Infiintare grup de producatori

Creat de dragos2006, Martie 01, 2009, 10:34:39 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu credeti ca am pierdut prea multi ani in care am fost nevoiti sa dam mierea pe orice pret ? Cred ca a sotit timpul ca noi PRODUCATORII  sa ne vindem singuri mierea !
  In curand voi veni cu o oferta pentru ca noi producatorii sa castigam mai multi bani pe mierea muncita cu atata  efort si truda.

D006

Noi la Buzau ne-am unit intr-un grup si anul acesta vrem sa vindem mierea in bloc , negociem pentru toata cantitatea , cel putin 20 de tone si sigur vom obtine un pret mai bun decat cel oferit la stuparii individuali.
Printr-o asociere simpla putem castiga mai multi bani , daca sunteti interesati de oferta va astept sa veniti alaturi de noi.

D006

Un pret mai bun mar interesa. Cit oferiti ???? Cum ne inscriem ?Cind platiti ?

D006

Acum facem baza de date - adunam datele de contact si productia estimata de la toti doritorii , cand omul are marfa la butoi ,  de la el din curte se ia proba si se sigileaza butoaiele ,cand vine rezultatul ca mierea este OK o incarcam la TIR  si apoi vin si banii
  Oricum vom castiga mai mult decat luam acum de la en-grosisti , pentru ca eliminam cel putin un intermediar si partea lul va reveni tot la producator.
Daca vreti imi lasati datele pe mesaj privat si cantitatea estimata .

D006

Oricum pretul va fi cu cel putin 1 ron peste ce se da la en-gros , iar la sfarsit tot profitul ramas se imparte intre producatori pana la ultimul banut. :nod:

D006

ganditi-va ca la fiecate tona data aveti in plus 1000 de ron , e ceva...

D006

Citat din: dragos2006ganditi-va ca la fiecate tona data aveti in plus 1000 de ron , e ceva...
SUNA FRUMOS !  Cum ,unde ne inscriem ????????????

D006

La grup producatori apicoli Tulcea mai avem locuri.

D006

cu cat vindeti mierea ? sau mai bine zis cat castigati peste procesator ?

filip

Doua lucruri trebuie sa stie apicultorul.
Cum zicea si ISARESCU nu e bine sa pui ouale in accelasi cos
O parte sa o comercializezi singur ,iar cealalta  sa cauti procesatorul cel mai serios.
Important e sa nu fii dependent de nimeni.Iar vorba sa fie vorba.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dar putem sa o dam noi direct la neamt si sa mai castigam o suma imortanta la kg. de miere !
Nu uitati ca recesiunea economica va lovi si apicultura si sigur vor fi probleme cu lichiditatile la procesatori , asa ca eu consider ca si noi producatorii sa ne luam masuri de siguranta.

unincepator

Citat din: dragos2006Acum facem baza de date - adunam datele de contact si productia estimata de la toti doritorii , cand omul are marfa la butoi ,  de la el din curte se ia proba si se sigileaza butoaiele ,cand vine rezultatul ca mierea este OK o incarcam la TIR  si apoi vin si banii
  Oricum vom castiga mai mult decat luam acum de la en-grosisti , pentru ca eliminam cel putin un intermediar si partea lul va reveni tot la producator.
Daca vreti imi lasati datele pe mesaj privat si cantitatea estimata .
bunaseara nu sant pre cunoscut, sat dinAlba-Jidveisi antreb daca ajungeti si pe la noi an ardeal cu colectatul mierii, ma refer pentru 2010.Si ce avem de facut an cazul ca ajungeti si pe aici.

