Dulcofruct Oltenia Valcea

Creat de fitoconsult, Iulie 31, 2013, 10:28:46 AM

« precedentul - următorul »

D006

Eu mai stiu o vorba din batrani dar nu o spun ca se supara lumea pe mine .

NiKoN

Am observat ceva interesant la Dulco...are pe eticheta albine ce culeg de pe flori de tei si poliflora. Daca se culegea si de salcam cred ca avea o mai mare popularitate. In alta ordine de idei, am  un roi cu rezerve de iarna ce au  cuprins si 3 litri de dulco. Daca imi moare nu mai cumpar!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Daca acel roi moare, nu va fi din cauza dulcofructului.
Dulcofructul nu este toxic, deci albinele nu vor muri din cauza sa, chiar daca aveai 10 litri, nu doar 3.

La dulcofruct nu substanta din bidon este problema (nu face nici mai bine, dar nici mai rau decat alte produse similare de pe piata), ci agresivitatea cu care este promovat, lipsa unor buletine serioase de analiza si de ce nu, aroganta de care dau dovada unii comercianti sau promotori.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi_vidican

Citat din: NiKoN din Septembrie 24, 2013, 01:21:02 PM
Am observat ceva interesant la Dulco...are pe eticheta albine ce culeg de pe flori de tei si poliflora. Daca se culegea si de salcam cred ca avea o mai mare popularitate. In alta ordine de idei, am  un roi cu rezerve de iarna ce au  cuprins si 3 litri de dulco. Daca imi moare nu mai cumpar!
Am dat anul trecut unui roi 10 kg de dulcofruct. L-am iernat pe toate cele 10 rame, avea populație multă, matca a turat bine motoarele să facă populație și a trebuit completat la începutul lui sept. A ieșit perfect din iarnă, a fost cel mai tare stup la toate culesurile și acum e Nr 1.
Pentru curioși, matca nu e carpatină.  :)
Probabil este o rasă adaptată la hridrolizatul de porumb.  =))

romikele

Nu Dulcofructul a fost cauza pierderilor suportate de unii apicultori, ci ignoranta celor ce au adminisrat fara discernamant acest produs, fara sa tina cont de specificatiile tehnologului firmei producatoare.
Concret, din acelasi lot au administrat mai multi apicultori din asociatia noastra, unii au avut pierderi semnificaive, altii n-au avut absolut nici o problema. Ghici care e cauza?

NiKoN

Remarca de final a fost in spirit de gluma. Acest roi avea matca imperecheata la jumatatea lui august si a ouat ca nebuna. Roiul este pe doua caturi de 3/4,strans cu diafragma intreaga pe 6 rame sus, 6 jos. Jos am lasat puietul si coronite mici, iar sus am completat cu 2 litri sirop zahar+protofil si 3 litri de dulcofruct de la un amic + 2 rame capacite de la floarea soarelui. In mod normal nu ar trebui sa aiba probleme, chiar daca sus vorbim de un cocktail.
Citat din: romikele din Septembrie 24, 2013, 03:20:13 PM
Nu Dulcofructul a fost cauza pierderilor suportate de unii apicultori, ci ignoranta celor ce au adminisrat fara discernamant acest produs, fara sa tina cont de specificatiile tehnologului firmei producatoare.
Concret, din acelasi lot au administrat mai multi apicultori din asociatia noastra, unii au avut pierderi semnificaive, altii n-au avut absolut nici o problema. Ghici care e cauza?
Parca am citit pe undeva ca trebuia diluat.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

romikele

Citat din: NiKoN din Septembrie 24, 2013, 08:07:15 PM
Parca am citit pe undeva ca trebuia diluat.

Exact!
La 10l dulcofruct se adauga ceai sau apa plata 7l pentru sirop 1:1, respectiv 3,5l pentru sirop 2:1

NiKoN

#127
Pentru a nu intretine un eventual conflict, am decis sa cenzurez mesajul postat initial. Celor care se simt lezati, din diferite motive, le cer scuze cu anticipatie! Salut interventia proprietarului forumului, care m-a tras parinteste de urechi! Promit ca voi fi ochi si urechi la informatiile apicole de pe acest forum , pe care le consider de calitate! Cat despre opiniile personale, o sa incerc sa le tin in frau. O seara buna tututror!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

romikele

Habar n-ai ce prostie ai debitat!
Cati directori - sau manageri cum li se zice acum - pot reproduce cu lux de amanunte procesul de fabricatie al produselor firmelor pe care le conduc?

