Stimulare februarie/martie

Creat de badguy_goodguy, Ianuarie 06, 2012, 11:42:07 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

As dori sa stiu daca pot stimula cu F40 in loc de turte de zahar in perioada februarie/martie.


Siropul de porumb, fara fructoza este ok pentru albine? de unde pot cumpara fructoza daca pot face rost de sirop de porumb fara fructoza ,are doar glucoza?

bio

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 06, 2012, 11:42:07 AM
As dori sa stiu daca pot stimula cu F40 in loc de turte de zahar in perioada februarie/martie.


Siropul de porumb, fara fructoza este ok pentru albine? de unde pot cumpara fructoza daca pot face rost de sirop de porumb fara fructoza ,are doar glucoza?

..pui multe intrebari ...intrebari care se refera la situatii complet diferite.

Daca ai F40 pentru ce i-ti mai trebuie "FRUCTOZA"..??..

Cred ca nu stii exact ce substanta ai si vrei sa o folosesti pentru hrana albinelor.


badguy_goodguy

Siropul de porumb nu intotdeauna contine fructoza. F40 este un preparat special pt. albine de aceea contine glucoza si fructoza.
In general siropul de porumb (indulcitor comericial) nu contine fructoza, doar glucoza.

intreb pt. ca imi e mai rentabil sa platesc 3 lei cu tva la un fabricant local decat 4-5 lei la ceva "smecher" care  aduce "f40" din Ungaria :| si poate nici nu e f40, poate e la fel ca cel produs in romania :|


bio

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 06, 2012, 08:45:46 PM
Siropul de porumb nu intotdeauna contine fructoza. F40 este un preparat special pt. albine de aceea contine glucoza si fructoza.
In general siropul de porumb (indulcitor comericial) nu contine fructoza, doar glucoza.

intreb pt. ca imi e mai rentabil sa platesc 3 lei cu tva la un fabricant local decat 4-5 lei la ceva "smecher" care  aduce "f40" din Ungaria :| si poate nici nu e f40, poate e la fel ca cel produs in romania :|

.. BAgdy, din pacate, tu nu stii ce este F40.. si ma refer la substanta care este cunoscuta sub denumirea comerciala de F40... A



poti sa platesti unui "FABRICANT LOCAL"--cum il numesti tu 3 lei pt ceea ce numesti tu "F40"..dar sigur nu va fi adevarata substanta F40 care din ce stiu se fabrica numai in Hungary si care are destula FRUCTOZA in ea mai exact parca in jur de 40-45 %.

..pentru orice substanta oricind si de oriunde, care o cumperi cere un buletin de analiza, sa fie un buletin serios nu aiureli scrise pe o eticheta facuta la imprimanta si asa vei avea un control mai strict a ceea ce dai la albine.

din pacate, tot mai multa lume face apicultura dupa ureche.

..

florin_apis

Observ ca cele  mai desbatute subiecte sunt despre hranirea albinelor.Interesant...


Lammert Vlad

eu am cumparat "f40" adus din Ungaria cu 3.3 ron/Kg in luna august

bio

Citat din: florin_apis din Ianuarie 07, 2012, 07:49:21 AM
Observ ca cele  mai desbatute subiecte sunt despre hranirea albinelor.Interesant...

Florin, din cauza secetei care este instalata sever in tara de citeva luni bune se pare ca sunt compromise culesurile de primavara si ma refer la rapita si salcim. Deci lumea pe buna dreptate cauta surse alternative de stimulare si o ia din timp sa aiba timp de documentare si iunformare asupra a ce ar fi mai bun sub raport continut pret/ compozitie, pentru albine

serban-cristi

#7
Acum si in America de sud este mare seceta si isi fac probleme ca poate nu fac productie si altele.In ani trecuti cand in partea de sud a globului (cand la noi era iarna)erau inundati si la noi vara si primavara erau  inundati, cred ca anul acesta este secetos(sper sa fie ploaie cand ne trebuie) :uimit:

