Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

ben90557

Cand vad ca spune ,,tiganca imputita" si apoi se pupa cu tigancile,cand l-ar fi strans de gat pe Tariceanu si apoi da mana cu el si-i multumeste,cand isi pune clopul si tunde oaia,cand spune ,,esti cel mai tare,Petre"si-l da jos lucrandu-l pe la spate,cand se cearta cu toata lumea si de fapt nu construieste decat haos ce poti sa spui?Ca este un om rational,onest si de incredere?Conventia pd-ul a sfarmat-o,iar pe taranisti ei i-au terminat.Au incercat si cu liberalii,iar apoi cu psd-istii.Iar la felul in care si-au bagat oamenii in teritoriu ma face sa ma gandesc la un fel de ,,GARDA DE FIER".In afara de puterea sa,nu accepta nici una [judecatoreasca,legislativa,executiva,media]Aceasta sete de putere poate fi nascuta,oare,de un om normal?Noroc ca suntem in Europa .

D006

Nea centrifuga ramai anonim ?
Unde este Iliescu este numai comunism !  ce sa ceri de la un ateu ?
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/Cbe3VSlAOTI[/youtube]

filip

Blaga conduce MAI numai pana pe 14 11 2009 , cand expira cele 45 de zile pentru care a fost numit interimar prin decretul semnat de presedinte . la fel si ceilalti 8 ministri interimari . DUPA 15 11 2009 nu mai poate fi numit niciun ministru interimar.
Joaca basescu la cacealma in continuare?
Crin are votul fam mele si nu doar atat fac si eu campanie ,plec in concediu la albine :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

prisecarul

de 20 de ani auzim aceleasi discursuri pompoase, citate din Constitutie, juraminte despre respectarea Constitutitei si ala legilor tarii, iar la D.N.A. fac coada si sunt nevinovati.
vor binele tarisoarei astia, dar nu dau drumul la ciolan si se agata cu indarjire de orice virgula a legii pentru a mai putea ramane!
scandaluri peste scandaluri in ministere, agentii si mai stiu eu ce organizatii, devorari de fonduri publice in cele mai nesimtite proiecte, nu exista investitie care sa nu aiba costuri finale aproape duble fata de tari dezvoltate!
dar nici-o demisie de onoare! cand ajung intr-om functie publica, primul lucru care-l fac este sa pun prenadez pe scaun sa i se lipeasca de fund!
invazie de "investitori" straini care cu cateva fotografii au castigat licitatii, pe care le-au subcontractat altor firme romanesti, ramanand cu profituri uriase!
am asistat cu totii la jefuirea tarii in ultimii 20 ani, si mai tragem speranta intr-un partid sau altul?
au fost toate partidele la guvernare, a lor a fost cea mai buna, iar daca nu era mostenirea dezastruasa de la precedentii, puteau face si mai mult!
mai dati-mi un mandat si voi face..............!
dar in ultimul cine l-a ( sau i-a) impiedicat? 
vin alegerile si inainte de acestea, campania electorala,
aceleasi sloganuri, aceleasi promisiuni.....pentru visul de a ajunge presedinte, parlamentar, primar, consilier sau europarlamentar.
marea majoritate a alegatorilor nu cunosc atributiunile fiecarui ales, asa ca la europrlamentare, o canditdata promitea pensii mai mari, asfaltarea drumurilor, apa curenta,etc.,
la locale se promite apa curenta, canalizare, masina de salvare, masina de pompieri, punct farmaceutic, rampe de gunoi, ca pe cele vechi le-au inchis de a ajuns omul sa arunce pe marginea drumului, ca la vechile amplasamente daca te vede, te amendeaza,etc.. "noroc" cu criza ca au scapat de promisiuni. 4 ani stau linistiti pe bani buni, pica si ceva pe langa si se arata nemultumiti daca le reprosezi ceva, tu un alegator, ca ei au fost alesi de popor!
om trai(cum om putea) si vom vedea!
muntii nostrii aur poarta...............................................
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Fidel prezentat de prisecarul si imi aduc aminte cand un analist politic prezenta aceeasi imagine despre romania in '89.
Se vor rotii la guvernare grupuri si grupuri de talhari la costum si la cravata in timp ce oameni capabili, dezamagiti de realitate vor iesi pe rand din tara.

