Lipsa matca?

Creat de badguy_goodguy, Martie 17, 2012, 10:54:28 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Multumesc foarte mult!

albinasebes

am scuturat si eu o familie trantorita saptamana trecuta la 20 m de stupina, am luat lada de acolo, iar albina a intrat la stupi ceilalti vecini. asta o vad singura varianta, altfel piere si albina ramasa din iarna degeaba.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sandu_dela_cluj

buna ziua.
verificand ieri o familie de albine iesita din iarna destul de slaba si la care am observat anterior ca nu avea matca , am descoperit pe 23.03.2012 ca eclozionase o matca noua. Nu am observat insa nici intr-o familie inca din cele pe care le mai am (nu multe oricum) trantori. Ce se va intampla cu aceasta matca si familia ei? ce ar trebui sa fac ?va multumesc.

dorindafi

lichideazo shi uneshte familia cu alta
lasa artificiile ca au trecut sarbatorile  :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cosmin30

Buna seara. Astazi, la un control sumar, am gasit o familie pe 4 rame, cu foarte putin puiet capacit. In rest nici un fel de puiet. In mijlocul uneia din rame, o botca.  Am vazut noua regina, foarte frumoasa, dar din pacate neimperecheata. Un prieten apicultor mi-a sugerat sa o las asa, fiindca el are o familie in care a vazut trantori, deci ar avea posibilitatea sa se imperecheze. Problema este ca mie imi este teama ca pana o sa inceapa noua matca ponta, eu o sa raman fara albine in respectiva familie. As vrea sa aflu si sugestiile dumneavoastra, va rog...

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: cosmin30 din Martie 25, 2012, 10:03:51 PM
Buna seara. Astazi, la un control sumar, am gasit o familie pe 4 rame, cu foarte putin puiet capacit. In rest nici un fel de puiet. In mijlocul uneia din rame, o botca.  Am vazut noua regina, foarte frumoasa, dar din pacate neimperecheata. Un prieten apicultor mi-a sugerat sa o las asa, fiindca el are o familie in care a vazut trantori, deci ar avea posibilitatea sa se imperecheze. Problema este ca mie imi este teama ca pana o sa inceapa noua matca ponta, eu o sa raman fara albine in respectiva familie. As vrea sa aflu si sugestiile dumneavoastra, va rog...
Salutare! eu i-l aprob pe colegul Dorin,deci face-ti ce spune el,uniti-le si a-ti scapat de durere de cap, Pace! %%- :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: cosmin30 din Martie 25, 2012, 10:03:51 PM
Buna seara. Astazi, la un control sumar, am gasit o familie pe 4 rame, cu foarte putin puiet capacit. In rest nici un fel de puiet. In mijlocul uneia din rame, o botca.  Am vazut noua regina, foarte frumoasa, dar din pacate neimperecheata. Un prieten apicultor mi-a sugerat sa o las asa, fiindca el are o familie in care a vazut trantori, deci ar avea posibilitatea sa se imperecheze. Problema este ca mie imi este teama ca pana o sa inceapa noua matca ponta, eu o sa raman fara albine in respectiva familie. As vrea sa aflu si sugestiile dumneavoastra, va rog...

  O familie pe 4 rame nu poate fi prea mare. Daca a fost bine stramtorata ar fi totusi ceva albina. Daca nu tii mult la numarul de stupi si ai o alta familie care ar avea nevoie de un ajutor, e bine sa le unesti, dupa ce suprimi, bineinteles, matca nefecundata. Daca a iesit cat de cat o generatie de albine si faamilia nu e chiar mica, poti sa incerci sa o salvezi, dar cu mari riscuri. Cum primavara sunt putini trantori si vremea foarte schimbatoare, pericolul de disparitie a matcii e mult mai mare decat pe vara. In plus albinele pe care le are acum nu le prea poti folosi, fara matca nu se prea indeamna la cules si puiet nu pot creste. In curand le va veni sfarsitul natural, dasi albinele care nu au participat la cresterea de puiet traiesc ceva mai mult. In cazul ca vrei sa il pastrezi, poti sa ii dai un fagur de oua sau puiet necapacit, sa utilizezi albinele ce le mai are si din care sa apara o generatie care sa inlocuiasca cat de cat albina care moare de batranete.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

cea mai GOSPODAREASCA varianta : unifica cu altul mititel-si vei avea o fam buna, si dupa salcam, divizezi, sau faci nucleu cu cate o rama din mai multe fam, si o matca fecundata sau o botca gata de eclozare ( de preferat a doua varianta ! ), si esti cel mai castigat ... Spor la treaba ! :nod: :hi:

cosmin30

#23
Asa o sa fac. Ieri am pus aceasta familie  in aceeasi lada cu una mai slabuta. O diafragma etansa, dar cu sita se afla intre ele. O sa ii las asa1-2 zile, dupa care o sa  le aranjez un culoar prin care sa treaca dintr-o parte in alta. Va multumesc pentru sfaturi.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: cosmin30 din Martie 26, 2012, 01:17:36 PM
Asa o sa fac. Ieri am pus aceasta familie  in aceeasi lada cu una mai slabuta. O diafragma etansa, dar cu sita se afla intre ele. O sa ii las asa1-2 zile, dupa care o sa  le aranjez un culoar prin care sa treaca dintr-o parte in alta. Va multumesc pentru sfaturi.
eu in locul tau a-si pune regina intr-o colivie de orice eventualitate si o verific a doua zi daca e ok,un dop de ceara si o scot ele afara,e doar o parere! Pace! %%- :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/