Si ca fapt divers, atat "paul" cat si "romanica" incep cu majuscule!

romikele

Problema este ca acest om pe care l-ai atacat, fara sa-l cunosti, a investit zeci de mii de euro pentru a crea hrana de calitate in sprijinul apicultorilor, iar aici a fost comparat cu un impostor, si nu e pentru prima oara!
In punerea la punct a retetelor acest om s-a bazat pe experienta unor apicultori cu ani grei de stuparit, care au testat produsele pe propriile familii de albine.
Nu a bagat mana in buzunarul cuiva si nu a facut altceva decat sa incerce a scoate pe piata produse cu cel mai mic pret posibil.
Pentru toate acestea merita sa fie balacarit?
Daca ai dovezi concrete in sprijinul afirmatiilor pe care le-ai cenzurat, fa-le cunoscute! Altfel totul e doar un atac nejustificat si nepotrivit!

bio

Citat din: romikele din Noiembrie 04, 2013, 10:43:47 PM
Problema este ca acest om pe care l-ai atacat, fara sa-l cunosti, a investit zeci de mii de euro pentru a crea hrana de calitate in sprijinul apicultorilor, iar aici a fost comparat cu un impostor, si nu e pentru prima oara!
In punerea la punct a retetelor acest om s-a bazat pe experienta unor apicultori cu ani grei de stuparit, care au testat produsele pe propriile familii de albine.
Nu a bagat mana in buzunarul cuiva si nu a facut altceva decat sa incerce a scoate pe piata produse cu cel mai mic pret posibil.
Pentru toate acestea merita sa fie balacarit?
Daca ai dovezi concrete in sprijinul afirmatiilor pe care le-ai cenzurat, fa-le cunoscute! Altfel totul e doar un atac nejustificat si nepotrivit!

..ce nostim esti nea' Romi..... =))

Cred ca "eroul" respectiv va investii la fel de multi bani si se va lua de matci si regine ca acolo va fi bataia pestelui in urmatorii ani...
  Nu de alta, dar sa se grabeasca ca "fratii" de la Filomera si-au tras la toti nepotii proiecte si autorizari sa treaca la productia de material biologic.


Ca tot venii vorba de "fratii" de la Filomera aflu, e drept cam tirziu, ca aveau adus la poarta F-40--Apimera cum l-au botezat ei-- la un pret de ~680 Euro tona cu tot cu TVA  si i-si trageau adaos de 50% numai ca au avut "inspiratia" sa-l includa in PNA .


romikele

Seman cu cine ma lauda  =))

Vezi ca esti pe langa subiect.
Filomera e alta mancare de peste.
Cirastul e langa noi si suntem la curent cu realitatile momentului.
Ca sa te convingi, vino in vizita...  :wink2:

pharaonu75

Vor iesi pe piata matci Cirast? =)) =)) =))
Sunt mai performante decat Bukfast?

De retinut faptul ca atat Cirast cat si Bukfast au terminatia "ast". Un lucru bun!
Am totusi o intrebare: familiile cu astfel de matci produc miere sau Dulcofruct! :rotfl: :rotfl:


P.S. Cine nu stie de gluma, i se taie nasul, vorba unuia de umbla cu usa in spate!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Important este ca Cirastul nu glumeste ci se tine de treaba, iar rezultatele se vor vedea.
Cei care s-au invatat sa dea doar marunt din buze, vor ramane cu buzele umflate  :razz:

pharaonu75

Sa vedem, a spus orbul!
Fapte, nu vorbe!
Pana nu vad, nu cred!
Lupul isi schimba parul, dar naravul ba!


Mai stiu d-astea, iar in economia romaneasca sunt mereu valabile. M-as bucura sa fie asa cum spui tu, insa nu pot uita "ingineria" aia cu certificatul de calitate...

@ Bio - material biologic nu cred ca va produce Cirast-ul, insa avand in vedere obiectul de activitate al firmei, cred ca va produce turte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube