Tavita antivaroa in timpul sezonului rece.

Creat de badguy_goodguy, Decembrie 28, 2011, 02:11:31 AM

« precedentul - următorul »

livulik

Buna ziua!
desi nu s-a mai discutat pe topicul asta de ceva timp, l-am gasit cel mai potrivit pentru a-mi expune nelamuririle!
am stupii cu fund AV, ierneaza acoperiti ermetic cu folie&polistiren si descoperiti total jos (tava fundului AV scoasa complet)...

am nevoie de sfatul Dvs. in urmatoarea problema: pe la inceputul lui februarie ar trebui sa introduc tava? daca DA, o introduc total sau mai las o portiune descoperita?

Multumesc!  ^:)^

romikele

Daca incepe ponta, se poate introduce partial, max. 50% din suprafata, nu total ca risti sa bagi mucegai in rame.
Eu nu o folosesc decat la tratamente.

edy_mh

Are vreo importanta daca tabla in pozitia 50% inchisa lasa descoperita partea cu urdinisul stupului, unde in cazul meu de regula s-a format ghemul de iernare?
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

romikele

N-ar trebui sa fie probleme daca etansarea stupului e perfecta. In caz contrar por sa apara neplaceri.
Ideal ar fi ca stupul sa fie organizat in pat cald, iar "tavita" sa inchida portiunea de sub cuib.

edy_mh

Vreau sa organizez stupina pe pavilion, iar sub fiecare stup de pe randul de jos sa las plasa de aerisire care la nevoie o voi optura cu un capac. Pentru aceasta varianta de pavilion, in afara tratamentelor si a perioadei de iarna, eventual toamna tarzie, considerati ca este necesar ca stupul cu fund din plasa sa aiba tavita inchisa?
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

romikele

Prin inchiderea tavitei se anuleaza efectul plasei, si in acest caz nu vad rostul acestui tip de fund.
Rolul sau principal e de a elimina curentii tip horn, umiditatea (deci mucegaiul), dar are si rolul de a impiedica parazitii cazuti la tratament sa urce din nou pe albine.
Repet, daca stupul e perfect etans iar folia inchide total partea superioara, tavita nu are rost decat la tratament.
Daca cele de mai sus nu pot fi indeplinite, e de preferat un fund plin cu gauri de aerisire in partea opusa urdinisului (stupi in pat cald), cu un mare randament fiind cele la modelul lui Danut Puisoru (amplasate sub forma cifrei 5 de la zar).

edy_mh

Am observat acest efect la stupii pe 12 R, intradevar nu am condens, iar albina este jos pe rame inca nu a urcat la leatul superior, singura problema la mine este tabla, pe care o trag prin partea opusa urdinisului, iar in cazul in care doresc sa reduc fereastra de aer voi avea in cele mai multe cazuri ghemul de iernare tot liber, acesta fiind format la urdinis.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

romikele


sorinma

Citat din: romikele din Ianuarie 08, 2013, 01:10:47 PM
Prin inchiderea tavitei se anuleaza efectul plasei, si in acest caz nu vad rostul acestui tip de fund.
Rolul sau principal e de a elimina curentii tip horn, umiditatea (deci mucegaiul), dar are si rolul de a impiedica parazitii cazuti la tratament sa urce din nou pe albine.
Repet, daca stupul e perfect etans iar folia inchide total partea superioara, tavita nu are rost decat la tratament.
Daca cele de mai sus nu pot fi indeplinite, e de preferat un fund plin cu gauri de aerisire in partea opusa urdinisului (stupi in pat cald), cu un mare randament fiind cele la modelul lui Danut Puisoru (amplasate sub forma cifrei 5 de la zar).
Pentru stupii in pat rece si cu fundul plin sunt  recomandate gauri de aerisire?si daca da, unde.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Da, in partea din spatele stupului, unde se poate usor manevra tabla de reglare/inchidere a aerului.
Utilitatea lor se poate face remarcata mai ales la transport in pastoral.

sorinma

Deci tot in parte opusa a urdinisului
Dar iarna se mai tin deschise?Sau mai exact cand este recomandat sa fie deschise si cand sa fie inchise...la fund plin si pat  rece
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde