stimulare - perioada de acuma

Creat de badguy_goodguy, Octombrie 31, 2011, 11:01:51 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Pot sa mai fac 1-2 stimulari in aceasta perioada cu zahar invertit sau cu apifonda, doar ca albinele sa se mai miste din ghem , am obs. ca in stupii de poliuretan stau in ghem si la 15-17 grade (sau au motivele lor sa nu iasa afara).

+ Bineinteles sa ma simnt eu sigur ca au hrana suficienta peste iarna.



mirea-daniell

Stupii din poliuretan au si avantaje si dezavantaje. Unul din aceste dezavantaje este faptul ca albinele sunt atat de izolate incat reactioneaza mai greu la mediu, in principiu la incalzirea vremii. Din aceasta cauza stau in ghem si la temperaturi mai mari.Este ca la o casa izolata cu polistiren....afara sunt 18-20 de grade iar in casa tremuri de frig daca nu ai sursa de caldura pe cand in casele neizolate se simte foarte repede caldura de afara. Nu ti-as recomanda sa mai faci stimulare pt ca este tarziu si poti crea dezechilibre majore in familia de albine, acest lucru il spun pentru ca tu ai afirmat ca ai suficiente rezerve in stup...poti declansa ouatul matci....ce le dai nu mai capacesc si e posibil sa nu mai acopere ghemul aceasta miere existand riscul de a se acri in timpul iernii. Literatura de specialitate indica clar stoparea stimularilor dupa 15 septembri si efectuarea acestui lucru numai in caz de forta majora cand familiile nu au rezerve suficiente fapt ce ar duce la pieirea lor in timpul iernii. Dupa aceasta data este indicat ciomplectarea rezervelor cu faguri de la rezerva si numai daca nu avem sa dam miere pentru a nu uza albina de iernare cu invertirea siropului.

badguy_goodguy

Multumesc pentru raspuns.

Daca totusi le ofer 500-1000 grame de F40 , pentru linistea mea, totul va fi ok ?

bucovineanu

Daca au mancare suficienta lasa-le in pace. Cu cat se misca mai putin, cu atat vor ierna mai bine.

sopy

Si totusi ...pun si eu o intrebare ... Zilele care urmeaza sunt anuntate temperaturi mai mari . Albinele sigur vor iesi la zbor (mai consistent ) ,ar fi contraindicata o stimulare cu polen macinat sau lapte praf degresat ,bineinteles in afara stupului ,ca si cum ar fi un cules natural ?

stupar

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 02, 2011, 12:22:07 PM
Multumesc pentru raspuns.

Daca totusi le ofer 500-1000 grame de F40 , pentru linistea mea, totul va fi ok ?

Pentru linistea ta,ia un extraveral,seara un somnifer,iar albinele lasa-le in pace,asigura linistea lor,si umbla-te in varful picioarelor. :hi:

marian sima

Astazi am pregatit si eu stupi de iernat,eu asa procedez in fiecare an formez cuibul de iernare mai tirziu,avantaje nu mai e puiet deci ramele mai goale sint scoase,alt avantaj albina uzata s-a dus este ramasa decit albina tinara care trece iarna si poti sa stringi cuibu.ramele din cuib sint pline cu miere asa ca pot sta linistit o perioada buna de timp,la stupi cu cuibul strins de ieri albina a iesit astazi afara ba mai venea cite una cu polen de papadie,atita timp cit albina mai zboara si se misca asor pe rame nu e nici o problema daca complectezi cu miere ,singura problema este daca ai rame goale (adica matca are unde sa ponteze) stupi fiind din polistiren poti sa te trezesti cu rame pontate de matca si atunci faci mai mult rau decit bine,si inca ceva mierea necapacita pe timp rece atrage umezeala si mierea nu mai e de calitate adica poti imbolnavi albinele.

badguy_goodguy

Citat din: sopy din Noiembrie 02, 2011, 03:09:09 PM
Si totusi ...pun si eu o intrebare ... Zilele care urmeaza sunt anuntate temperaturi mai mari . Albinele sigur vor iesi la zbor (mai consistent ) ,ar fi contraindicata o stimulare cu polen macinat sau lapte praf degresat ,bineinteles in afara stupului ,ca si cum ar fi un cules natural ?

Am incercat si eu sa le pun polen sub bot...a stat 3 zile, nu l-au luat.... le-am pus in niste tavitze in stup deasupra ramelor.

Daca vrei sa le pui polen, cel mai bine e in stup, atata vreme cat mai gasesc polen in natura. Si intotdeauna in tavitze de plastic/metalice. Daca le pui pe hartie doar il vor improsca in timp ce vor umbla cu piciorusele prin el.

PS: Eu inca mai am miere in ramele descapacite puse dupa diafragme. Am observat ceva ciudat... portiunea unde mierea a fost capacita iar eu am descopacit-o a fost dusa in cuib. mierea necapacita, cruda, a fost lasata in celule... e de-a dreptul bizar ... ce pot face?


bucovineanu

Trebuia zgariata rama si in zona unde nu era capacita.

badguy_goodguy

Surpriza! au capacit totul la loc! pe ramele de rezerva la 4-5 cm dupa hranitor! vechile rame pastreaza mirosul, ar trebui sa pun rame din alte familii sau ce?

Nu este deloc periculos, nu uzez albina daca descapacesc ramele suplimetare? pot ramane ca si "fond de rezerva" pt. perioadele din decembrie mai caldutze?


apicmd

daca  au  capacit  la  loc  inseamna  ca  in  cuib este destula miere pentru  iernare :hi:  P.S raspund  din cele  citite
BPR!!!!

GigiN

Orice stimulare cu zahar sau compusii lui [Apifonda ,Apiinvert ]dupa 15.septembrie uzeaza albina care transforma acest produs in miere ,in consecinta albina care trebuie sa traiasca 4,5luni dupa acumularea corpului gras traieste 30 zile deci renunta definitiv la hranirea cu zahar dupa aceasta data .Aceasta o poti face numai dupa inceperea pontei

D006

Citat din: GigiN din Noiembrie 25, 2011, 06:46:44 PM
Orice stimulare cu zahar sau compusii lui [Apifonda ,Apiinvert ]dupa 15.septembrie uzeaza albina care transforma acest produs in miere ,in consecinta albina care trebuie sa traiasca 4,5luni dupa acumularea corpului gras traieste 30 zile deci renunta definitiv la hranirea cu zahar dupa aceasta data .Aceasta o poti face numai dupa inceperea pontei
Bun venit GigiN.Sunt sigur ca ai multe sa ne spui despre albine.......si nu numai.. :-c

orbanstefan64


badguy_goodguy

Totusi sunt multi care in decembrie/ianuarie pun cate o punga deasupra ramelor , sa nu moara de foame, e ok?
cica ar duce aceea miere direct in ghem.


Apropo: ghemul se autohraneste , in sensul ca daca in mijlocul ghemului raman celule goale, albinele sunt hranite de cele care sunt deja pe celule cu miere?