De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

vulpea

stefan 1,cred ca pretentia lui Iisus de a fi fiul lui Dumnezeu este o idiotenie si o blasfemie :sa inteleg ca a fost 'facut' de o pamanteanca cu un duh si de Dumnezeu(deci fiul lui D.zeu)!. deci care va sa zica,avand DOI tati ?pai crucea crestino-iudaica 'spune'=in numele tatalui ,al fiului si al sfantului duh,amin ! cred ca de aceea a si fost pedepsit asa. sunt un ATEU CREDINCIOS = spun DOMNUL DUMNEZEUL MEU - NU domnul meu Iisus Hristos ! AMIN !!!

bucovineanu

Citat din: vulpea din Mai 08, 2016, 12:23:37 PM
sunt un ATEU CREDINCIOS = spun DOMNUL DUMNEZEUL MEU - NU domnul meu Iisus Hristos ! AMIN !!!
E o contradictie de termeni in ce spui: nu poti fi si ateu si credincios.
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

vulpea

vad ca trebuie sa clarific ceva :SUNT ATEU IN ORTODOXIE !asa esti de acord cu ce scriu bucovineanu.le ?cu toata stima,acelasi.

vulpea

PS.n-are nici o treaba ortodoxia cu Dumnezeu, cum nici Dumnezeu cu ortodoxia ! aceiasi stima.

bucovineanu

Nu este valabila explicatia. Nu poti fi ateu si sa crezi in Dumnezeu. In doua cuvinte ATEU = FARA DUMNEZEU.

Kov iulian

Citat din: vulpea din Mai 08, 2016, 08:32:02 PM
vad ca trebuie sa clarific ceva :SUNT ATEU IN ORTODOXIE !asa esti de acord cu ce scriu bucovineanu.le ?cu toata stima,acelasi.

Pai daca iei credinta din Ortodoxie ce mai ramane ?

Ura fata de ceilalti ce nu sunt Ortodoxi ?

Pot intelege pe cineva ce crede in ceva si in ignoranta lui ii uraste pe alti ca nu cred la fel ca el.

oroles

Eheee... Permiteti-mi sa va contrazic. Ortodoxia este o religie bazata mai mult pe traditie decat pe credinta. A se vedea pelerinajele la moaste care au devenit "obiceiuri"(sunt in fiecare an), a se vedea sarbatorile religioase care nu au nicio legatura cu credinta (Ilie Palie, Foca, Joia Verde etc.). Deci, parerea mea e ca ar trebui sa tinem cont de acest aspect. Ne bazam religia prea mult pe traditie si prea putin pe credinta, cand de fapt aceasta din urma ar fi trebui sa fie esenta religiei noastre.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

bucovineanu.le,iti recomand DEX Dictionarul Explicativ al Limbii Romane ACADEMIA ROMANA Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan" Bucuresti 1996 si dupa ce citesti =CREDE /CREDINTA pag.237,sa-mi explici cum e cu ortodoxia si credinta.PS vezi si ORTODOX/ORTODOXISM.(cum e cu DUMNEZEU ?).pag.730.aceeasi stima.

bucovineanu

Eu nu am spus nimic despre ortodoxie. Am spus ce inseamna ateu conform DEX.

vulpea

am scris despre ortodoxie si Dumnezeu si despre credinta si Dumnezeu(cred in Dumnezeu ! eu = vulpea !)

jenica67

oroles, sarbatorile ce le precizezi nu au nimic cu ortodoxia (nu se afla nici in calendarul ortodox), sunt sarbatori pagane, care se mai tin numai in anumite parti !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

oroles

Citat din: jenica67 din Mai 10, 2016, 08:53:34 AM
oroles, sarbatorile ce le precizezi nu au nimic cu ortodoxia (nu se afla nici in calendarul ortodox), sunt sarbatori pagane, care se mai tin numai in anumite parti !
Ca si in cazul altor sarbatori religioase, peste ele s-au intemeiat traditii care nu au nicio legatura cu credinta adevarata. Sf. Foca exista in calendarul ortodox pe 23 iule si 22 septembrie. Ilie Palie, daca nu ma insel era sarbatorit tot in iulie. Stiu de la bunicii mei ca nu se munceste de Foca ca altfel iti ia foc casa. Mi-a povestit si cateva legende despre unii carora le-a ars casa "ca au muncit de Foca". Parerea mea e ca biserica alimenteaza astfel de sarbatori si traditii. Daca ma uit in calendar la 25 decembrie este trecut "Nasterea Domnului (Craciunul)". Denumirea de "Craciun" este autentic romaneasca, fiind imprumutata din traditia romana. La fel si cu alte sarbatori Rusalii/Pogorarea Duhului Sfant, Nasterea Sf. Ioan (Sanziene/Dragaica). Tare as vrea ca in BOR sa se renunte la superstitii. Oamenii ar trebui sa fie pregatiti altfel spiritual, nu cum sunt acum. Saruta "moaste" din oase de caini sau moaste care nu sunt certificate. Sunt inventati "sfinti" de catre oameni din BOR si complici. Am vazut oameni care recent cereau canonizarea parintelui Ilarion Argatu. Pai ia cititi aici si va minunati:

http://www.biblioteca-ortodoxa.ro/carte/Va%20sfatuieste%20arhimandritul%20Ilarion%20Argatu%20-%20Despre%20vraji%20si%20farmece%20si%20lupta%20impotriva%20lor%28Alexandru%20Argatu%20Pr.%29.pdf

Citatpag. 21-22:7)Poate auzi soneria de la usa. a) Daca suna o data este hot. Este bine sa aprinzi luminile sa faci zgomot ca sa fuga. b) Daca suna de doua ori este diavol, il alungi cu tamaie, rugaciuni si semnul Sfintei Cruci. Zici de 3 ori: In numele Mantuitorului Iisus Hristos, pleaca de la mine si de la casa mea. Pe pustiu sa te duci si aici sa nu te mai intorci. c)Daca suna de trei ori este un inger, iti aduce un mesaj, te avertizeaza de ceva.

[As adauga ca daca nu suna si darama usa e DNA-ul sigur.]

pag. 57. Ce sa fac sa ma vindec de mirosul greu al picioarelor, de mirosul greu de la subbrat? Faci spovedanie generala + impartasanie. Zilnic iei dimineata pe nemancate o bucatica de Anafura+Agheasma 3 inghitituri. Post negru V [Vineri banuiesc] pana la ora 24+rugaciuni. Te speli cu agheasma pe picioare si la subbrat.      [Dar cu apa si sapun nu ar fi mai bine sa incercam? 

Aaaa... Si tineti cont ca pe aceasta carte a "sf. parinte Ilarion Argatu" este scris "cu binecuvantarea IPS Pimen, Arhiepiscop al Sucevei si Radautilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#1243
Apropo, intr-un roman de Senkiewicz un cavaler vindea ca relicve sfinte "rugina de pe cheile Sf. Petru", adica acele chei cu care deschidea Raiul (traditional Sf. Petru este considerat cel care detine cheile Raiului). Cum nu a mai intrat cineva de mult timp, cheile au ruginit. Mi-a placut la nebunie gluma.  =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

oro.,si biblia e scrisa tot de oameni,asa ca ...