bucati de plante aduse in stup

Creat de petru.atudorei, Mai 11, 2014, 08:21:08 PM

« precedentul - următorul »

alexandruCL

Citat din: marian sima din Mai 12, 2014, 08:35:05 AM
Albina din imagiene este alt soi de albina.
Sant rase de albina solitara care-si fac o celula din lut sau din alte materiale.

Referitor la ce zicea Petru,in tara apar noi plante aduse de prin te miri ce tari,unele sant dulci (stevia rubediana )altele au frunza parfumata si frageda .

Acum doua saptamani am vizitat un apicultor din Turtucaia (Bulgaria).
El planta pe linga stupina o planta care spunea el este foarte melifera si e adusa de pe continentul American,mi-a dat si mie cateva fire si mi-a spus sa recoltez samanta ca sa o seman la anul.

E o planta ciudata ,cat e verde este planta medicinala ,uscata nu mai are nici o valoare ,daca gusti dintr-o frunza i-ti aduci aminte de pasta de dinti Cristal de pe vremea lui Ceausescu .
Are un gust dulce usor mentolat dar un mentolat parfumat si de alta nuanta.

Poate o planta asemanatoare a indus in eroare acea albina si a facut-o sa creada ca acea particica de frunza e buna de adus in stup.

Sau poate albina chiar facea curatenie si in momentul in care ai umblat in stup ai deranjat-o.

Planta respectiva se numeste "finicchio". Este o planta medicinala, cu origini mediteraneene, este melifera, si aseamana foarte mult cu mararul. Am cultivat acum cativa ani, se consuma in stare proaspata, este placuta la gust, creste luxuriant. Nu iti recomand sa plantezi o suprafata mare pentru ca nu ai ce sa faci cu recolta.

marian sima

Aceasta este planta si nu seamana cu mararul.
Unii apicultori au observat ca in lipsa de proteina albina viziteaza frunzele florilor de gheata.
Inclin sa cred ca Petru a abservat o albina care facea curatenie in stup ,ca albina sa care o bucatica de frunza pentru proteina sau altceva mi se pare un pic ciudat deoarece nu e o perioada cu lipsa de polen insa nu e imposibil .

Poza cu planta melifera de la apicultorul bulgar.

stefan1

  Asta-i melisa si s-a discutat destul de mult despre ea pe forum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Melisa sau roinita.
Si eu care credeam ca e adusa de peste mari. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Dupa cate am vazut scrise in dreptul ei e o planta medicinala buna la casa omului ,ba am si ceva natural de atras roi.  :D



petru.atudorei

poate la voi exista polen.. la mine cu vremea asta..daca ies albinele din stup 2 zile pe saptamana.. e mult..

bismark

   Asa este cum spune Stefan1 este unul din soiurile de melisa, eu am doua soiuri pe care le folosesc atit la ceaui cit si la pus in podisorul stupilor contra gaselnitei ca nu am lavanda.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: marian sima din Mai 14, 2014, 09:26:00 AM
Melisa sau roinita.
Si eu care credeam ca e adusa de peste mari. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Dupa cate am vazut scrise in dreptul ei e o planta medicinala buna la casa omului ,ba am si ceva natural de atras roi.  :D

Poate induce somnul, e o planta linistitoare. In combinatie cu valeriana e un calmant foarte bun.
Poate ne-ar putea lamuri domnul @stefan1 care e diferenta intre roinita si mataciune. Eu am multa mataciune in curte si miroase si arata aproape la fel.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

fara suparare..dar arata ca urzica ...la frunze.

sorinma

La frunze ca urzica, la cojile de seminte ca floarea soarelui
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marian sima

Petru ai dreptate in poza aduce  cu urzica insa in realitate si privit mai de aproape difera.
Nu am plantat niciodata plante melifere pe linga stupina deoarece cred ca cu o floare nu se face primavara.
Insa am o afinitate pentru plantele exotice,pentru a nu refuza pe apicultorul bulgar am primit cadoul lui si admirant entuziasmul lui pentru aceasta planta am plantat-o in gradina crezand ca e o planta exotica.
Daca nu aflam ca e planta medicinala zbura din gradina,insa poate sa stea langa patrunjel si rucola .
Trei plante la care le apreciez foarte mult gustul,asa ca pe viitor planta o sa fie  vizitata mai mult de mine decat de albine. :)

stefan1

Citat din: oroles din Mai 14, 2014, 08:27:41 PM
...
Poate ne-ar putea lamuri domnul @stefan1 care e diferenta intre roinita si mataciune. Eu am multa mataciune in curte si miroase si arata aproape la fel.

  Denumirile populare difera de la zona la zona. Roinita se numeste si melisa si mataciunea (Dracicephalum moldavica) - de altfel inrudite - , pentru proprietatile lor de a atrage roii (mai mari la melisa).
  Si despre mataciunea moldoveneasca s-a mai scris:
   http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=974.msg12193#msg12193
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Din lanul de fasole

Citat din: stefan1 din Mai 15, 2014, 09:23:53 AM

  Denumirile populare difera de la zona la zona. Roinita se numeste si melisa si mataciunea (Dracicephalum moldavica) - de altfel inrudite - , pentru proprietatile lor de a atrage roii (mai mari la melisa).
  Si despre mataciunea moldoveneasca s-a mai scris:
   http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=974.msg12193#msg12193

Cu aceeaşi stimă, vă mulţumesc pentru link. L-am folosit pentru a avea informaţii despre acest subiect. Am postat pe adresa dată, dar dacă obţin alte informaţii şi de la dumneavoastră, nu mă supăr, dimpotrivă, sincer vă mulţumesc.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

petru.atudorei

Planta din atasament..e aceeasi cu cea de mai sus?

oroles

Nu imi dau seama daca e aceeasi planta, dar daca o freci intre degete si miroase a coaja de lamaie sigur e vorba de roinita.
Bafta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: petru.atudorei din Mai 19, 2014, 01:33:28 PM
Planta din atasament..e aceeasi cu cea de mai sus?

  In nici un caz asta nu-i roinita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)