Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

Sa ne ajute Domnul la toti sa facem lucrul acesta si atunci osa fim mai intelegatori uni cu alti caci avem nevoie.

dedu

Democratie consta in cearta=corect,numai ca la noi in Romania i prea multa "democratie" :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

milu56

Albinele nu prea au timp de politica.

D006

Unul din motivele pentru care voi merge la vot este faptul ca NU vreau ca Geoana sa iasa presedinte . Ori ne crede prosti ori votantii lui sunt precum el , altfel nu se explica discursurile lui electorale .
  Azi la radio tembelul facea un apel retoric ca Boc sa trimita legea bugetului la parlament  :uimit:  , cretinul parca a uitat ca a dat jos guvernul Boc si acesta nu mai are initiateva legislativa . sa vii si sa strigi in gura mare la un guvern demis sa incalce constitutia mi se pare un gest de o prostie uriasa .
Mie unul mi-ar fi rusine sa votez un asemenea individ !

D006

Aveţi dreptate Geoană e dus cu vaca de mult timp.
Totuşi iată motivul pentru care nu voi vota vreodată
cu febleţea acestei dudui.
http://www.trilulilu.ro/realitatea/3b8eaf6ab4c661
Intraţi , merită

filip

Eu votez CRIN,e mult mai capabil. :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

La stiri am vazut ultima cretinatate emanata de cuplul; Geoana - Antonescu : vor sa intruneasca saptamana viitoare parlamentul si sa dea o lege pentru ca guvernul Boc sa poata inainta legea bugetului  :uimit:
  Sunt dusi cu pluta nene ... au uitat ca ei au promulgat motiunea de cenzura ? pai daca ai dat jos guvernul Boc acum vrei sa-i dai la loc atributiile  ???  astia nu au creier in cap ...
  Niste oameni politici normali dupa motiune votau guvernul Croitoru , tara mergea bine , veneau banii iar dupa alegerile prezidentiale , in urmatoarea sesiune bagau o motiune , il dadeau jos pe Croitorul si puneau pe cine vor , dar Geoana & comp.urmaresc doar interesele mogulilor.

D006

Mie nu-mi este rusine din contra vad la el un vocabular diferit fata de Basescu  si sper sa faca mai mult din cei revine presedintelui nu sa incerce sa le faca pe toate numai el si pe cei de langa el sai tina in felul acesta sub control si pana la urma sa nu faca nimic pentru noi numai pentru el deci GEOANA .

D006

Daca asculti discursurile lui Geoala te apuci cu mainile de cap ... ai uitat cand a promis 25000 de euro  pentru fiecare romanas intors acasa ?
  Acum promite ca Romania va deveni al 4-lea producator european de mancare  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006

Da acceseaza masura 112 sau 141cea  la care pooti primi aceasta suma .        Si nu se poate ?eu cred ca se poate si atunci facand si apicultura parte din agricultura cine stie poate ..poate.

D006

Aceia sunt bani europeni care nu au nici o legatura cu functia de presedinte . Ca sa accesezi 141 pentru 1500 euro pe an trebuie sa ai macar 26 de stupi iar pentru 112 trebuie macar 96 plus ca trebuie sa justifici 30% din suma .
  Totusi geoana a facut un progres : a stiut pretul cartofului la producator ...

D006

Nu presdintele ii da din buzunaru lui trebuiesc create programe si legi ca sa poti beneficia de acesti bani si asta face prin una din aceste masuri poti sa beneficiezi de acei bani.

stefan1

In 2004 l-am votat pe Basescu si chiar am sperat ca alaturi de Liberalii pe care de obicei ii votez (raul cel mai mic), vor putea guverna intelept tara. A fost o mare dezamagire si totul din cauza lui Basescu. Un om care calca fara nici o remuscare, chiar cu placere, pe cadavre. Dupa ce l-au curtat intens pa Voiculescu fara de care nu putea face majoritatea parlamentata, imediat ce s-a vazut cu sacii in caruta l-a obligat sa iasa de la guvernare. L-a dat la fel de repede afara pe Gusa care i-a fost in staful de campanie iar de aia pe care a trimis-o pe 'centura politica' doar ca si-a exprimat o parere ce sa mai zic. Si pe consilieri si i-a indepartat pe rand.De fapt acelasi comportament l-a avut fata de Petre Roman, care l-a menajat permanent. Dar si inainte a avut conflicte chiar cu colegi de partid. Eu stiu pe Romeo Trifu, parlamentar sibian, fost profesor al meu, care si-a dat demisia din partid mentionand anume badarania de limbaj si comportament a lui Basescu.
Criza de acum este 100% plecata de la Basescu. Inca de la formarea coalitiei PD-PSD a fost scandalul cu Oprea, cel propus de PSD la Interne. Acesta a pus peste capul partidului, ca sef la Doi-si-un-Sfert un om al PD-ului. Asta l-a costat postul dar pana la urma a dus la excluderea lui din partid. E o dovada ca acest serviciu secret a fost foarte disputat. Acum se dovedeste ca Oprea, desi din PSD, era omul lui Basescu care ar fi avut chiar rolul de a se ocupa cu iesirea lui Haisam din tara, dupa intelegerea pe care Haisam a avut-o cu Basescu. Arhiva de la 2,15 ii da frisoane lui Basescu si asta a fost motivul real al destituirii lui Nica. Motivele invocate de Boc la demiterea lui erau ridicole si pana la urma au fost contrazise chiar de Basescu. PSD-ul nu se putea lasa  umilit si scuipat permanent de PD si retragerea din guvern a fost un pas normal dar si scontat de PD. Chiar daca PSD ar fi pus un alt ministru de Interne, santajul ar fi continuat pana acestia ar fi fost discreditati sau s-ar fi retras.
Si dupa aceea criza se rezolva rapid daca Basescu accepta ca prim ministru propunerea majoritatii parlamentare. E logic ca majoritatea trebuie sa decida si nu un om. Ma mir ca mai sunt oameni care nu vad aceste realitati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Nea Stefane citeste putin constitutia si vezi cum sta treaba cu numirea premierului si dizolvarea parlamentului !
Modelul statal insusit de Romania este asa de bun incat impiedica atat dictatura prezidentiala cat si pe cea parlamentara .

balanescuadrian

Citat din: filipEu votez CRIN,e mult mai capabil. :)
crin o fi capabil dar a declarat ca il va pune premier de Patriciu ..decat ala premier ..mai bine plec in Uganda ..decat sa mai raman aici ..si promit ca imi iau si albinutele cu mine  :zzz: