Cand nu trebuie sa umblam in familia de albine?

Creat de justy, Martie 04, 2012, 09:20:03 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: gabush86 din Martie 26, 2012, 06:59:27 PM
Noaptea ..... nu ar trebui pusa aici , albinele sunt foarte calme si nu zboara pe intuneric .  am umblat chiar si noaptea pe intuneric , si cu rezultate mai bune ca ziua (maxim doua minute deschis stupul):
vara daca ma prinde un sfarsit de cules brusc cand extrag (ex anul trecut la tei) pentru a evita furtisagul si alte bazaconii la reintroducerea ramelor extrase in stup  .
si iarasi saptamana trecuta , erau 16 gr afara , la administrarea de sirop cu protofil  . bezna
eu recomand din propia exp  :D dar fiecare face cum crede

Daca albinele au cules noaptea sunt linistite pentru ca prelucreaza nectarul. Daca nu au cules sunt mult mai agresive decat ziua deoarece intervine instinctul lor de aparare care este mult accentuat pe timp de noapte, ploaie, perioade mai reci, etc ..
De aceea este de preferat ca noaptea sa le lasam in pace, in cel mai rau caz sa punem corpurile dupa ce am facut extractia, tratamente cu varachet si lucrari care nu necesita deranjarea familiei prin ridicarea ramelor.

jonny_it

#31
Citat din: justy din Martie 04, 2012, 09:20:03 PM
As dori sa spuneti punctual care ar fi momentele in care NU trebuie sa umblam in stup, pentru a nu deranja albinele.

1 ......
2 ....

Va multumesc!

Prin umblat la stupi inteleg deschiderea stupului.
Nu umblu la stupi cand:

1. Este iarna(Decembrie -> Februarie) cu exceptia ascultarii familiilor de albine sau cand sunt zile peste 10 grade C.
2. Noaptea pentru ca prefer sa ma odihnesc si sa continui a 2-a zi. Daca vrem sa fim eficienti avem nevoie de odihna. 12 ore lucrate in stupina in momentul cand suntem obositi nu sunt egale cu 12 ore lucrate de un apicultor odihnit.
3. In plin cules.
4. Cand sunt sarbatori importante. Cu toate ca nu sunt un om foarte religios prefer sa nu fac lucrari decat daca este absolut necesar; am avut acum 2-3 ani un furtisag destul de serios chiar in ziua de Paste .. am intervenit.
5. Cand ploua sau cu cateva minute inainte sa vina ploaia, deoarece albinele sunt mult mai agresive, nu imi place sa lucrez presat de timp.
6. Cand este canicula deoarece putem omora destul de usor puietul. Probabil multi pe timp de vara fac asta fara sa stie, in special pentru ca nu o sa gaseasca puiet mort la urdinis. Albinele nu elimina puietul mort deoarece il consuma, nimic nu se iroseste.
7. Cand am consumat alcool; si 1 pahar de bere este suficient pentru a lua rapid intepaturi sau pentru a face greseli; poate si de aceea nu o sa vedeti alcolisti care sunt apicultori;  :)  cei care consuma alcool in timp ce fac lucrari in familia de albine nu sunt apicultori, sunt doar niste proprietari de albine;
8. Cand este furtisag.
9. Adaug si ce a spus Postasul in legatura cu "alte urdinisuri", cu toate ca s-a inventat apa :)  Oricum daca ai fost "prin sat" si te asteapta sotia/prietena acasa mai bine mergi la albine decat acasa pentru ca o sa te simta  :rotfl: sunt mai sanatoase intepaturile decat cozile de matura dupa ceafa  :rotfl:
10. Cand nu am chef  :) Decat sa ma duc la albine sa fac ceva ce nu imi place mai bine nu ma duc. Exceptie cazurile cand anumite lucrari sunt obligatorii si nu pot fi amanate.

ion patrut

sunt de acord  cu jonny din piatra neamt discutia noastra si in special eu degenerasem spre alte directii in principiu daca albinele nu sunt de acord ca noi sa umblam in stup au un motiv bine intemeiat noua nu ne ramane decat sa ne dam seamea ce si cum si sa facem ce trebuie

Mihai Sergiu

 am umblat si eu o data noaptea anul trecut prinvara la roi , am intarziat cu lucrul si am zis hai ca is linistite le dam siropul acuma bineinteles fara masca , cum am deschis cum am sarit pe noi de mi-o umflat capu. alta data stiu daca nu apus seara sanatate!!! si maine e o zi :D
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: jonny_it din Martie 26, 2012, 08:17:30 PM
Citat din: justy din Martie 04, 2012, 09:20:03 PM
As dori sa spuneti punctual care ar fi momentele in care NU trebuie sa umblam in stup, pentru a nu deranja albinele.

1 ......
2 ....

Va multumesc!