Staţia meteo Hill
Fenomenul: Heat Wave Locul de amplasare: intreaga tara Durata: de la ora 10, sâmbătă 07 ianuarie 2012 şi până la 18 pm Miercuri unsprezece-1-2012. Descriere: O masa de aer cald asociate cu sistemul de înaltă presiune se referă la regiunea continua creşterea treptată a temperaturii de la nord la sud. vârfului coasta de nord se poate ajunge la 36 ° C la 39 ° C şi frisoane eoliene peste 42 ° C. sudul, centrul şi estul, cu un maximum de între 33 ° C la 34 ° C şi frisoane eoliene între 34 ° C la 37 ° C. Recomandari: . Răcoriţi-vă ori de câte ori aveti nevoie de el bea multă apă şi au copiii şi persoanele în vârstă trebuie, de asemenea. Evita efortul fizic in caldura zilei. şedere timp posibil într-un aer racoros, umbros sau condiţionat. Wear lumină, lumină şi se va opri transpiraţie. În mod adecvat protejeaza pielea, capul şi ochii cu haine, pălării sau şepci şi ochelari de soare. Reţineţi că temperaturile ridicate afectează în special copiii, persoanele în vârstă şi a bolnavilor cronici, consultaţi-vă medicului dumneavoastră. Evitaţi expunerea la soare in mijlocul zilei (09 - 17 ore). Folosiţi produse de protecţie solară corespunzător vârstei lor , tipul de piele şi de zona corpului în care se aplică. Aceste poliţiştii ar trebui să fie aplicate treizeci minute inainte de expunerea la soare şi reînnoi cererea dvs. la fiecare două ore şi după înot. Protejaţi în special copii, deoarece acestea sunt deosebit de sensibile la supra-expunerea la soare în această perioadă a anului, atunci când se bucură vacanta. Acesta ar trebui să împiedice, de asemenea, copii sub 3 ani sunt expuse la soare. Nu uitaţi că riscul de arsuri solare creşte cu înălţimea deasupra nivelului mării (la fiecare 300 de metri, o creştere de 4% din puterea de radiaţii ultraviolete) . Nu sari in apa de la locaţii necunoscute, în zone cu adâncime mică şi de la o mare altitudine sau în locuri în care pot exista obstacole, cum ar fi pietre, ramuri sau amatorilor de scăldat în exces. Pur şi simplu introduceţi apă încet sau vă trageţi în sus de mai multe ori înainte de a face de cap şi în acest ultim caz, amintiţi-vă că armele ar trebui să fie în extensie de organism pentru a proteja gâtului şi capului. Aveţi grijă deosebită cu copii mai atunci când acestea sunt aproape de ape pentru recreere, chiar şi atunci când este mică adâncime . Evitati consumul de alcool înainte de orice activitate în apă. Nu lăsaţi sticle în domeniu, de sticlă sau resturi care pot cauza sau contribui la formarea a incendiilor forestiere. Dacă vedeţi un incendiu forestier sau o coloană de fum în pădure este important să se informeze cât mai c*rând posibil la unul dintre serviciile de cel mai apropiat de urgenţă: incendiu sau de Poliţie (911). Comunicarea emise: La ora 15:11 pe vineri şase/01/2012. Actualizări: - Urmatorul update: O 18 oră sâmbătă 07 decembrie 2012. --------------------------

serban-cristi

Probleme in Argentina cu mierea ca nu sa facut din cauza secetei, oare la noi cum va fi?{La ultima sa reuniune (vineri Ultimo.) Comitetul executiv al asociatiei, am analizat situaţia a activităţii, ca urmare a secetei în ţară şi consecinţele sale economice şi financiare pentru apicultori. Sa decis să ceară In.Ag. D'Alessandro, MINAGRI oficial, o reuniune să ridice problema şi să ceară pentru unele asistenţă financiară pentru partenerii de apicultori. Este atitudine sănătoasă a CD-ul nostru. ! Asta ar fi bine dacă şi alte asociaţii, însoţesc cererea şi vor coordona mult mai bine în cazul în care grupul şi cererea a fost. Ar putea fi începutul pentru a realiza ceea ce avem nevoie şi pe care o voi prezenta în mai multe rânduri. Dacă noi credem, pentru a intra în contact şi sunt de acord.} :roll:

albinasebes

cred ca in februarie merg turtele, nu cred ca e destul de cald pt sirop, sau nu stiu eu destule...
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

emil.oltean

Februarie de regula este cea mai friguroasa luna din iarna.Nu poti face hraniri de completare cu sirop.Acesta va fi tras de albine doar cind este cald.In aceasta luna poti face completari de hrana doar cu turte dar si acestea in conditii de temperaturi scazute nu sunt atinse .Lunile de iarna friguroase trebuie sa ne gaseasca stupii cu mincare suficienta.

apicmd

eu stiu ca de la jumatatea lunii februarie trebuie de facut hraniri..doar daca e nevoie.. vremea  pe atunci e  mai  blinda
BPR!!!!

nikiii

salutatre dragi apicultori am si eu o intrebare de ce imi stau albinele sus leam lasat destula miere care este motivu poate sa cfie si din cauza calduri din stup am pus deasupra ziare si folie este asta o problema

cristian87

Nu are cum sa fie prea cald in stup =)) le-ai vedea ventiland la urdinis.Daca nu ai fund antivaroa la stupi  scoate folia ca inca nu e vremea ei.
Dar sa-ar putea mai mult ca sigur sa aiba nevoie de hrana
Cuibul urca pe masura ce consuma.Daca are miere pe rame s-ar putea sa se indrepte spre ea insa exista riscul sa aiba puiet caz in care se vor strange pe el si vor muri de foame.
ca sa fii impacat pune o turta de zahar, apifonda sau miere cristalizata deasupra ghemului
Nu pune inca hrana proteica -polen sau inlocuitori, mai ales daca nu au avut un zbor de curatire intens.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

nicu has

buna turta este la putere acum cu siropul nu ai ce cauta pana nu sunt temperaturi cu plus afara
risti sa dai sirop si albinele  nu o sa -l poata lua vine gerul si ramana in hanitor cu turta este alta treaba
bafta