intrebari pentru masura 112

Creat de tomy81, Noiembrie 22, 2011, 10:53:31 PM

« precedentul - următorul »

tomy81

vreau sa accesez masura 112
pot cumpara familii prin PNA
am citit ca dupa semnarea cererii pe masura 112 e interzis
insa inainte e voie  :) daca nu pot cumpara albine prin PNA atunci se poate fara chitanta sau trebuie sa fac dovada cand accesez masura 112 de unde am stupii(concesionare, vanzare exploatatie)

- lucru la stat e vreo problema faptul ca am venit,salar, sau masura 112 e doar ptr. fermieri
- trebuie sa am domiciliul in satul respectiv, eu stau la oras, sau trebuie doar punct de lucru la tara
- am curs de apicultor facut la ACA din Bistrita ,cursul e recunoscut ca 150 ore sau il am degeaba, si trebuie facut prin OJCA
- daca trebuie sa fiu PFA cum ma inregistrez. ce coduri CAEN, sa fiu scutit de impozit, sunt angajat,
- trebuie camera de extractie la standarde europene, apa, faianta, sau se poate si dupa ce accesezi masura
- daca cumpar terenul unde am stupii, am citit ca trebuie sa am domiciliul acolo, in satul respectiv,  daca nu, e de ajuns contract de arendare
- ACA e recunoscuta , sau si aici sunt probleme cu punctajul

filip

http://www.revista-ferma.ro/articole-dezvoltare-rurala/eficienta-maxima-in-accesarea-fondurilor-feadr.html
Finalul e genial:

"Proiectele astea nu sunt pentru fermieri, sunt pentru băieţii deştepţi, cum ar zice unii...".


Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Sabin Manolache

Citat din: tomy81 din Noiembrie 22, 2011, 10:53:31 PM
vreau sa accesez masura 112
pot cumpara familii prin PNA
am citit ca dupa semnarea cererii pe masura 112 e interzis
insa inainte e voie  :) daca nu pot cumpara albine prin PNA atunci se poate fara chitanta sau trebuie sa fac dovada cand accesez masura 112 de unde am stupii(concesionare, vanzare exploatatie)

- lucru la stat e vreo problema faptul ca am venit,salar, sau masura 112 e doar ptr. fermieri
- trebuie sa am domiciliul in satul respectiv, eu stau la oras, sau trebuie doar punct de lucru la tara
- am curs de apicultor facut la ACA din Bistrita ,cursul e recunoscut ca 150 ore sau il am degeaba, si trebuie facut prin OJCA
- daca trebuie sa fiu PFA cum ma inregistrez. ce coduri CAEN, sa fiu scutit de impozit, sunt angajat,
- trebuie camera de extractie la standarde europene, apa, faianta, sau se poate si dupa ce accesezi masura
- daca cumpar terenul unde am stupii, am citit ca trebuie sa am domiciliul acolo, in satul respectiv,  daca nu, e de ajuns contract de arendare
- ACA e recunoscuta , sau si aici sunt probleme cu punctajul

citeste cu atentie ghidul solicitantului pt. masura 112, :nebun:
dupa....poti sa intrebi ce nu ai inteles
ca sa-ti raspunda cineva concret la ce ai intrebat mai sus, e multa poveste, si , parerea mea, nu o sa stea nimeni la povesti....
succes
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

Calin Bondaru

eu unu chiar nu mai inteleg nimic!
am intrebat ceva referitor la 112, de punctajul la punctul 3(Solicitantul are în proprietate exploataţia agricolă) si a spus ca nu se mai accepta contractul de arenda, dar merge cu concesiune,comodat s.a.
Intrebarea e:pentru concesiune sau comodat se da punctaj?

tomy81


almasel2011

Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 10, 2012, 06:31:31 PM
eu unu chiar nu mai inteleg nimic!
am intrebat ceva referitor la 112, de punctajul la punctul 3(Solicitantul are în proprietate exploataţia agricolă) si a spus ca nu se mai accepta contractul de arenda, dar merge cu concesiune,comodat s.a.
Intrebarea e:pentru concesiune sau comodat se da punctaj?

esti intr-o mica eroare:
-contractul de arenda este necesar pentru culturile vegetale (daca la stabilirea dimesiunii exploatatiei ai si parte vegetala- gen pasuni, fanete, culturi diverse - de la grau, porum etc, pana la livezi).
-contract de comodat/ inchiriere sau chiar proprietate este necesar pentru VATRA STUPINEI, teren care obligatoriu nu trebuie sa fie inscris la APIA pt subventie.
Punctaj se obtine doar in cazul in care esti proprietar (30 puncte).
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: Sabin Manolache din Ianuarie 10, 2012, 02:35:00 PM
Citat din: tomy81 din Noiembrie 22, 2011, 10:53:31 PM
vreau sa accesez masura 112
pot cumpara familii prin PNA
am citit ca dupa semnarea cererii pe masura 112 e interzis
insa inainte e voie  :) daca nu pot cumpara albine prin PNA atunci se poate fara chitanta sau trebuie sa fac dovada cand accesez masura 112 de unde am stupii(concesionare, vanzare exploatatie)

- lucru la stat e vreo problema faptul ca am venit,salar, sau masura 112 e doar ptr. fermieri
- trebuie sa am domiciliul in satul respectiv, eu stau la oras, sau trebuie doar punct de lucru la tara
- am curs de apicultor facut la ACA din Bistrita ,cursul e recunoscut ca 150 ore sau il am degeaba, si trebuie facut prin OJCA
- daca trebuie sa fiu PFA cum ma inregistrez. ce coduri CAEN, sa fiu scutit de impozit, sunt angajat,
- trebuie camera de extractie la standarde europene, apa, faianta, sau se poate si dupa ce accesezi masura
- daca cumpar terenul unde am stupii, am citit ca trebuie sa am domiciliul acolo, in satul respectiv,  daca nu, e de ajuns contract de arendare
- ACA e recunoscuta , sau si aici sunt probleme cu punctajul

citeste cu atentie ghidul solicitantului pt. masura 112, :nebun:
dupa....poti sa intrebi ce nu ai inteles
ca sa-ti raspunda cineva concret la ce ai intrebat mai sus, e multa poveste, si , parerea mea, nu o sa stea nimeni la povesti....
succes

La cate intrebari ai pus inseamna ca nu ai citit ghidul deloc. Vezi pe site-ul apdrp si vin-o cu intrebari punctuale.
Nihil sine Deo.

romikele

Desi nici in ghid si nici in alta parte nu se precizeaza ca este interzis a se achizitiona familii de albine prin PNA in acelasi an cu cel in care se depune dosarul pentru M112, ci doar ca acest lucru nu e permis DUPA semnarea cererii de finantare si PE TOATA PERIOADA DE DERULARE A PROIECTULUI, la Buzau au fost respinse cel putin doua dosare ca fiind neeligibile.

Cunoasteti cazuri cand:
- Au mai fost astfel de situatiii in tara?
- Au fost dosare in aceeasi situatie dar care au fost admise ca fiind - asa cum e normal - eligibile?