bucovineanu

Eu spun ca nu trebuie sa ne facem sange rau din cauza politicenilor. Toti sunt o apa si un pamant. Ca sa le dam votul toti ne promit marea cu sarea iar dupa ce ajung la ciolan ne ofera rahat cu perje, cum bine zicea unul din umoristii nostrii. La inceputul anilor 90 discutam cu un batran, om nu cu foarte multa carte, dar un om luminat. La intrebarea mea cand va fi si la noi lege ordine si disciplina ca in tarile din vest, am primit urmatorul raspuns: Lege, ordine si disciplina a fost in Bucovina si Ardeal pe vremea ocupatiei straine. In regat asa a fost dintotdeauna si asa va fi in Romania mereu. Atunci nu l-am crezut. Dupa aproape 20 de ani, vad ca avea dreptate. Parca am fi blestemati. Nu am spus aceste lucruri ca sa jignesc pe cineva.

stefan1

Azi cred ca am inceput sa inteleg de ce a tinut Basescu neaparat sa puna mana pe ministerul de interne. De vre-o doua luni am auzit exprimate pareri ca trebuie desfiintat Serviciul "Doi si-un Sfert", ca nu-si dovedeste utilitatea, ca-si depaseste atributiile. Era singurul serviciu secret din cele vre-o 7 de la noi, care nu era subordonat lui Basescu ci ministrului de Interne. In plus avea si o arhiva cu lucruri interesante. Cum nu a putut sa-l desfiinteze, ca are rol in supravegherea personalului de la Interne, cum are de fapt si Armata, au inceput sa apara critici la adresa ministrului de interne, ca s-au inmultit incidentele de furturi, atacuri la banci, accidente. Nici un eveniment insa nu era destul de grav ca sa justifice o demisie, mai cu seama ca accidente si mai grave s-au produs si la CFR, unde Berceanu este de neclintit. La disperare, Boc a gasit acel motiv ridicol, cu autobuzele.
In seara asta, Blaga a spus temerea lor si anume ca din arhiva de la 215 s-au copiat unele documente. Probabil stiu ca acolo sunt documente care pot sa-i dauneze lui Basescu in aceste alegeri. Unii spun ca ar fi vorba de documente legate de cazul Haisam, cu Irakul. Dar oare merita sa tarasti tara in criza pentru un asemenea motiv meschin? mai cu seama ca de fapt se cauta ascunderea adevarului relevat de acele documente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

La interne treaba stea cu totul altfel , ministrul Nica in loc sa se ocupe incidentele de furturi, atacuri la banci, accidente , in fiecare dimineata il astepta pe VANGHELIE in birou si-i dadea raportul despre ce a mai gasit prin arhiva . Umilitor pentru un ministru sa fie  "sifonul " lui Vanghi..
  Decat cu asemenea sifoane mai bine cu Base ! si nu uitati  PSD -ul a iesit singur de la guvernare daca doreau  numeau alt ministru si erau si acum la guvernare dar sunt sigur ca Vanghelie a fost inregistrat in biroul ministrului de interne si astfel au devenit santajabili  daca raman la guvernare . Pentru a pastra onoarea curata a lui Geoana a trebuit sa-si calce pe inima si sa intre la opozitie .  Vai si amar de Geoana daca nu iese presedinte , il mananca baronii din psd.

D006

Vom evolua cand vom avea un singur partid cu 65%cum isi doreste Basescu si atunci vreau sa te vad ii mai faci campanie electorala el asta isi doreste sa aiba toata puterea in mainile lui ca el nici in 2004 nu era multumit vroia alegeri anticipate ca si acum ca nu are suficienta putere si atunci te rog sa io dai prin votul tau si sa vedem atunci cine il mai vrea? eu nu.

D006

Atunci sigur voi intra in opozitie !  dar momentan Base este solutia !  :wink:
Eu in sufletul meu sunt monarhist si daca ar fi dupa mine as reinstaura monarhia dar stiu ca aceasta este o idee invechita mai ales ca in 1990 ion iliescu l-a dat afara din tara pe Majestatea Sa regele.

D006

Atunci va fi prea tarziu nu vei mai avea nici o sansa pentru ca nu stii cum a fost in regimul trecut ajuns sus vrei sa ai totul sub control sa le faci pe toate singur sa nu ai nici un concurent si cum apare unul care nici nu te mai asculta trebuie sa cada asta e politica cu partidul pe care il vrea basescu cu orce pret dar sa speram ca nu va reusi si tot mai multi isi vor deschide ochi pentru a vedea cu adevarat ce vrea Basescu, in rest mi indiferent.

stefan1

Eu cred ca romanii se conving incet, incet. Nici faptul ca Nica da raportul lui Vanghele nu era un motiv de destituire. Cat despre infractiuni... Si azi s-a spart o banca. S-a recunoscut ca in ultima saptamana s-au inmultit neobisnuit de mult infractiunile. E evident ca nu se poate face raspunzator ministrul Blaga pentru asta, decat pentru o perioada mult mai lunga.
Cat despre vinovatii de caderea guvernului, se vede fara efort cine e vinovat. Ministrii PSD au fost deseori umiliti. Am mai spus de Andronescu de la invatamant, pe care nu au vrut sa o sustina in lupta cu mafia diplomelor apoi a calcat-o in picioare, neacceptand legea invatamantului facuta de ea si impunand cu forta pe cea a consilierului presedintelui, care nu putea sa fie decat maxim un consultant. Au fortat o motiune de cenzura care putea sa tranteasca guvernul, cand si-au asumat raspunderea guvernamentala pentru trei legi deodata. PSD si-a calcat pe inima si au acceptat grosolania. Atunci au trebuit sa forteze cu ministrul de Interne, caruia i-a adus acuzatii puerile. Atat de subtiri incat Basescu s-a simtit obligat mai tarziu sa sustina ca adevaratele motive ale demiterii nu au fost spuse din politete de Boc. Aceste motive ar fi fost legate de Serviciul Secret 215, si anume de faptul ca nu au fost concediati 3 angajati care au incalcat niste regulamente. In realitate acestia au fost reclamati tocmai de Serviciul 215 pentru infractiuni mai vechi si doi dintre ei deja au fost concediati. Adevaratul motiv se pare ca a fost dorinta imperativa a lui Basescu de a detine controlul arhivei lui 215, care ar avea si documente compromitatoare pentru el, care s-ar putea utiliza in aceasta campanie. Afrontul pentru PSD era foarte mare, ca Internele au fost primul minister pe care acesta l-a ales conform protocolului cu PD, iar ministrul Dragnea un om foarte important in guvern si in PSD. Ba Basescu voia inlocuirea lui cu un indepandent, facand praf si protocolul de aliere de la formarea guvernului. Dupa logica PD, PSD ar trebui sa se lasa scuipat cu orice ocazie, iar daca nu mai accepta asta el e vinovat ca s-a retras din coalitie. Eu cred ca romanii nu se vor mai lasa pacaliti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

prisecarul

prin 98, cand ministrul transporturilor era basescu, in guvernul ciorbea,in semn de solidaritate, s-au retras toti ministrii pd de la guvernere, pe motivul ca ministrul nu si-a cerut scuze publice, cum i s-a cerut!
la 10 ani, psd isi retrage ministri in semn de solidaritate cu nica, pentru ca acesta din urma sa nu fie remaniat!
ce urmeaza? de ce tin unii cu dintii de fotolii?
guvernul interimar va ramane pana dupa alegeri, care sigur vor fi fraudata si de unii si de altii, iar noi, ca in zicala pleaca ai nostrii, vin ai nostrii, noi ramanem...........................................
  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

valter

Nu as fi vrut sa intervin la acest subiect dar am gasit o duma autentica dincolo, data de nicus:
''opriti PAMANTUL! vreau sa cobor!!''.
A? S-o putea ?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Tot acest circ pentru mine are si un efect benefic : nu ma mai uit la televizor decat la fotbal din Ligile europene si din cand in cand pe canalele AXN . Am scapat de sindromul stirilor care imi mancau o groaza de timp. Nu-mi vine sa cred ca stau toata ziua cu televizorul inchis , apropo azi cine mai este prim-ministru ?
  Mai bine citesc carti de apicultura si va bombardez cu topicuri despre istoria apiculturii si despre biologia albinei.
   Dupa multi ani mi-am adus pe noptiera Biblia pentru a mai invata din povetile Domnului.