Lipsa matca?

Creat de badguy_goodguy, Martie 17, 2012, 10:54:28 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Am gasit astazi o familie foarte buna (8 rame acoperite de albine) fara un pic de puiet sau oua (sau nu am observat eu poate oau proaspete, desi trebuiau sa fie deja).
E curios ca aduceau polen din plin ,se infruptau cu pofta si din turta de polen pusa... insa nimic... aveau rama de pastura plina cu polen (ceea lasata peste iarna in partea dreapta) si inca 2 rame umplute cu polen (zilele acestea cred) in partea stanga, una langa alta.
Nu erau agitate deloc, nu dadeau din aripiri ca nebunele dupa matca...insa nu aveau nici o celula de puiet capacit, si eu cred ca m-am uitat destul de bine...poate cand le luam rama la verificat bazaiau un pic mai tare, dar in rest se comportau absolut normal.

Sa mai astept o zi doua, o fi ramas fara matca, nu or mai fi crescut puiet din lipsa de polen,etc?

johnysibiu

Sunt regine care incep ponta mai tarziu, nu te nelinisti, mai asteapta.Faptul ca aduc polen inseamna ca au organizare.

badguy_goodguy

Ma linistesc un pic, pentru ca am mai avut una care a inceput sa ponteze mai tarziu, si a pontat trantori.Si culmea am salvat-o dintr-un stup muribund, unde i-a murit peste 80-90% dintre albine, din lipsa hranei si au ramas astea cu matca peste iarna... o fi eclozionat regina in ianuarie sau nu stiu, dar m-am uitat azi si avea vreo 20-30 celule capacite toate de trantori.
Ori si-a inceput ponta pe celule de trantori ori nu stiu,astept sa se mai capaceasca sa stiu ce va iesi ...

bucovineanu

Este trantorita. Din aceasta cauza a murit si familia in care se afla.

badguy_goodguy

Poi cum de a intrat in toamna fara probleme? Sau toamna cand isi tot schimbau matcile (prin august/septembrie) a iesit una care nu s-a mai imperecheat? si totusi de ce a ouat asa de tarziu daca era trantorita?


johnysibiu

Nu este vine ei ca acum s-a golit spermateca.A avut o rezerva mica de spermatozoizi si aceia s-au terminat in toamna,acum cand a inceput a inceput cu oua nefecundate.

stefan1

  Matca salvata a fost racita. Nu este obligatoriu, dar de multe ori o astfel de matca nu mai oua sau oua de trantori. Sunt fenomene complexe, spermatozoizii trebuiesc hraniti ca sa isi pastreze vitalitatea. In situatii de temperaturi reduse, si metabolismul matcii se reduce si pot apare defectiuni in acest foarte sensibil sistem genital.
  Si eu am gasit azi o regina care oua amestecat. E un caz deosebit, e regina din 2008 (nu-i greseala) si a tinut permanent o familie puternica. Speram ca in toamna trecuta o schimba, ca era uzata, dar nu a schimbat-o, ba chiar a ouat foarte bine. Speram ca in primavara sa obtin din ea matci de schimbare linistita. Acum vad ca cca 500 din puiet este de trantori in celule de albine. Am vazut si albine proaspat iesite si nici un trantor-pui. Am vazut si matca, dar in graba, ca erau doar 10 grade. Oare sa u fie cea veche, ca imi pare inca frumoasa?(cea veche are un semn la o aripa, dar n-am stat sa observ). Daca este cea veche inseamna ca si-a cam epuizat rezerva de sperma, ca asta este al cinci-lea an de activitate! Daca este cumva una noua, inseamna ca a schimbat-o toamna foarte tarziu si vremea sau lipsa trantorilor au dus la o imperechere incompleta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

johnysibiu

Foarte interesant cu regina racita, nu stiam.

Ozzy

Azi am verificat cuiburile si la o famile pe o rama am vazut un trantore
Nu e totusi cam devreme pentru trantori ?
Am gasit oua, larve si puiet capacit de albina. Desi matca pare ok, sa fie prezenta trantorilor la aceasta data un semn ca e ceva in neregula ?


johnysibiu

Daca asa au fost la rand la ouat celulele, albinele au crescut ce s-a ouat.

RazvanTi

si eu am vazut azi trantori deci... nu e tarziu
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

orbanstefan64

#11
Citat din: johnysibiu din Martie 18, 2012, 01:51:51 PM
Foarte interesant cu regina racita, nu stiam.
bucovineanu .....merita sa urmaresti tot mereu cea ce scrie :nod: :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

Adrian Roman

Postam in toamna lui 2011 despre o familie care tot facea botci de schimbare linistita si care nu ducea la bun sfarsit nici o botca, dispareau pur si simplu ! Ieri si azi am facut revizia de fond a familiilor, si familia amintita e orfana, cu o multime de botci micute de salvare, pline cu pastura.

bucovineanu

Acea regina avea un defect si albinele vroiau sa o schimbe, dar ea vroia sa mai traiasca si intepa botcile iar albinele inlaturau reginele moarte dinauntru si reluau.  Regina nu a mai trecut iarna si familia a ramas orfana. Daca avem asemenea cazuri cand schimbarea nu se finalizeaza, e bine sa intervenim si sa inlaturam regina batrana. Nu trebuie sa ne fie mila, deoarece oricum acea regina nu e viabila.

stefan1

Citat din: johnysibiu din Martie 18, 2012, 01:51:51 PM
Foarte interesant cu regina racita, nu stiam.

  La inseminarea artificiala a matcilor, si trantorii se procura din anumite linii genetice. Uneori se folosec familii in care regina oua doar de trantori. Ca sa se obtina o regina care oua de trantori, o metoda este urmatoarea: se expune matca fecundata 6-8 ore la o temperatura de 0-5 grade. Se repeta aceasta operatie inca o zi. In conditii normale regina isi revine si dupa cca 10 zile reincepe sa oua, dar numai de trantori.     O alta metoda este anestezierea regnei nefecundate 15-20 de minute, cu repetarea acestei operatii peste alte doua zile. Aceasta va incepe sa oua la 12-14 zile, de trantori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)