noii apicultorii in pastoral

Creat de teo, Aprilie 09, 2010, 12:43:06 AM

« precedentul - următorul »

teo

dupa cite stiu asociatia apicultorilor ( APIMONDIA) a doua asociatie ca marime  din lume asta denota ca apicultori de peste 200 de ani sint intro strinsa legatura de aceia imi permit sa cer niste sfaturi celor mai vechi care fac pastoral . care sint primi pasi care trebuie sai faci inainte de a pleca in pastoral si cum trebuie organizat pastoralu .astept sfaturi de la citi mai multi va multumesc

teo

domnul romi sinteti un domn mare   si va multumesc

filip

Citat din: teodomnul romi sinteti un domn mare   si va multumesc
Ete' ca traii sa o vad si pe asta
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teo

domnole filip va deranjat ceva sau ....poate sti eu?

filip

Citat din: teodomnole filip va deranjat ceva sau ....poate sti eu?
Nu stai linistit,era o gluma.E GRAS e MARE si acum e si DOMN =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teo

nu stiu ca nul cunosc iam multumit finca a avut buna vointa sa rspunda dintre cei multi vizitatori

filip

Citat din: romikeleCe-aveti bre cu suncile mele? Habar n-aveti cu cata cheltuiala le-am facut! :rotfl:
Da las` ca le dau eu jos, invidiosilor  :)  :)
Stai linistit ca suntem aceiasi categorie la sunci :rotfl:  :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teo

de vizitat e vizitat topingu doar nu pre are nimeni interes sa ajute pe cei incepatori  poate se gindesc ca le luam locurile in pastoral

D006

poate daca dai mai multe detela de ce stupi ai ar putea veni niste idei.
Nu poate nimeni sa-ti faca un manual de pastoral, fiecare trebuie să-şi faca manulatul şi regulile lui care i se potrivesc.
Link-ul DOMNULUI Romi este foarte bun si constituie o baza.
Personal fac de 2 ani pastoral şi un dintre probleme e cu ce stupi plec la cules. Unii stupi chiar ii plimb degeaba, ii am in pavilion sin nu ma costa nimic in plus sa-i car si pe ei, poate se mai intaresc. Deci foarte important e să ai stupii buni (sau sa-i faci buni) pe cei cu care pleci in pastoral

ioanardelean55

Citat din: teodupa cite stiu asociatia apicultorilor ( APIMONDIA) a doua asociatie ca marime  din lume asta denota ca apicultori de peste 200 de ani sint intro strinsa legatura de aceia imi permit sa cer niste sfaturi celor mai vechi care fac pastoral . care sint primi pasi care trebuie sai faci inainte de a pleca in pastoral si cum trebuie organizat pastoralu .astept sfaturi de la citi mai multi va multumesc
Prima delpasare e mai grea ,trebuie sa ai curaj ,dupa , e mai usor fiind-ca toate sint la locul lor ,,DAR .....Facind pastoral inveti meserie .

teo

stupi sint pe 12 rame in clipa, de fata sint pe 9 respectiv pe 10 rame sistemul care vreau sa lucrez e cite 2 stupi pe suport , ma mi intereseaza ce acte trebuie sa am la mina si de la cine daca trebuie varbit cu proprietarul terenului unde o sa ma asej destanta e destul de mare de la mine finca sint din harghita

Florin-braileanul (FlorinI)

#11
Citat din: romikele din Aprilie 20, 2010, 01:23:42 AM
La deplasare este nevoie de avizul medicului veterinar la care sunt in grija albinele, o adeverinta de pastoral de la asociatia la care sunteti inscris, actele mijlocului de transport (verificare tehnica, rovigneta, asigurare...).
Este nevoie sa luati legatura cu proprietarul terenului / fermierul pentru a preveni neplacerile cauzate de eventualele stropiri cu substante care ataca albina, odata ajuns la destinatie trebuie anuntata prezenta la politie, primaria locala si medicul veterinar din zona.

am inteles, dar nu prea...

La deplasare este nevoie de avizul medicului veterinar la care sunt in grija albinele,este suficienta doar semnatura si stampila un carnetul de stupina?

o adeverinta de pastoral de la asociatia la care sunteti inscris,
ce contine adeverinta?
parca se discuta de o autorizatie de pastoral de la comisia judeţeana de bază meliferă şi stupărit pastoral de unde isi are vatra stuparul
anul asta s-a dat o chestie sub forma de "kk mak" facut un tabel in word de asociatie sub titulatura de "ordin de transpor si deplasare"  =)) am murit cand am vazut-o. cica e aprobata si avizata de apia si apicola la nivel national pentru toti apicultorii acre fac pastoral. voi aveti asa ceva?

actele mijlocului de transport (verificare tehnica, rovigneta, asigurare...).
korect. asa ceva am si eu

este nevoie sa luati legatura cu proprietarul terenului / fermierul pentru a preveni neplacerile
cauzate de eventualele stropiri cu substante care ataca albina,

de acord. am procedat la contactul cu seful de tarla unde sunt amplasat
daca el stropeste ma anunta
dar daca stopeste vecinul de la 2-3 km distanta? trebuie sa alerg eu pe la toti vecinii din zona?

odata ajuns la destinatie trebuie anuntata prezenta la politie,
de ce? vine politia sa faca paza? :limba: (glumeam)
totusi, de ce?

primaria locala
teoretic ar trebui ca cei ce fac stropiri sa instiinteze primaria, dar... DOAR TEORETIC
va povestesc ca am fost sunat de la primarie ca un propietar de rapita executa stropiri pe loturile lui din raza comunei "X", in perioada 05.05.2011, pana pe 30.05.2011. asa suna hartia primita de primarie. eu cand inchid albinele la un astfel de anunt?

si medicul veterinar din zona.
:lol: :lol: :lol:
cea mai tare
nici asociatia nu stie arondarea medicilor veterinari
eu trebuie sa ma duc la dsv in municipiul respectiv sa cer lista si sa caut medicul?
la ce-mi foloseste medicul?


suplimentar...
ce acte imi trebuie sa depun la directia sanitar veterinara pentru a obtine autorizare sanitar veterinara a stupinei, autorizartie sa pot vinde mierea pe piata, si autorizare pentru pastoral?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Mai 09, 2011, 08:16:12 PM
1. la data cand am facut mentiunile din citat, era suficienta viza pe carnet, acum nu stiu cum sta situatia, anul acesta fac doar stationar.
2. adeverinta de pastoral o luam de la ACA unde sunt membru, acum s-a complicat cumva treaba, odata cu aparitia altor asociatii...
3. stropirile facute de vecinii fermierului sunt anuntate la primarie, prin intermediul careia se preia informatia... cel putin teoretic, in cazul meu anii trecuti a functionat.
4. politia trebuie anuntata, altfel in cazul unui furt, este reclamat degeaba, nu pot fi obligati sa se implice (din surse directe).
5. medicul veterinar din zona, daca pastoralul se efectueaza in alt judet.
6. pentru autorizatie, informatii exacte de la dsv.
:thanks:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

soadi

#13
   :uimit: Eu nu pot deschide adresa.....
Romikele iar ai legat placa de baza cu sarma si ai deranjat...URL-urile :rotfl: :rotfl:

valter

Eu as spune ca prima regula de baza de respectat cand pleci in pastoral o constituie ''a nu-i deranja pe cei ce urmeaza sa-i invecinezi'' sau mai grav ''sa te invecinezi cu cineva in scopul de ai prejudicia culesul''...si dastia sunt multi prin zona mea...da -le Doamne bine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.