concentratie tinctura de propolis

Creat de mugur_c, Iunie 02, 2013, 10:23:29 PM

« precedentul - următorul »

tatar ady

Gore  propolisul contine mai mult de 5 % ceara poate ajunge si la 30-35%.

stefan1

  Da, asa este, cca 30% e procentul natural de ceara in propolis, dar de cele mai multe ori aceasta este si mai mare daca nu se recolteaza exclusiv de pe colectoarele de propolis.

  Ca sa ma intorc la titlul topicului:se poate imagina o metoda de masurare mai exacta a concentratiei tincturii, dar tot destul de complicata. Uite pasii:
- se cantaresc exact cantitatea de propolis brut si cea de alcool folosite (pb) si (a). Totul se masoara in grame.
- dupa preparare si perioada de macerare se filtreaza sau se decanteaza tinctura de reziduuri
- reziduurile umede se cantaresc exact (r)
- se usuca foarte bine reziduurile, eliminand astfel alcoolul ramas in ele
- se cantarestc iar reziduurile uscate (r')
Acum se fac cateva calcule:
- propolisul dizolvat este diferenta dintre propolisul brut si reziduul uscat (pb-r')
-alcoolul ramas in reziduuri este diferenta dintre reziduurile umede si reziduurile uscate (r-r')
Deci tinctura contine  urmatoarea cantitate de alcool:  a-(r-r')=a-r+r'   si urmatoarea cantitate de propolis: (pb-r')
Cantitatea totala de tinctura este: a-r+r'+pb-r'=a+pb-r
Concentratia de propolis in tinctura este: c=(pb-r'):(a+pb-r)*100 [%]
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Propolis curat se colecteaza de pe umerii ramelor, faltul stupilor de sustinere a ramelor si canturile scadurelelor de la podisor.

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 13, 2013, 12:11:58 PM
Propolis curat se colecteaza de pe umerii ramelor, faltul stupilor de sustinere a ramelor si canturile scadurelelor de la podisor.
Unii stupari, incepand cu iulie, distanteaza scandurile podisorului pentru ca albinele sa propolizeze gaurile, stiut fiind ca ele astupa cu propolis orice gaura. Se obtine un propolis curat cum zice si bucovineanu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dincaadrian2000

Pentru cei interesati va mai supun atentiei o carte despre propolis!

Lt_Lucky28

Citat din: stefan1 din Decembrie 13, 2013, 01:44:54 AM
  Da, asa este, cca 30% e procentul natural de ceara in propolis, dar de cele mai multe ori aceasta este si mai mare daca nu se recolteaza exclusiv de pe colectoarele de propolis.

  Ca sa ma intorc la titlul topicului:se poate imagina o metoda de masurare mai exacta a concentratiei tincturii, dar tot destul de complicata. Uite pasii:
- se cantaresc exact cantitatea de propolis brut si cea de alcool folosite (pb) si (a). Totul se masoara in grame.
- dupa preparare si perioada de macerare se filtreaza sau se decanteaza tinctura de reziduuri
- reziduurile umede se cantaresc exact (r)
- se usuca foarte bine reziduurile, eliminand astfel alcoolul ramas in ele
- se cantarestc iar reziduurile uscate (r')
Acum se fac cateva calcule:
- propolisul dizolvat este diferenta dintre propolisul brut si reziduul uscat (pb-r')
-alcoolul ramas in reziduuri este diferenta dintre reziduurile umede si reziduurile uscate (r-r')
Deci tinctura contine  urmatoarea cantitate de alcool:  a-(r-r')=a-r+r'   si urmatoarea cantitate de propolis: (pb-r')
Cantitatea totala de tinctura este: a-r+r'+pb-r'=a+pb-r
Concentratia de propolis in tinctura este: c=(pb-r'):(a+pb-r)*100 [%]

             Am citit cu interes acest topic ....... am luat formula de calcul prezentata de Domnul  Stefan1   si am incercat sa fac o foaie  de calcul in EXCEL .   Atasez fisierul , In aceasta foaie de calcul trebuie complectate numai casutele care au un fundal verde ,  restu calculelor ar trebui sa se faca in mod automat . 
            In cazul in care la prepararea initiala nu folositi Apa atunci casuta respectiva se lasa valoarea ZERO .
            Varianta aceasta de calcul este foarte departe de perfectiune  sper sa reusim sa o inbunatatim impreuna si sa ajungem  la o varianta care sa fie cat mai aproape de adevar .

