DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

Citat din: sas angelica din Ianuarie 10, 2012, 09:23:06 PM
in doua familii am gasit mierea in faguri si nici o albina in stup.
fix asta am patit si eu acum un an in toamna. M-am trezit cu 2 stupi goi si mierea in ei. Anul asta un stup mi-a disparut asa, ulterior fiind "devalizat" de restul stupinei. Fara explicatie...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Tratamente antivaroa au fost facute la familiile disparute?

mosunick

La cele de anul trecut am descoperit disparitia chiar dupa primul tratament de toamna, iar anul asta dupa al doilea tratament. AM folosit VF anul trecut administrat clasic anul asta in sistem Furetto
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

petru.atudorei

problema a fost desbatuta in multr tari. s-a ajuns la concluzia ca problema erau  chimicalele cu care erau stropite lanurile. Seindrodusese o noua substanta care era toxica pentru albine. Dupa cum multi stiu albinele bolnave parasesc stupul pentru a nu contamina restul albonelor.

cipik

Ar putea fii asta explicatia, dar am o intrebare, la respetivul lan se duceau doar albinele din acel stup sau din mai multi???????? Daca era din cauza pesticidelor erau multe famili pierdute nu doar una.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei

fenomenul a fost inregistrat in mai multe tari.. dupa 7 ani de cercetari..s-a ajuns la concluzia ca albinele au fost infestate cu aceleasi chimicale.

Obombo

A un se confunda CCD-ul cu abandonarea stupului. In cazurile de mai sus chimicale pot avea doar un rol marginas. Albinele parasesc stupul in presenta unì stress puternic, care poate fi cauzat de o boala sua de un tratament, de exemplu.

petru.atudorei


stefan1

Citat din: Obombo din Septembrie 13, 2013, 12:23:57 AM
A un se confunda CCD-ul cu abandonarea stupului. In cazurile de mai sus chimicale pot avea doar un rol marginas. Albinele parasesc stupul in presenta unì stress puternic, care poate fi cauzat de o boala sua de un tratament, de exemplu.

  Eu cred ca chiar CCD este. Adica nu e vorba de parasirea stupului sub forma unui roi, (cred ca la asta te-ai referit), ci o depopulare treptata si inexplicabila. Faptul ca doar la unele familii se produce se explica prin niste diferente de rezistenta la respectivele chimicale si de cantitatea de substante toxice aduse in stup. De obicei tocmai familii puternice, care au adus mult nectar din natura si care a obligat albinele din stup sa il prelucreze sau care au avut mult puiet si au consumat mai mult polen infestat, depasesc acea doza critica de otrava care va produce moartea treptata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

  Are dreptate Stefan,dar mai poate fi si din cauza stupilor care pot fi infestati sau mincati de carii.Stiti ca aceste carii cind rod scindura fac un zgomot specific si scot un fel de rumegus foarte fin din galeriile roase.Asta se intimpla la stupii foarte vechi sau chiar la noi daca scindura a stat mult timp la uscat si a fost luata in primire de carii.Daca se observa acest lucru,imediat trebuiesc scimbati si dezinfectati cu soda caustica si pusi in plin soare la uscat dupa ce sau clatit bine.Se verifica daca nu sint prea putrezi sau mincati tare de carii si se mai pot folosi la nevoie.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

petru.atudorei


bismark

   Petrule, la cum lucreaza cei de acolo, e sclavagism curat,ei nu le e de albine, lor le este de profit,ce conteaza albina,banul sa iasa.Asa ca razboiul si dintre albine la asa o ingramadeala poate duce si la disparitia albinelor.Eu aveam pe cind eram la capitala vreo 15 familii si lucram nefiind acasa cu zilele.Cind la un control din toate familiile mai era numai una cu toate ca vedeam ca din ceilalti stupi intrau si ieseau albine dar erau numai hoatele ca familiile parasisera de mult stupii.Asa se explica uneori disparitia,sau mai concureaza si alte lucruri ca(ierebicidari,otraviri cu ape otravite,sau chiar plante care si-au modificat genetic caracteristicile).Noi la micile noastre prisaci orcare familie pierduta ne pare un mare necaz.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

petru.atudorei

cauzele sunt multe. dar o parasire asa brusca a stupului. ramane un semn de intrebare. avand in vedere ca albinele au disparut dupa tratamentul cu VF, poate fi o intoxicatiecu acest produs. cantitatea administrata prea mare

oroles

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 13, 2013, 10:37:25 AM
cauzele sunt multe. dar o parasire asa brusca a stupului. ramane un semn de intrebare. avand in vedere ca albinele au disparut dupa tratamentul cu VF, poate fi o intoxicatiecu acest produs. cantitatea administrata prea mare
Salut Petru! Se vede ca esti pregatit. Auzisem printre cauzele disparitiei albinelor in SUA mentionate:
- un posibil virus neidentificat;
- lipsa unui cules diversificat (monocultura); Sa nu uitam ca in SUA sunt campuri cultivate cu aceeasi cultura de dimensiunile Romaniei.
- retelele de telefonie mobila si radiatiile asupra albinelor.
- hrana artificiala.

Vazusem un documentar care enumera toate aceste cauze. Poate fi vizionat tradus aici:

http://www.filmedocumentare.com/albinele-reginele-soarelui/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani