Cand nu trebuie sa umblam in familia de albine?

Creat de justy, Martie 04, 2012, 09:20:03 PM

« precedentul - următorul »

gore

S-a omis o interventie: in sarbatorile religioase. Eu unul nu deranjez familiile in aceste zile. Exceptie, doar daca e foarte necesar si o amanare ar duce la pierderi sau dereglari altfel NU.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

johnysibiu


orbanstefan64

#17
is de acord numai ca is cam multe iar sint convins ca Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni lucrind la animale in sarbatori, asta ii alta poveste
:hi: :hi: :hi:

NiKoN

Cred ca din postarile acestui topic vom realiza in final un "decalog apicol", folosind formula consacrata Sa nu......
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

justy

1.  Cel mai important moment in care nu trebuie sa umbli in stupi il reprezinta IARNA.
Asigura-le mancare din toamna, iar iarna trebuie doar sa-i ascultati la urdinis.
In rest da-le multa liniste!

2. mai putin noaptea, cand ploua, vant puternic si in perioada de seceta indelungata cand orice miros de fagure sau miere le transforma in cele mai periculoase asasine de familii.
Albina este o fiinta diurna. Seara si noaptea toate fetitele is acasa si o interventie in stup se va solda cu zeci de intepaturi.

3. sa nu umbli in stup cand ai o matca tanara in curs de imperechere.

4. nu trebuie sa umbli in stup pe canicula... ca ti-o furi rau de tot.

5. in sarbatorile religioase. Eu unul nu deranjez familiile in aceste zile. Exceptie, doar daca e foarte necesar si o amanare ar duce la pierderi sau dereglari altfel NU.


Am vazut parca in filmarile lui dragos2006 ceva legat de faptul ca nu trebuiesc deranjate ziua in plin cules - sper sa nu gresesc.

Astept lamuriri si alte opinii.


bucovineanu

Iarna albinele au nevoie de liniste si nu trebuie sa fie deranjate deloc.
Trebuie sa ne obisnuim sa umblam in stupi numai daca e strict necesar. De foarte multe ori albinele "ne spun" cand nu trebuie sa umblam in stupi.
Daca nu exista nici un fel de cules, daca urmeaza sa se schimbe vremea, albinele culegatoare sunt in stupi, sunt agitate, e dificil de umblat si e bine sa le lasam in pace. In timpul culesurilor trebuie deasemenea sa umblam in stupi numai daca e strict necesar inspre seara, atunci cand culesul a incetat.

justy

1.  Cel mai important moment in care nu trebuie sa umbli in stupi il reprezinta IARNA.
Asigura-le mancare din toamna, iar iarna trebuie doar sa-i ascultati la urdinis.
In rest da-le multa liniste!

2. mai putin noaptea, cand ploua, vant puternic si in perioada de seceta indelungata cand orice miros de fagure sau miere le transforma in cele mai periculoase asasine de familii.
Albina este o fiinta diurna. Seara si noaptea toate fetitele is acasa si o interventie in stup se va solda cu zeci de intepaturi.

3. sa nu umbli in stup cand ai o matca tanara in curs de imperechere.

4. nu trebuie sa umbli in stup pe canicula... ca ti-o furi rau de tot.

5. in sarbatorile religioase. Eu unul nu deranjez familiile in aceste zile. Exceptie, doar daca e foarte necesar si o amanare ar duce la pierderi sau dereglari altfel NU.

6. Daca nu exista nici un fel de cules, daca urmeaza sa se schimbe vremea, albinele culegatoare sunt in stupi, sunt agitate, e dificil de umblat si e bine sa le lasam in pace. In timpul culesurilor trebuie deasemenea sa umblam in stupi numai daca e strict necesar inspre seara, atunci cand culesul a incetat.


