hrana proteica

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 30, 2010, 04:43:03 PM

« precedentul - următorul »

dedu

Dar aceste rame se pun acum ori cand se mai incalzeste?
Eu tre sa iau podisoarele sa pun deasupra:|
Eu cand stimulez cu miere pun o rama dupa diafragma si de acolo iau frumos mierea si o pun pe rame!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

eusebiu

Eu le pun culcate ca incap.

D006

Citat din: dedu
Citat din: waxlasati-i miere si pastura,nu bagati toate tampeniile in stupi.
albinele nu cresc cu usturoi si ceapa.
un ceai e binevenit(de 2 ori pe an:primavara si toamna).In rest familii puternice.
Eu in ceaiul pe care il fac familiilor mai bag si aceste 2 ingrediente,asa am invatat si asa fac!!!
e vorba despre ceva furtisag.mai cerceteaza in aceasta privinta.

D006

Citat din: deduDar aceste rame se pun acum ori cand se mai incalzeste?
Eu tre sa iau podisoarele sa pun deasupra:|
Eu cand stimulez cu miere pun o rama dupa diafragma si de acolo iau frumos mierea si o pun pe rame!!!
cateodata cand e mai frig in primavara,raman multa albine dupa diafragma noaptea.
pune rama cu miere in cuib,chiar ultima.

dedu

Citat din: wax
Citat din: dedu
Citat din: waxlasati-i miere si pastura,nu bagati toate tampeniile in stupi.
albinele nu cresc cu usturoi si ceapa.
un ceai e binevenit(de 2 ori pe an:primavara si toamna).In rest familii puternice.
Eu in ceaiul pe care il fac familiilor mai bag si aceste 2 ingrediente,asa am invatat si asa fac!!!
e vorba despre ceva furtisag.mai cerceteaza in aceasta privinta.
Deci daca pun si acele ingrediente o sa fie furata familia?De ce?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Nici eu nu pun si nu am pus niciodata nici un fel de turte. Albinele se hranesc cu miere si folosesc pastura la prepararea hranei pentru puiet. Laptele, ceapa, usturoiul, sunt folosite in hrana oamenilor, iar faina de soia nici pentru oameni nu stiu cat e de buna.
Pentru dedu,
Avand miros puternic ceapa si usturoiul deruteaza albinele si nu mai pot sesiza daca sunt atacate de hoate. Primavara si toamna pericolul de furtisag e foarte mare.

D006

Si la noi se foloseste sucul de ceapa si usturoi in hranirile tarzii de toamna sau timpurii .

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dedu

Poi da,eu de la cine am invatat meseria asa am invatat: sa pun si ceapa si usturoi!!!
Dar se poate ca bucovineanul sa aibe dreptate in legatura cu mirosul de ceapa si usturoi!!!
Tot cu ceai o sa i stimulez dar ceai de cimbrisor cu miere si protofil(renunt la celelalte ingrediente)!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Stiu ca mai multi apicultori folosesc sucul de ceapa si usturoi in sirop la hranirile de stimulare sau completare. Se stie ca cele doua contin antibiotic natural care nu face rau albinelor. Nu stiu cat ajuta. Am spus ca eu nu am dat si am atras atentia ca folosirea lor poate declansa furtisagul.

orbanstefan64

eu am folosit si folosesc usturoi si ceapa,pun la fiert odata cu toate plantele. nu am folosit suc niciodata. pina in prezent nu am avut probleme cu furtisagul asta nu inseamna ca dvs nu aveti dreptate.primavara si toamna fac sirop adaug ceaiul de doua ori 200 ml primavara iar toamna la fel

filip

Doua reguli principale trebuie respectate
1 Siropul se pune seara cand activitatea zborul este incheiat
2 Urdinisul redus la minim iar cantitatea de sirop sa fie trasa de albine din haranitor pana dimineata.
Grija mare cand puneti siropul sa nu picurati pe lada,daca totusi se intampla o carpa umeda si remediati problrema.
Paza buna trece primejdia rea. :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

perfect cea ce sustineti!! aceste reguli nu sint de neglijat!!!

bucovineanu

La cele spuse de Filip se mai poate adauga: sa controlam ca stupii sa nu aiba sparturi sau crapaturi care pot deveni "urdinise" pentru hoate. Daca mai exista alte familii de albine in apropiere atentia trebuie sa fie si mai mult sporita. Furtisagul se declanseaza mult mai usor intre familiile din stupine diferite decat intre familiile din aceasi stupina. Mai ales daca la una din stupine se face hranire si cealalta este venita din pastoral si nu prea are mancare.

D006

Dar aceste rame se pun acum ori cand se mai incalzeste?
Eu tre sa iau podisoarele sa pun deasupra:|
Eu cand stimulez cu miere pun o rama dupa diafragma si de acolo iau frumos mierea si o pun pe rame!!!

  -Acesta metoda se foloseste acum in perioada rece cand albina este in ghem si se pune desupra ghemului sub podisor dar numai daca nu mai au mancare sau nu mai ai o punga cu miere dupa ce se incalzeste se pune lateral ca atunci oduc si de acolo dar acuma nu.
         -de ce nu protofil?
-se pune si protofil.