            ATENTIE !!! - Cunostintele mele in apicultura sunt minime  si pur TEORETICE ( din pacate )  , ma mai simt obligat sa mentionez ca niciodata nu am avut rezultate deosebite nici la fizica sau matematica , deci sar putea ca acesta foaie de calcul sa nu prezinte realitatea ! Astept critica constructiva si va invit ca sa o incercatii empiric .



pad3

hai sa nu complicam inutil lucrurile. si eu sunt extrem de interesat de stabilirea concentratiei optime pt tinctura dar in mod cert un bilant de materiale nu ne va conduce la un calcul precis datorita unor variabile imposibil de controlat (concentratia exacta a alcoolului, cantitatea si calitatea propolisului si a rezidurilor ). asa ca propun sa tratam pbl mai putin inginereste si mai mult ochiometric; adik hai sa stabilim culoarea solutiei. daca e posibil spectofotometric daca nu, comparativ. tinctura obtinuta de mine (prima productie din cariera mea) are in acest moment culoarea berii brune (nuanta si opalescenta). in sticle mai e destul reziduu, le mai agit cand imi amintesc dar sper sa fie ok asa. rog pe cei mai experimentati sa stabileasca o paleta de etaloane ca sa ne putem orienta si noi, incepatorii. astept cu interes  ^:)^
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Felicitari @Lt_Lucky28!

Formula se poate imbunatati. Daca de exemplu ai alcool 96%, in 100 ml gasim 96 ml alcool si restul de 4 ml apa. Ai tinut cont de acest aspect in calculul concentratiei? :D Daca nu, datele problemei se schimba. Si formula, de altfel...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Aprilie 26, 2014, 08:53:31 PM
Felicitari @Lt_Lucky28!

Formula se poate imbunatati. Daca de exemplu ai alcool 96%, in 100 ml gasim 96 ml alcool si restul de 4 ml apa. Ai tinut cont de acest aspect in calculul concentratiei? :D Daca nu, datele problemei se schimba. Si formula, de altfel...

  Concentratia de propolis se refera la raportul dintre cantitatea de propolis pur si cantitatea totala de tinctura. Daca propolisul este substanta activa si nu alcoolul, atunci in tinctura ne intereseaza cantitatea de propolis si nu cea de alcool. E adevarat ca daca se foloseste alcool mai concentrat, acesta va dizolva mai mult propolis din propolisul brut folosit si asta s-ar putea observa in concentratia finala masurata. Daca vrei neaparat sa vezi si cat alcool contine tinctura, se poate determina si asta.
  Cum a spus pad3, pana la urma nu-si are sensul sa facem asa masuratori precise cum am descris eu, pentru ca sunt multe variabile greu de controlat. Sa spun ca propolisul natural, chiar recoltat cu colectoare, are un procent variabil de ceruri in functie de plantele sau arborii de unde a fost colectat. Sa nu mai spun ca exista o a doua sursa de propolis, aceasta fiind unul din invelisurile grauncioarelor de polen, care este nedigerabil si albinele, mai cu seama primavara, il regurgiteaza si-l folosesc ca propolis. De asemenea conteaza finetea cu care sfaramam propolisul, astfel ca alcoolul sa poata dizolva cat mai mult din el. Oricum, se intelege ca acea concentratie despre care am vorbit nu se poate masura decat dupa ce am facut tinctura, asa ca pentru practica curenta este suficient cum se procedeaza curent: masuram cantitatea de alcool de o anumita concentratie si cea de propolis brut. Nici macar culoarea tincturii nu-i decisiva, in functie de sursa de propolis, acesta poate fi mai inchis sau mai deschis la culoare. Brazilienii recolteaza un fel de propolis de culoare verzuie, foarte valoros, dar albinele pot aduce chiar si alte substante, chiar bitum pe post de propolis sau propolisul sa aiba urme de ars daca am dezinfectat lazile prin parlire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pad3

Citat din: stefan1 din Aprilie 27, 2014, 01:50:15 AM

. De asemenea conteaza finetea cu care sfaramam propolisul, astfel ca alcoolul sa poata dizolva cat mai mult din el.

si eu abia acum aud asta!!  ))/ pai ce fel de profesor esti dumneata d-le stefan  :D de-ti tii invataceii in nepricepere ?  :P :P
somnul ratiunii naste monstri

oroles

@pad3
Pai nu ti-am mai spus si eu in trecut cum fac. Il pun la frigider la racit cateva ore, dupa care fie il zdrobesc cu sucitorul in mojarul pentru usturoi, fie il macin. Apoi il punem la macerat. Si agitarea zilnica de cel putin 2 ori face bine, schimband suprafata graunciorului de propolis.

Domnule @stefan1. Misterul producerii propolisului de catre albine nu este pe deplin elucidat. Nu se stie clar, de unde il iau si cum il transporta si mai ales, daca il prelucreaza sau nu. Exista doua teorii: 1. Teoria lui Rosch a obtinerii propolisului de pe mugurii plantelor si scoarta copacilor si cararea lui in stup ca pe polen. Chiar se spune ca fiind lipicios, albina care culege si cara propolis este ajutata de mai multe albine sa se debaraseze de graunciorul de polen din cosulete. Mai mult, se spune ca albinele culegatoare de propolis fac asta doar in anumite perioade a zilei, mai racoroase, astfel incat debarasarea de grauntele de propolis sa se faca mai usor. Marturisesc ca asa ceva nu am vazut pana acum! 2. Teoria lui Kustenmacher care spune ca propolisul se formeaza in "stomacul de polen" al albinei, din niste reziduri ale polenului. Nici asa ceva nu am vazut!

