Uscator de polen

Creat de pharaonu75, Ianuarie 31, 2011, 08:57:24 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Ii rog pe cei care au confectionat un uscator de polen sa ne spuna si sa ne arate si noua CE, CUM, CAT!


Iar daca ne vor descrie si modul de lucru cu acel uscator, ramanem datori cu  :beer:  +   :coffee:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Dintrun incubator de oua nu se poate face un uscator de polen?Bineinteles unul nou nu unul folosit, cel folosit cam miroase  :) :) :) :) :) :).

marian sima

Eu am descris in alta parte aceasta posibilitate,acolo era prezentat un uscator de 1500 euro,pentru un incepator sau unul care nu a accesat fonduri europene,1500 de E sint niste bani cheltuiti in plus,am prezentat ideia cu frigiderul.De ce.frigiderul are deja acele rastele de rafturi ,au grartarele pe care poti sa prinzi plasa pentru a pune polenul,ideia este sa achizitionezi 2 incubatoare ,prinzi un sistem jos(Ventilatorul+rezistenta)si unul sus,se va crea un circuit de aer ,ventilatorul atrage aerul si il inpinge prin rezistenta in felul acesta aerul se usuca ,temperatura este de 38 de grade ,adica temperatura din stup ,deci nu putem vorbi de prajirea polenului ,orice incubator este prevazut cu 2 canale pentru apa ,de ce?Finca acele sisteme usuca aerul stim bine ca la incubatoare apa din acele canale scade,mai trebuie sa mai faceti si citeva gauri de ventilare,frigiderul este izolat termic daca nu ii faceti aerisiri temperatura in interior va atinge 38 de gr si va merge decit ventilatoarele rezistentele fiind oprite de termostat.

pharaonu75

Partea cu aerisirea este destul de usor de facut... orice frigider are in spatele congelatorului o gaura in carcasa cam de marimea congelatorului, care este astupata cu un capac din plastic! Se indeparteaza congelatorul iar capacul din spate este inlocuit cu o sita. Dimensiunile acesteia vor fi stabilite in functie de necesitati, in asa fel incat in interiorul frigiderului sa poata fi atinsa temperatura de 38oC.
Daca am avea si niste poze de la vreun coleg mai indemanatic, posesor de uscator de polen "home made" ne-ar ajuta foarte mult sa ne formam o imagine asupra a ceea ce trebuie facut!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Se spune ca Romania a devenit groapa de gunoi a Europei !
  Ne vaitam ca suntem saraci iar Base constata pe buna drepatate ca suntem o natie de mana a doua !

  Intelegeti odata ! vreti sa faceti performanta in viata ? folositi numai lucruri noi si lasati dracu in pace imrovizatiile !
  cat timp vom incerca sa facem din rahat bici vom ramane niste saraci atat in gandire cat si in buzunar !
  In timpul pe care il pierzi construind o improvizatie poti castiga o caciula de bani daca esti istet !

pharaonu75

Dragos, am mai spus de cateva ori ca sunt apicultor amator! Nu practic apicultura la scara mare, nu produc si nu comercializez atata marfa cat sa imi permita sa cumpar totul nou! M-as multumi daca as putea sa imi confectionez personal cate ceva, pentru a mai reduce din cheltuieli! Si in plus as putea folosi uscatorul si la decristalizarea mierii!

Imi doresc si eu sa ajung intr-o zi sa am atatia stupi cati ai tu, sa produc atat cat produci tu, iar atunci cu siguranta ca nu imi voi mai irosi timpul cu lucruri "home made" ci le voi cumpara de la firme specializate! Mai ai ceva rabdare cu mine si poate voi ajunge si eu la acel nivel! Cel putin asa sper!

Asa ca nu ma certa prea tare! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  La targ ,sambata iti poti achizitiona un uscator de polen care prelucreaza doua kg. pe sarja . Este ideal pentru hobisti plus ca obtii marfa de calitate .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2011, 08:27:33 PM
  La targ ,sambata iti poti achizitiona un uscator de polen care prelucreaza doua kg. pe sarja . Este ideal pentru hobisti plus ca obtii marfa de calitate .
nektar king?
ai ideie cam la ce pret de vanzare? aprox.
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

La Nektar King am vazut unul insa era destul de mare! Pret aprox. 400 euro!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 31, 2011, 11:07:23 PM
La Nektar King am vazut unul insa era destul de mare! Pret aprox. 400 euro!
^:)^ sa-l foloseasca sanatosi cei ce dispun de asa sume.... :lol:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marian sima

#10
Nimeni nu devine dintr-o data mare (poate sa ai o matusa Tamara)Eu unul cind m-am apucat de stupi se vinde cutia cu 360 ron la noi in Giurgiu la apicola ,am luat scindura si intr-o iarna am facut 70 de cutii ,am cumparat si un vagon cu 1700 ron l-am modernizat i-am pus osii si arcuri de remorca de 7 tone deci permite roti duble pe spate fara ca sa i-ti fie frica ca se rupe fuzeta ,am cumparat si 30 de familii de albina la 100 ron familia ,deci totul ma dus pe undeva de 7000 ron,daca era sa le iau noi cit crezi ca ma costa?Adica dam numai pe cutii cit ma dus toata afacerea.Sint de acord cu tine lucrul nou e nou,dar nu toata lumea are bafta sa dea mierea cu 5 Euro..........In acel an am dat mierea la Slobozia am amortizat ce am cheltuit scotind pe deasupra 2000 ron,acel an a fost foarte bun cit si urmatori 2 ,pe urma a scazut pretul mieri la 4,40 ron pe kg ,    apicultura nemaifiind profitabila pentru mine m-am lasat de ia ,ocupinduma cu altceva..........Dar nu este o linie moarta ,vagonul este pe pozitii ,familii de albine mai am ,si stiu si de unde pot procura convenabil in primavara.Ramine sa i-mi recomanzi un client bun pentru miere. :hi:

Szaby

Eu anul asta de la 5 familii am adunat 26 de kile de polen intr o luna , iar trebuia sa o usc manual ,am avut noroc cu capacele de la lazile noi care inca nu le am folosit si le puneam acoperite cu foi de ziare la umbra si in 2 zile se usca ca piatra . Ei bine ca incepator merge  :hi:

stefan1

  Bun venit pe Apiardeal, Szaby! Laudabil ca te-ai apropiat de tanar de apicultura, astfel ai timp sa te perfectinezi si sa devii un bun apicultor. Vad ca de la inceput ai vrut sa diversifici productia si te-ai ocupat si cu recoltarea de polen. Il puteai conserva in miere dar pentru inceput merge si cum ai procedat. Succes pe mai departe!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin D.

Poate parea ridicola intrebarea.

Cum ne putem da seama ca o vatra este buna pentru polen?
Sau cum putem face diferenta intre doua vetre urmarind acest aspect?

Multumesc!


bio

Citat din: Florin D. din Octombrie 31, 2013, 11:05:18 AM
Poate parea ridicola intrebarea.

Cum ne putem da seama ca o vatra este buna pentru polen?
Sau cum putem face diferenta intre doua vetre urmarind acest aspect?

Multumesc!

.... =)).. Chiar este "tare" intrebarea..... sau tu glumesti ?