Ansamblare rame

Creat de nx-01, Aprilie 28, 2013, 04:27:20 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55



   Si eu cred ca ramele merg asamblate fara aracet ,si ca vopseaua e mai buna la lazi decit ceara cu parafina .

xvader

marius si BMW-ul functioneaza pe acelasi principiu cu trabantul, cu amandoua (probabil) ajungi la destinatie, dar lucrurile trebuiesc facute cat mai simple, ca sa renteze la o exploatare intensiva si de durata. parerea mea  ^:)^

sandupop

Citat din: sorinma din August 19, 2013, 10:55:13 PM
Citat din: sandupop din August 19, 2013, 06:00:18 PM
Uite aici unul facut de mine pentru 25 de rame.

bravo ,cu o mica modificare cred ca este cam modelul complet de cadru(o decupare in piciorul de sustinere al cadrului  sau 2-3 gauri ,pentru a se putea asambla mai multe dimensiuni de rame
Eu folosesc rame  intregi si jumatate, pentru a ansambla rame de jumătate dau jos piciorul de sustinere...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sorinma

 =)) deci se pare ca nu este  nevoie de nici o modificare pt ca e mai simplu decat am vazut problema noaptea   :thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sandupop

Aveam de gand sa fac un set de picioare si pentru 3/4,....dar nu folosesc astfel de rame. Alta-i problema, la ansamblat folosesc capsatorul pneumatic,  dar din cauza ca are "ciocul" prea scurt, (cred ca toate au acceasi lungime),  nu pot sa bat capsa din lateral in speteaza de sus, din cauza asta folosesc aracet la asamblare, la o rama folosesc 4 capse de 4cm si binenteles cate patru picaturi de aracet.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

Citat din: xvader din August 20, 2013, 08:01:09 AM
marius si BMW-ul functioneaza pe acelasi principiu cu trabantul, cu amandoua (probabil) ajungi la destinatie, dar lucrurile trebuiesc facute cat mai simple, ca sa renteze la o exploatare intensiva si de durata. parerea mea  ^:)^

cu trabantul sigur ajungi la destinatie incet si sigur , la bmw , te cam gadila sub talpi si calci pedala sa o scarpini  =)) =))

referitor la simplitate , lucrurile care au mai multe piese in miscare necesita mai multa intretinere si reparatii , referitor la cele 2 filme din subiect nu vad diferenta ,doar de forma geometrica a acelei tije ce prinde lateralele ramei , maine daca nu uit am sa fac ceva foto la cadru meu de incheiat rame , spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

pun si eu cum ajung la atelier o poza cu al meu.
bafta si butoaie pline

pistol28

Citat din: ioanardelean55 din August 19, 2013, 11:03:20 PM


   Si eu cred ca ramele merg asamblate fara aracet ,si ca vopseaua e mai buna la lazi decit ceara cu parafina .

Se vede dupa varsta ca lozinca "Las ca merge si asa " s-a intiparit adanc in constiinta d-voastra.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marius_vfp

xvader, uite aici un cadru simplu pe 10 rame , l-am construit fara prea multa bataie de cap ,si il folosesc pentru a usura munca, pentru cei 20 si ceva stupi ai mei imi este suficient , o sa-mi fac altul mai mare daca e cazul.

pentru a presa tija ce tine lateralele folosesc niste pene din lemn .pe care nu le-am gasit momentan , am folosit demonstratativ  2 carlige de rufe ,

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55


  Si eu cred ca habarnai cum se incheie o rama iar cind ajungi sa inchei mii de rame poti sa tragi si concluzi ,cineva arata pe acest forum niste asa zisi stupi noi impregnati cu parafina si ceara care au fost furati nu stiu cit de noi au fost dar pot sa spun ca aratau destul de urit .daca erau vopsiti nici dupa 10 ani nu aratau asa .daca crezi ca aceea lozinca e intiparita in mintea mea te inseli amarnic de tot . iar asemenea afirmatii le poti face doar atunci cind vezi si lucrul practic ,asa ca fa-mi o vizita la domiciliu s-au la stupina si dupa aceea sa tragi si concluziile . pina atunci insa ia de undeva niste lectii de timplarie ,

ioanardelean55


  fa o comparatie

marius_vfp

domnule ardelean , la cine faceti referire in mesajul de mai sus ?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55

  s-au asa ceva .

ioanardelean55

Se vede dupa varsta ca lozinca "Las ca merge si asa " s-a intiparit adanc in constiinta d-voastra.

ioanardelean55


  Un stup de la mine asa arata ramele asamblate fara aracet doar cu cuie  :nono: