mierea minune

Creat de zdd, Mai 08, 2012, 03:33:35 AM

« precedentul - următorul »

zdd

dragi stupari, eu sunt incepator,va rog frumos daca i-mi puteti spune ceva despre mierea minune. este o gogoasa?
grabeste-te ...incet ?!

RazvanTi

o miere orcare ar fi ea nu poate sa fie gogoasa... si nici invers... :nudie:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Razvane, zille trecute o clienta venita sa cumpere ceva miere de la mine ma intreba daca am  "MIERE VIE" ca ar fi auzit la nu-stiu ce post Tv de asa ceva si dorea...


... poate si colegul ZDD o  fi vazut aceeashi emisiune.,..

daca este asa, l-as ruga sa ne dea mai multe detalii despre ce ar fi vorba , asta in caz ca este aceeashi informatie..

romikele


Dragosman

salut,

am vazut si eu emisiunea....

este vorba de "apisan forte". un supliment pe baza de miere brevetat de un nene (discipol al lui Valeriu Popa)....  ceva cu structura apropiata de pastura... ceva cu multe premii, diplome, medalii etc

zdd

Citat din: bio din Mai 08, 2012, 09:37:53 AM
Razvane, zille trecute o clienta venita sa cumpere ceva miere de la mine ma intreba daca am  "MIERE VIE" ca ar fi auzit la nu-stiu ce post Tv de asa ceva si dorea...


... poate si colegul ZDD o  fi vazut aceeashi emisiune.,..

daca este asa, l-as ruga sa ne dea mai multe detalii despre ce ar fi vorba , asta in caz ca este aceeashi informatie..
da, a fost o informatie prinsa din fuga, nu stiu exact daca de la televizor
grabeste-te ...incet ?!

janese

este vorba de un apicultor...bogdan il cheama,bucurestean,care a fost preten cu unu care avea puteri paranormale..nu mi-aduc aminte cum ii zicea...vedeti mai multe despre dom bogdan in ,,formula as"....typu asta, bogdan..il cunosc de multi ani de pe camp...stiu ca a brevetat un amestec miere cu nu stiu ce...a luat niste premii prin elvetia cu produsul lui!...iti ia palma ta in palma lui si-ti zice de ce boli suferi!!!...eu l-am luat mereu in baza si in ras de cate ori ma intalnesc cu el...dar el merge pe calea lui...eu cu rasul si el cu inventiile si cu banii!!!
ps...tot el zice ca cel mai bun lapte este laptele de  la capra cu par roshu...ca nu stiu ce dracu face soarele caprei cu par rosu!!!...si iar zic,..eu fac misto de el  de cate ori il intalnesc...si el isi dezvolta bisnisu!!!!
cand ma intalnesc cu el imi cere palma sa-mi mai citesca ceva........eu...lasa-ma bre dracu in pace cu prostiile matale!!!el zice....bine janeee!!!

octav

Poate vrea sa citeasca cum se face apicultura si are nevoie de un profesionist. Mai stii? :)
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

ion patrut

Citat din: romikele din Mai 08, 2012, 09:57:39 AM
Despre mierea vie

http://www.stirileprotv.ro/lbin/video_embed.php?media_id=60484890&
pai cum asta ce da la PRO-TV este o noutate penyru cineva? pentru mine nu in kaufland roman este miere de salcam pe care scrie <DE LA MOS COSTACHE> de cand sta pe raft a inceput sa cristalizeze cu niste cristale de zici ca sunt bucati de gheata deci in borcane numai salcam nu e procesatorul ar trebui tras de mustati

tassevasi

  Dupa cum se stie ,drojdia  si mierea  sunt  alimente  ce contin microorganisme vii,  probabil la acestea s-o fi referit  cumparatorii de " miere vie ".
  Numai bine .

stefan1

  Cred ca "mierea vie" se refera la cea naturala si neprelucrata termic. Mierea contine in mica proportie polenul speciei din care provine, dar si polen din alte specii cules in aceeasi perioada. De asemenea secretii ale albinelor. Toate acestea, prin prelucrare termica se degradeaza, de aceea mierea luata direct din faguri, fara alte prelucrari, e cea mai buna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tassevasi

 ""Cred ca "mierea vie" se refera la cea naturala si neprelucrata termic.""

Bine-nteles  ca m-am referit numai la acest fel de miere naturala si neprelucrata termic .  Chiar daca ea a cristalizat asi  pastreaza acele microorganisme vii.
  Drojdia  deasemeni considerat un aliment  minune ,la indemina tuturor dar putini o folosim , aceasta aduce  mari beneficii ficatului.
  Numai bine .