Poate facem 10 porunci

Astept lamuriri si alte opinii.

orbanstefan64

cele zece porunci la abine .........Iarna albinele au nevoie de liniste si nu trebuie sa fie deranjate deloc.
Trebuie sa ne obisnuim sa umblam in stupi numai daca e strict necesar. De foarte multe ori albinele "ne spun" cand nu trebuie sa umblam in stupi.
Daca nu exista nici un fel de cules, daca urmeaza sa se schimbe vremea, albinele culegatoare sunt in stupi, sunt agitate, e dificil de umblat si e bine sa le lasam in pace. In timpul culesurilor trebuie deasemenea sa umblam in stupi numai daca e strict necesar inspre seara, atunci cand culesul a incetat.
:hi: :hi: :hi:

Nea Costica din Buzau

[
Citat din: orbanstefan64 din Martie 06, 2012, 08:34:53 PM
cele zece porunci la abine .........Iarna albinele au nevoie de liniste si nu trebuie sa fie deranjate deloc.
Trebuie sa ne obisnuim sa umblam in stupi numai daca e strict necesar. De foarte multe ori albinele "ne spun" cand nu trebuie sa umblam in stupi.
Daca nu exista nici un fel de cules, daca urmeaza sa se schimbe vremea, albinele culegatoare sunt in stupi, sunt agitate, e dificil de umblat si e bine sa le lasam in pace. In timpul culesurilor trebuie deasemenea sa umblam in stupi numai daca e strict necesar inspre seara, atunci cand culesul a incetat.
:hi: :hi: :hi:
]
S-a notat....Fanica[era sa zic Vasilica  :nono:], multumesc pt precizari ca si asa ma umflu ca gogoasa[era sa zic langosa] cand avem ,,contact'' direct  =)) =)) =)) . Sa fii sanatos!!  :hi: C.B.
PS ,,Mi-au spus''  :roll: si mie intr-o seara, asta toamna cand am vrut sa le pun sirop si eram imbracat in alb [noaptea]  =)) =)) =))
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

marius_vfp

eu nebunu de mine m-am dus noaptea sa le pun sirop si cum nu vedeam nimic am aprins lanterna , vai ferice de lanterna ce zbor si-a luat prin balarii . deci fara surse de lumina mai bine lumina lunii .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Va salut! sa nu uitam atunci cand vrem sa umblam la stupi sa nu avem mirosuri foarte intepatoare,de parfum,transpiratie si oricare alt miros ce le-ar putea irita,Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

POSTASUL

sa mai adaug si eu ceva !! sa nu consumi fragata , afinata , murata , zmeurata , sau  altfel de asemenea medicamente pentruca sigur mirosul le va atrage si te vor ataca , te vor lua drept o sursa de cules   :rotfl:  :rotfl: si mai stiu una din batrani ; sa nu umbli la femei !!  , adica sa nu umbli la altfel de ,, urdinisuri ''   :nono:  daca urmeaza sa umblii la stupi !!    :rotfl:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

ion patrut

credinta e credinta si superstitiile sunt superstitii eu am umblat si duminica si in alte sarbatori si nu s-a intamplat nimic sa nu uitam ca vechiul testament nu spune ni mic de sarbatori mentionez ca sunt de religie ortodox sarbatorile au fost introduse in religie cu un scop foarte bine definit si acum o intrebare "ALBINELE LUCREAZA DUMINICA? SAU" DE CE MERG PREOTII DUMINICA LA SERVICIU"

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Martie 26, 2012, 04:40:49 PM
credinta e credinta si superstitiile sunt superstitii eu am umblat si duminica si in alte sarbatori si nu s-a intamplat nimic sa nu uitam ca vechiul testament nu spune ni mic de sarbatori mentionez ca sunt de religie ortodox sarbatorile au fost introduse in religie cu un scop foarte bine definit si acum o intrebare "ALBINELE LUCREAZA DUMINICA? SAU" DE CE MERG PREOTII DUMINICA LA SERVICIU"
Foarte bine pusa intrebarea,asta ar insemna ca daca am avea si alte animale in gospodarie sa nu le mai facem curat, sa nu le caram apa,de mancare ca-i Duminica, eu unul le consider niste animalute care au nevoie de noi si de ceva intervenim la ele,mai ales cand avem mai multe si toate activitatile noastre se suprapun in cursul saptamanii...Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gabush86

Noaptea ..... nu ar trebui pusa aici , albinele sunt foarte calme si nu zboara pe intuneric .  am umblat chiar si noaptea pe intuneric , si cu rezultate mai bune ca ziua (maxim doua minute deschis stupul):
vara daca ma prinde un sfarsit de cules brusc cand extrag (ex anul trecut la tei) pentru a evita furtisagul si alte bazaconii la reintroducerea ramelor extrase in stup  .
si iarasi saptamana trecuta , erau 16 gr afara , la administrarea de sirop cu protofil  . bezna
eu recomand din propia exp  :D dar fiecare face cum crede