D006

Asocierea in grupuri de producatori intareste puterea economica a
fermierilor, prin negocierea preturilor produselor, diminuarea costurilor de transport si obtinerea
profitului - de obicei incasat de intermediari.
In ciuda unor dificultati de constituire, grupurile au succes. In Polonia, tara predominant
agricola si unul din noile state membre ale Uniunii Europene, aceste grupuri au negociat
contracte de lunga durata si au contribuit la cresterea preturilor si a volumului de marfa
comercializat. Grupurile au contribuit la crearea de locuri de munca in mediul rural si la
dezvoltarea comunitatilor locale. In prezent, in Polonia exista 700 de astfel de grupuri, cu
aproximativ 60 de membri fiecare.
Alte beneficii de care se pot bucura grupurile de producatori: o mai buna pozitie pe piata,
preturi mai mari pentru bunurile comercializate, informatii de piata obtinute mai usor si mai ieftin,
costuri mai mici pentru realizarea investitiilor si oportunitati mai bune pentru consolidarea
capitalului, scaderea timpului destinat comercializarii produselor, eficienta ridicata, scaderea
riscului grupului de producator - deoarece acesta este preluat de grup, nu doar de un singur
producator.
Producatorii care intra intr-un grup de producatori trebuie sa ia in calcul si alti factori – cade
exemplu, pierderea independentei, accentuarea incertitudinii, necesitatea investitiilor.
Succesul unui grup de producatori poate fi determinat de o strategie de piata sigura, de
inovare, de abilitatea membrilor grupului de a invata, de aplicarea de reguli si sanctiuni in
interiorul grupului, de omogenitatea membrilor.
Ce este un grup de producatori?
Grupurile de producatori sunt organizatii economice (persoane juridice cu scop lucrativ si
gestiune economica) care se conduc pe baza statutului propriu. Se constituie si functioneaza la
initiativa libera a producatorilor, bazata pe unitatea de interes si actiune a grupului, pentru
comercializarea urmatoarelor categorii de produse:
1. cereale
2. plante tehnice
3. hamei
4. tutun
5. produse horticole
6. struguri de vin
7. plante medicinale si aromatice
8. flori si plante ornamentale
9. lapte
10. carne ( bovine, ovine si/sau caprine,
porc, pasare)
11. miere de albine si produse apicole
12. lana, par, piei, blanuri si alte subproduse
animaliere
13. produse silvice ( lemnoase, nelemnoase)
14. produse pescaresti.
Cine poate fi membru intr-un grup de producatori?
Calitatea de membru al unui grup de producatori poate fi dobandita de orice producator
agricol, silvic, piscicol, care este detinatorul legal al bazei de productie si isi declara in scris
intentia de a comercializa productia proprie, ca grup de producatori, in conformitate cu
prevederile statutului acestuia.
Cum functioneaza un grup de producatori?
- grupurile de producatori se conduc pe baza unui statut propriu aprobat de adunarea
generala.
- in vederea dobandirii personalitatii juridice si a inmatricularii in registrul comertului, se
acorda un aviz de recunoastere a grupului de producatori, in functie de grupa de produse
pentru care solicita recunoasterea, de cate autoritatile teritoriale competente ale Ministerului
Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale in a caror raza de competenta isi au sediul
administrativ si isi desfasoara activitatea grupurile de producatori.
Obiectul de activitate al unui grup de producatori
-sa stabileasca o strategie de piata, pentru echilibrarea raportului cerere-oferta, eliminarea
marilor variatii de pret al produselor pe piata, si garantarea unor venituri certe si echitabile
membrilor sai;
-sa adapteze in comun structura productiei la cerintele pietei;
-sa stabileasca reguli unitare de productie, obligatorii pentru toti membrii producatori ai
grupului, prin care sa se asigure un nivel de calitate a produselor, potrivit cerintelor pietei,
precum si protectia si conservarea calitatii mediului;
-sa elaboreze si sa aplice unitar regulile comerciale specifice fiecarei categorii de
produs/grupe de produse;
-sa comercializeze productia membrilor grupului de producatori;
-sa preia intreaga cantitate de produse realizata de membrii
grupului de producatori pentru
valorificare;
-sa stabileasca reguli unitare pentru sortarea, ambalarea, depozitarea, transportul si
comercializarea produselor.
Avantajele constituirii grupurilor de producatori
- procurarea de material saditor, pesticide, utilaje - pentru membrii grupului,
- depozitarea, sortarea, ambalarea si comercializarea produselor pentru membrii grupului,
- negocierea cu fabricile procesatoare a unor preturi avantajoase pentru produsele membrilor ,
- protejarea produselor impotriva importurilor ,
- obtinerea subventiilor din fonduri europene si guvernamentale,
- planificarea productiei si adaptarea ei la cerintele pietei,
- reducerea costurilor de aprovizionare cu materii prime si materiale si a costurilor de
comercializare .
Pasii de urmat pentru constituirea si recunoasterea grupurilor de producatori pentru
comercializarea produselor agricole si silvice sunt urmatorii:
- Sa se constituie la initiativa producatorilor agricoli si silvici interesati pentru o activitate
comerciala comuna
- Sa aiba personalitate juridica si statut propriu adoptat de adunarea generala a grupului
- Sa fie constituit in conformitate cu Legea nr. 338/2005 publicata in Monitorul Oficial nr.
1098/6 decembrie 2005 si a Ordinului Ministerului Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale nr.
171/28 martie 2006
- Dupa constituire, dosarul cu actele necesare se transmite la Directia pentru Agricultura si
Dezvoltare Rurala din judetul respectiv pentru verificare si intocmirea ,,Procesului Verbal de
Constatare" – conform anexei nr. 13 din Ordinul MAPDR nr. 171/2006
- Directia pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala din judetul respectiv transmite pentru
verificare dosarul la Directia Generala Dezvoltare Rurala care il transmite pentru verificare
directiei/directiilor tehnice de specialitate din minister, functie de natura grupului de producatori;
- Dupa verificarea de catre directia/directiile tehnice tehnica din minister, dosarul se transmite
la Directia Generala Dezvoltare Rurala care verifica respectarea criteriilor din fisa tehnica

D006

PAŞII PE CARE TREBUIE SĂ-I URMAŢI
PAS 1. Producători agricoli, silvici sau piscicoli care intrunesc dimensiunile şi criteriile minime ( prezentate în Anexa 3) completează Statutul (prezentat în Anexa 1).
PAS  2.  Completează cererea de recunoaştere( prezentată în Anexa 1). Anexează la ea următoarele:
-         mandat de împuternicire,
-         statut,
-         lista membrilor titulari ai grupului de producători,
-         structura bazei de producţie a grupului de producători,
-         copia, autentificată la notar, a procesului-verbal al adunării generale de constituire agrupului de producători, prin care se atestă aprobarea actului constitutiv, componenţa structurii de conducere şi schema administrativă a grupului de producători ( detalii despre acestea se găsesc în Statut).
Grupul de producători trebuie să îndeplinească anumite condiţii în vederea obţinerii avizului (condiţiile sunt prezentate la punctul 5. Ce condiţii trebuie să îndeplinească grupul de producători în vedera obţinerii avizului?).
PAS  3. Cererea se înregistrează în Registrul special de evidenţă a grupurilor de producători al autorităţii emitente ( vezi Anexa 2).
PAS  4. Autoritatea emitentă efectuează verificarea conformităţii şi a completării în totalitate a cererii şi a documentaţiei anexate în termen de 5 zile.
Dacă este conformă se trece la PAS 5. Dacă nu, autoritatea emitentă va întocmi o notificare prin care se face cunoscut grupului de producători cauzele datorită cărora nu poate fi emis avizul de recunoaştere. Le este acordat grupurilor de producători un termen de 10 zile pentru a rezolva problema.
PAS  5. Cererea şi documentaţia se verifică de către un expert al autorităţii emitente la faţa locului ( sediul social al grupului şi la locul de desfăşurare a activităţii de producţie) în termen de 5 zile.
PAS  6. Verificarea se încheie cu un Raport de constatare, semnat pentru luare la cunoştinţă de către reprezentantul legal al grupului de producători. Acest raport va sta la baza acordării/respingerii/retragerii avizului de recunoaştere.
Durata totală a verificărilor, de la data înregistrării cererii de recunoaştere – nu poate de păşi 15 zile calendaristice.
PAS 7. După finalizarea verificărilor, autoritatea emitentă, în termen de 5 zile, întocmeşte şi transmite grupului de producători  după caz:
-         avizul de recunoaştere,
-         notificarea însoţită de o copie a raportului de constatate, prin care se face cunoscut grupului de producători respingerea cererii de recunoaştere,
-         decizie de retragere a avizului de recunoaştere însoţită de o copie a raportului de constatare.
Împotriva respingerii sau retragerii recunoaşterii, grupul de producători poate îndrepta acţiuni în justiţie.

soripan

Dragos, recunosc sincer ca ideea asta nu-i rea de loc, ba din contra, cei ce sunt interesati de prosperitate stiu bine despre ce este vorba din lecturile facute pe materialele de propaganda ale ministerului. Si eu acum doi ani, asa cum faci tu acum, am intentionat sa demarez infiintarea unui grup. La vremea respectiva lumea era mult mai reticenta. Am consultat o avocata si uite concluziile:
1:)in momentul infiintarii G.d.P. are statut de intreprindere cu menegement si angajati.sediu si spatiu de productie (ambalare, procesare, depozitare).
2:Functioneaza in baza unui plan de afaceri SUPUS IMPOZITARII, fie el si forfetar!
3;nu beneficiaza de subventii pe DEZVOLTARE RURALA  , sau oricare alta, PUNCTAJUL PENTRU APICULTURA FIIND ZERO (0)!!! Apicultura nu este considerata PRIORITATE NATIONALA ca porcaritu, vacaritul sau ciobanitul.

Acestea sunt motivele pentru care am renuntat si am optat pentru infiintarea unui sindicat. Sunt disperat, asa cum cred ca sunteti toti, ca ajunge IMPOZITAREA si peste noi. La foamea care este pe piticul boc nu cred ca mai avem vreo sansa.
In rest eu iti doresc succes in intreprinderea ta si ai toata sustinerea si aportul meu in GRUP daca previziunile mele nu se adeveresc! Voi fi si eu alaturi de voi ca, poate totusi, si voi o sa fiti alaturi de mine. "TOTUL IN BINELE ALBINARULUI CARE STA IN CAMP O JUMATATE DE AN!"- aceasta sa fie deviza.