mare minune sa muste vreunul.
El se da magnificul,salvatorul natiunii;in realitate supraliciteaza niste tinichele calpe
   -Daca aparatul este de conceptie proprie cum se lauda putea sa obtina o protectie impotriva copierii de la O.S.I.M. si lasa sarac lipit pe cel care avea curajul sa-l copieze sau multiplice.
  Are ceva  ?  - nuuu ca se batea cu caramida in piept de se auzea pana la Haga
   -Ca sa poata sa fabrice  acest aparat in serie oricat de mica ii trebuie un atestat tehnic pentru el.
   Are ceva  ?  - nuuu ca facea un tam-tam de vuia lumea
   -Pentru veninul obtinut cu acest aparat mai are nevoie de un agrement tehnic
   Il are  ?   - nuuu
   Tot el zice ca se ocupa si de achizitia veninului.Are vreo norma pe care s-o stim si noi?
   Sau e la bunul lui plac ? Astea-s acte de comert?
   -Pentru producere si punerea in vanzare pe piata a aparatului acesta trebuie produs dupa o norma tehnica sau un standard compatibil cu normele europene
   A facut vorbire de asa ceva ?   - nuu ca daca le avea ne desfinta pe toti
  A venit cu tupeu, a jignit pe toata lumea, a facut pe toti lenesi si nepriceputi cand i s-au cerut niste lucruri simple;bine ca nu suntem pe mosia lui ca ne manca gaia
   Exista o rubrica de vanzari putea sa faca acolo  anunturi cat il tinea tastatura
   
   Stimati colegi,e prosteala pe fata,lasati-l in pace.

balasbebe

El se supara pe mine,  deoarece cunosc  mai multe  despre  recoltarea  si comercializarea veninului.
  Am aparatul de imnpulsuri, am setul de grile, dar nu am desfacere.
Pot sa produc venin cu stupina pe care o am, dar deocamdata traim in Romania. Inca nimeni nu ne poate apara de speculanti, nu ma refer la nici o persoana anume, ma refer la cei care ar castiga, nu prin comert cinstit, ci prin inselarea producatorului, privind raportul dintre calitate si pret. La un venin proaspat, si fara impuritati, nu poate sa fie decat marfa buna.
  Eu zic ca o discutie trebuie inceputa privind pretul minim garantat.
  la noi in Salaj, sunt foarte multe aparate, care oricand pot fi folosite. Sa vad daca este interesul de a produce acest venin, cu aparatele pe care le avem, sau trebuie sa facem o noua investitie, costisitoare si aruncata.
  Mai astept pareri, ca stupari dornici de a se imbogatii sunt destui.

PricopArthur

Citat din: EPSICOMDe ce in iulie ? Sper ca pana atunci sa isi manifeste interesul de participare un numar semnificativ de apicultori.
Locatia va fi stabilita de numarul majoritar de apicultori interesati de colectare a veninului.
Programul seminarului va fi anuntat pe acest Forum (numai daca exista interes pentru suficiente persoane astfel incat sa merite deplasarea)
Suntem deja in mai, activitatea a demarat deja insa vine anul urmator. Activitatea continua.
Intrucat dezbaterea pe acest subiect s-a denaturat, in spiritul decentei nu vom mai interveni insa cei interesati pot sa-si anunte prezenta la seminar chiar pe acest topic sau contactandu-ne direct.
Discutiile fata in fata sunt si valoroase si constructive.
PS.
D-lui Pricop: ERONAT. Nu facem reclama la aparate, nu avem nevoie de publicitate, nu le oferim oricui, nu dorim recomandari si nici a se antama afaceri in numele nostru.
Dorim colaborarea cu cei ce pot desfasura aceasta activitate iar interventiile noastre pe acest forum s-au desfasurat in exact acest spirit.
Despre aparate spuneti si dumneavoastra ca desi sunt lucioase sunt cam acre.
D-lui Balas: Nu coboram, noi mergem mai departe. Noroc Bun.
Traim in Romania si inca facem eforturi sa ne obisnuim cu acest gand!
1) Discutia nu s-a denaturat. Stuparii au intrebat, si dv, din nu stiu ce motiv evitati raspunsurile;
2) Faptul ca nu faceti reclama si nu aveti nevoie de publicitate e un lucru bun. Totusi, citesc aici despre dv, si ma intreb: oare nu e un fel de publicitate?
3) Credeti ca ma impiedic in 700 lei? Si la magazinul de peste drum cand ma duc am pretentia sa aleg marfa pentru care platesc. Dv cumparati cu ochii inchisi?
4) E bine si in iulie sa faceti o demonstratie, ca oricum pana la anu trece si garantia.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

In stuparit ne salutam cu  MIERE MULTA, sau avea orban o vorba SA TE PUPE TRANTORII.
     Aici merge  VANZARE BUNA

D006

Acum aprox. 45 de ani a fost o colaborare romano-italiana la filmul Dacii. Noi am pus caii,ei artistii.
Aici va fi mai rau.Vom ramane si ....(fentati) si cu banii luati.
Daca in toata tara  asta un stup bun poate sa dea max. 4-5 grame de venin/sezon in varianta cu grila la urdinis dupa probe, verificari si experimentari facute ani de zile, vine domnul si spune de 10 de grame.Ii cer o dovada ,vine cu alte trasnai
Rog pe aceasta cale apicultorii din Craiova si imprejurimi sa ne spuna ce faina se macina la moara firmei Epsicom.
Faceti uz de toate cunostintele pe care le aveti si sigur va apare o surpriza
As prefera sa fie placuta iar eu in gresala.Dar daca ...nu e?

catel

si totusi a cumparat cineva?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: gicaAcum aprox. 45 de ani a fost o colaborare romano-italiana la filmul Dacii. Noi am pus caii,ei artistii.
Aici va fi mai rau.Vom ramane si ....(fentati) si cu banii luati.
Daca in toata tara  asta un stup bun poate sa dea max. 4-5 grame de venin/sezon in varianta cu grila la urdinis dupa probe, verificari si experimentari facute ani de zile, vine domnul si spune de 10 de grame.Ii cer o dovada ,vine cu alte trasnai
Rog pe aceasta cale apicultorii din Craiova si imprejurimi sa ne spuna ce faina se macina la moara firmei Epsicom.
Faceti uz de toate cunostintele pe care le aveti si sigur va apare o surpriza
As prefera sa fie placuta iar eu in gresala.Dar daca ...nu e?

  sa stii ca si io am luat legatura cu ... seful lor, i-am cerut detalii, sar i-am cerut si nr. de tel. de la cei la care le-au cumparat. am asteptat o saptamana si am resunat, ca daca am vazut ca nu ma resuna... pai stiti ca ..., dar ..., in curand...., am amai revenit cu un telefon dupa vreo 5 zile ca is curios din fire si am zis ca nu are nmk aparatul cu cel care NU stie sa-l vanda. acum am spus sa-mi dea ceva nr. de tel din orice parte a ardealului, AB, CJ, MM, SJ, BH, daca din SM nu ii gaseste pe cei la care le-a vandut colectoarele. ultimadata am vb acum creo 3-4 zile. astept raspunsul omului. dar cred ca o sa sun din nou io ca nu are centi.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Domnule Gilcescu cand ati comparat venin cu 52 euro/gr , sau cu alt pret  ? .