Prin umblat la stupi inteleg deschiderea stupului.
Nu umblu la stupi cand:

1. Este iarna(Decembrie -> Februarie) cu exceptia ascultarii familiilor de albine sau cand sunt zile peste 10 grade C.
2. Noaptea pentru ca prefer sa ma odihnesc si sa continui a 2-a zi. Daca vrem sa fim eficienti avem nevoie de odihna. 12 ore lucrate in stupina in momentul cand suntem obositi nu sunt egale cu 12 ore lucrate de un apicultor odihnit.
3. In plin cules.
4. Cand sunt sarbatori importante. Cu toate ca nu sunt un om foarte religios prefer sa nu fac lucrari decat daca este absolut necesar; am avut acum 2-3 ani un furtisag destul de serios chiar in ziua de Paste .. am intervenit.
5. Cand ploua sau cu cateva minute inainte sa vina ploaia, deoarece albinele sunt mult mai agresive, nu imi place sa lucrez presat de timp.
6. Cand este canicula deoarece putem omora destul de usor puietul. Probabil multi pe timp de vara fac asta fara sa stie, in special pentru ca nu o sa gaseasca puiet mort la urdinis. Albinele nu elimina puietul mort deoarece il consuma, nimic nu se iroseste.
7. Cand am consumat alcool; si 1 pahar de bere este suficient pentru a lua rapid intepaturi sau pentru a face greseli; poate si de aceea nu o sa vedeti alcolisti care sunt apicultori;  :)  cei care consuma alcool in timp ce fac lucrari in familia de albine nu sunt apicultori, sunt doar niste proprietari de albine;
8. Cand este furtisag.
9. Adaug si ce a spus Postasul in legatura cu "alte urdinisuri", cu toate ca s-a inventat apa :)  Oricum daca ai fost "prin sat" si te asteapta sotia/prietena acasa mai bine mergi la albine decat acasa pentru ca o sa te simta  :rotfl: sunt mai sanatoase intepaturile decat cozile de matura dupa ceafa  :rotfl:
10. Cand nu am chef  :) Decat sa ma duc la albine sa fac ceva ce nu imi place mai bine nu ma duc. Exceptie cazurile cand anumite lucrari sunt obligatorii si nu pot fi amanate.
Cea mai explicita explicatie,noi nu mai avem ce aduga...punct, Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 10:16:54 AM
eu nebunu de mine m-am dus noaptea sa le pun sirop si cum nu vedeam nimic am aprins lanterna , vai ferice de lanterna ce zbor si-a luat prin balarii . deci fara surse de lumina mai bine lumina lunii .

  Se stie ca albinele nu vad lumina cu lungime de unda mai mare, adica rosu din spectrul luminii vizibile (si in schimb vad in spectrul ultraviolet, pe care noi nu-l vedem). Bazat pe aceasta, noaptea se poate umbla la albine cu o sursa de lumina rosie-infrarosie. De ex in America de Sud, dupa aparitia 'albinei ucigase' stuparii au trebuit sa-si schimbe modul de a lucra cu albinele. Acele albine nu numai ca atacau masiv din stupul controlat ci erau 'ajutate' si de albinele din familiile vecine. Ba mai mult, de multe ori o familie deranjata parasea complet lada, lasand puietul si tot ce era strans in cuib si isi cauta o alta locuinta. Una din solutiile gasite de stupari era controlul pe timp de noapte, folosindu-se de surse de lumina rosie, nevazuta de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: stefan1 din Martie 27, 2012, 01:38:35 AM
Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 10:16:54 AM
eu nebunu de mine m-am dus noaptea sa le pun sirop si cum nu vedeam nimic am aprins lanterna , vai ferice de lanterna ce zbor si-a luat prin balarii . deci fara surse de lumina mai bine lumina lunii .

  Se stie ca albinele nu vad lumina cu lungime de unda mai mare, adica rosu din spectrul luminii vizibile (si in schimb vad in spectrul ultraviolet, pe care noi nu-l vedem). Bazat pe aceasta, noaptea se poate umbla la albine cu o sursa de lumina rosie-infrarosie. De ex in America de Sud, dupa aparitia 'albinei ucigase' stuparii au trebuit sa-si schimbe modul de a lucra cu albinele. Acele albine nu numai ca atacau masiv din stupul controlat ci erau 'ajutate' si de albinele din familiile vecine. Ba mai mult, de multe ori o familie deranjata parasea complet lada, lasand puietul si tot ce era strans in cuib si isi cauta o alta locuinta. Una din solutiile gasite de stupari era controlul pe timp de noapte, folosindu-se de surse de lumina rosie, nevazuta de albine.
Va salut! sper sa nu fim nevoiti pe viitor sa trebuiasca sa lucram cu astfel de albine, sa avem grija inca de specia noastra si sa incercam sa conservam cateva familii undeva intr-o zona mai retrasa sa fie numai pentru a ne pastra materialul genetic, dar asta e alt subiect de acum ,scuze m-a luat tastatura pe dinainte,glumesc! In ceea ce priveste lumina rosie,este o idee pe cara am s-a incerc,am chiar o lanterna la cere i se pot schimba culorile si are si culoare rosie, sunt curios sa vad ce iese, dar mai astept sa se mai incalzeasca timpul pe la noi,Pace! %%- :thanks:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/