In consecinta, cred ca ambele teorii sunt corecte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

am incercat sa fac si eu tinctura de propolis.L-am adunat ,pastrat la rece.(120gr.).Am pus intr-un recipient inchis de sticla 300 ml alcool(70 grade).doar asa am avut si propolisul.Am tot agitat la el vreo 3 saptamani.dupa ce l-am separat de reziduri am observat:
-miros medicamentos.
-gust foarte amar cu ramasite de ceara fine in gura.
-am bagat linguritain lichid si cand am scos-o sa ingalbenit.de o foita de ceara :D :D.
in contactul cu apa tinctura sa ingalbenit ca ceara si a inceput sa spumege ca si apa oxigenata.
cu ce am gresit?
m-am gandit ca in propolisul a fost amestecat cu o cantitate mai mare de ceara .

oroles

Citat din: dodo79 din Aprilie 27, 2014, 07:12:05 PM
am incercat sa fac si eu tinctura de propolis.L-am adunat ,pastrat la rece.(120gr.).Am pus intr-un recipient inchis de sticla 300 ml alcool(70 grade).doar asa am avut si propolisul.Am tot agitat la el vreo 3 saptamani.dupa ce l-am separat de reziduri am observat:
-miros medicamentos.
-gust foarte amar cu ramasite de ceara fine in gura.
-am bagat linguritain lichid si cand am scos-o sa ingalbenit.de o foita de ceara :D :D.
in contactul cu apa tinctura sa ingalbenit ca ceara si a inceput sa spumege ca si apa oxigenata.
cu ce am gresit?
m-am gandit ca in propolisul a fost amestecat cu o cantitate mai mare de ceara .
Cu nimic!
Asa e propolisul tinctura. Evita totusi sa pui apa in el. Nu trebuie dizolvat in apa. Se ia cu paine, nu se dilueaza in apa sau ceai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Aprilie 27, 2014, 09:11:55 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 27, 2014, 07:12:05 PM
am incercat sa fac si eu tinctura de propolis.L-am adunat ,pastrat la rece.(120gr.).Am pus intr-un recipient inchis de sticla 300 ml alcool(70 grade).doar asa am avut si propolisul.Am tot agitat la el vreo 3 saptamani.dupa ce l-am separat de reziduri am observat:
-miros medicamentos.
-gust foarte amar cu ramasite de ceara fine in gura.
-am bagat linguritain lichid si cand am scos-o sa ingalbenit.de o foita de ceara :D :D.
in contactul cu apa tinctura sa ingalbenit ca ceara si a inceput sa spumege ca si apa oxigenata.
cu ce am gresit?
m-am gandit ca in propolisul a fost amestecat cu o cantitate mai mare de ceara .
Cu nimic!
Asa e propolisul tinctura. Evita totusi sa pui apa in el. Nu trebuie dizolvat in apa. Se ia cu paine, nu se dilueaza in apa sau ceai.
am facut-o si pe asta. :D
eu am primit de la cineva tinctura de propolis dar nu avea asa gust rau.se simtea putin gustul de alcool,dar nu era asa de amar.nici ceara nu se simtea asa de tare,adica nu ramanea pe lingurita cum m-ia ramas mie
asa ca l-am aruncat . :yahoo_cry: ))/ ))/ ))/ ))/

stefan1

Citat din: oroles din Aprilie 27, 2014, 09:35:51 AM
@pad3
Pai nu ti-am mai spus si eu in trecut cum fac. Il pun la frigider la racit cateva ore, dupa care fie il zdrobesc cu sucitorul in mojarul pentru usturoi, fie il macin. Apoi il punem la macerat. Si agitarea zilnica de cel putin 2 ori face bine, schimband suprafata graunciorului de propolis.

Domnule @stefan1. Misterul producerii propolisului de catre albine nu este pe deplin elucidat. Nu se stie clar, de unde il iau si cum il transporta si mai ales, daca il prelucreaza sau nu. Exista doua teorii: 1. Teoria lui Rosch a obtinerii propolisului de pe mugurii plantelor si scoarta copacilor si cararea lui in stup ca pe polen. Chiar se spune ca fiind lipicios, albina care culege si cara propolis este ajutata de mai multe albine sa se debaraseze de graunciorul de polen din cosulete. Mai mult, se spune ca albinele culegatoare de propolis fac asta doar in anumite perioade a zilei, mai racoroase, astfel incat debarasarea de grauntele de propolis sa se faca mai usor. Marturisesc ca asa ceva nu am vazut pana acum! 2. Teoria lui Kustenmacher care spune ca propolisul se formeaza in "stomacul de polen" al albinei, din niste reziduri ale polenului. Nici asa ceva nu am vazut!

  Se vede ca nu ai avut rabdarea sa urmaresti mai mult activitatea albinelor. Eu cred ca majoritatea stuparilor de aici au vazut albine cu propolis, mai cu seama mai spre toamna, cand albinele propolizeaza mai mult. Bineinteles este vorba de cel cules de pe arbori. Cel din polen se poate observa mai cu seama in lunile de primavara, pe rame.

In consecinta, cred ca ambele teorii sunt corecte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)