Sourwood (Oxydendrum arboreum)

Creat de dan sebastian, Ianuarie 22, 2022, 11:17:38 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Arbore melifer nativ in America de Nord, cu productii foarte bune si inflorire tarzie, dupa tei si floarea soarelui, in sfarsit de iulie si inceput de august. Rezistent la frig si conditii sarace de sol, merge pe orice panta cam ca salcamul.
As fi interesat sa incerc aclimatizarea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Avantajul acestui arbore ar fi mierea extrem de scumpa (50 dolari / kg exact ca mierea de Tupelo de creste in mlastinile din California) plus inflorirea lui tarzie,  intr-o perioda fara cules in tara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Obombo

Nu ca sa-ti tai din entuziasm, dar ca sa faci miere pe de-adevaratelea e nevoie de o padure, nu de cativa copaceii.
Nu mi-as face iluzii prea multe nici in privinta pretului.

NYK74

Poate fi o idee pentru bătaie lungă, copii sau nepoți,altfel dacă nu ești prea tînăr, după ce plantezi pădurea îți rămîne puțin timp de exploatare.

dan sebastian

Pretul este cert. Avem coleg care lucreaza la cel mai mare procesator de miere din America Barney Honey. Acealsi pret este la mierea de tupelo un arbust care creste in mlastini. Acestea sunt cele mai scumpe mieri din America de Nord. Exact cum este cu manuca din Noua Zeelanda.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe mine m-ar interesa ca este un arbore care merita probat in comparatie cu evodia. Da si cantitati mari de miere. E si miere premium. Arborele nu are nevoie de conditii speciale crescand si pe pantele sarace. In plus perioada de inflorire ar fi exact ce trebuie inainte de iernare (infloreste in sfarsit de iulie inceput de august). Si salcamul cand l-au adus in Romania acum 200 de ani, nu se gandeau ca noi apicultorii vom visa doar la el tot anul. Insa ar fi un inceput.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Obombo

Pretul este cert, sigur, dar acolo la ei. Aici, "la noi", in cazul in care ai face ceva miere, ai putea obtine un pret putin mai mare, pentru ca ar fi o miere rara, dar nu 50€/kg. Pentru bani multi, trebuie munca multa, dar de imagine. Cred ca mierea cea mai scumpa di Europa e o poliflora.

dan sebastian

Eu cred ca peste 100 de ani sau mai mult, daca va fi vreodata padure de sourwood la noi, ar importa-o direct americanii. Nu ar avea sens sa o vinzi pe piata din Romania care nu si-o permite.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.