Roit 2011

Creat de badguy_goodguy, Iunie 19, 2011, 01:27:38 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Vi-au roit albinele ? Parca anul asta au fost foarte linistite, am avut schimbari linistite de matca, dar nici un roi prin copac,nici o invazie de botci chiar daca este f. cald afara :(

Bătrânul

Am 47 roiuri naturale si 21 kg miere / familie la stationar!  Cit oferiti pe ele? :bzz: :bzz: =D>

badguy_goodguy

Batrane, sincer sa fiu nu credeam ca umbli cu roiuri naturale.

In fine, ale mele nu au roit, dar si-au schimbat linistit matca. Toate matcile erau de anul trecut ...

Poate din cauza ca le-am dat de lucru? Am caturi de 1/1 si imediat dupa salcam am pus rame la cladit + pt. o saptamana am lasat culegatorul de polen ?!


Kiwi Bee

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 19, 2011, 01:04:02 PM
.....................Poate din cauza ca le-am dat de lucru? Am caturi de 1/1 si imediat dupa salcam am pus rame la cladit + pt. o saptamana am lasat culegatorul de polen ?!

Evident ca interventia ta(intentionata sau nu) a dat rezultatul din prezent.Daca nu ai notat exact ceea ce ai facut pina acum incearca sati reamintesti cu o precizie cit mai mare si procedezi la fel si la anu.

Asa familii isi doresc totii.

Bătrânul

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 19, 2011, 01:04:02 PM
Batrane, sincer sa fiu nu credeam ca umbli cu roiuri naturale.

In fine, ale mele nu au roit, dar si-au schimbat linistit matca. Toate matcile erau de anul trecut ...

Poate din cauza ca le-am dat de lucru? Am caturi de 1/1 si imediat dupa salcam am pus rame la cladit + pt. o saptamana am lasat culegatorul de polen ?!
Fiecare stie ce vrea  si isi cunoaste dorintele si posibilitatile!!!!.  Eu stau in livada mea (fara vecini) cu pomi pitici de nici nu trebuie sa ma intind dupa roii. Bucuria albinutelori este si bucuria mea .....Lucrez cu 1/1 +1/1 si fiecare familie a cladit cite un cat complect si a umplut  si capacit cu miere dupa care am lasat sa roieasca. Dupa roiit am extras mierea si acum sint pe lucru . Capisco?  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

bucovineanu

Citat din: Batrinul din Iunie 19, 2011, 07:43:00 AM
Am 47 roiuri naturale si 21 kg miere / familie la stationar!  Cit oferiti pe ele? :bzz: :bzz: =D>
Daca si acum sunt sub folie au roit cam putin. Fiecare familie trebuia sa dea macar 3 roiuri. :razz: :razz:

antiopa din ardeal

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 19, 2011, 01:27:38 AM
Vi-au roit albinele ? Parca anul asta au fost foarte linistite, am avut schimbari linistite de matca, dar nici un roi prin copac,nici o invazie de botci chiar daca este f. cald afara :(

Si la mine este un an cu slabe tendinte de roire. Pot sa apreciez ca in jur de 6-10 % dintre familii au intrat in friguri. Si iar ma leg de culoarea reginelor, cred ca nu ma insel. Matcile galbene (blonde) sunt cele care au intrat in friguri cu mici exceptii. Dar exceptia intareste regula. Am ramas cu ideea mea fixa ca matcile brunete au tendinte mult mai mici de roire, se fecundeaza intr-o perioada mai lunga, incep ponta mai tarziu dar si rezista cu bune rezultate mai multi ani. (iar il supar pe d-nul bucovineanu)

bucovineanu

Nu vad de ce ar trebui sa ma supar referitor la postarea de mai sus. Sunt si eu de acord cu cele sustinute aici. Nu cred sa fi sustinut altceva. Am spus ca singurul criteriu de care tin seama atunci cand aleg familiile din care  cresc regine este productia de miere din ultimii 2 ani, indiferent de culoarea albinelor sau reginelor.
Si la mine acest an este unul cu foarte slabe tendinte de roire.

stefan1

  Este explicabila tendinta mai redusa de roire, ca a fost un an bun de miere. Activitatea intensa, mai cu seama daca am dat la crescut si multi faguri, uzeaza albina si ii taie cheful de roit.
  Ma mira rezultatele lui Batranu. Sa cladeasca un corp fe faguri Dadant, sa-i umple de miere si apoi sa si roiasca, totul inainte de tei, la stationar, e o performanta! Felicitari!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul

Citat din: stefan1 din Iunie 20, 2011, 01:33:01 AM
  Este explicabila tendinta mai redusa de roire, ca a fost un an bun de miere. Activitatea intensa, mai cu seama daca am dat la crescut si multi faguri, uzeaza albina si ii taie cheful de roit.
  Ma mira rezultatele lui Batranu. Sa cladeasca un corp fe faguri Dadant, sa-i umple de miere si apoi sa si roiasca, totul inainte de tei, la stationar, e o performanta! Felicitari!
Multumesc Stefan 1 ! Uite pentru asta invitam "lupii tineri " sa ma ajuta la extras , pentru a vedea cu ochii lori metodele folosite si rezultatele ! La extras se vede ce au construit ,ce au strins, metoda folosita in organizarea cuibului si catului....si multe altele.... Povestea e una ,si ce vezi cu ochii tai E SFINT ! In ce priveste avantajele si dezavantajele roiurilori naturale vom discuta in lungile seri de iarna.

badguy_goodguy

Citat din: antiopa din ardeal din Iunie 19, 2011, 10:24:16 PM
Citat din: badguy_goodguy din Iunie 19, 2011, 01:27:38 AM
Vi-au roit albinele ? Parca anul asta au fost foarte linistite, am avut schimbari linistite de matca, dar nici un roi prin copac,nici o invazie de botci chiar daca este f. cald afara :(

Si la mine este un an cu slabe tendinte de roire. Pot sa apreciez ca in jur de 6-10 % dintre familii au intrat in friguri. Si iar ma leg de culoarea reginelor, cred ca nu ma insel. Matcile galbene (blonde) sunt cele care au intrat in friguri cu mici exceptii. Dar exceptia intareste regula. Am ramas cu ideea mea fixa ca matcile brunete au tendinte mult mai mici de roire, se fecundeaza intr-o perioada mai lunga, incep ponta mai tarziu dar si rezista cu bune rezultate mai multi ani. (iar il supar pe d-nul bucovineanu)


Hmmmm , mie matcile "galbene" de anul trecut, mi s-au schimbat cu unele complet negre si mici de anul asta. Dar poate is asa ele mai mici ca sunt tinerele?!

Cele galbene depun mult mai multe oua si cresc puietul mult mai bine decat cele negre. Bine am corcit rasa care am avut-o la inceput...ca sa intelegeti de unde diferentele acestea de galben/negru. Acestea noi au deja 1-3 rame cu oua ; de abia astept sa iasa puiestul, sa vad cu cine s-au mai corcit...nu de alta dar am deja cu totul alta rasa de albine decat avea in urma cu 2 ani.

PS: Totul datorita vecinului meu care si-a luat nu stiu eu ce rasa -> albinele cu 25% mai mici mai dolofane si mai rotunde, cele dinainte erau mai ascutite, lunguiete, si evident ca le recunosteam ... :|





Kiwi Bee

Badguy, daca mai ai din acelea galbene izoleaza macar un stup undeva in padure mai departe de altii , daca poti si de acolo iti faci matcile an de an.

marius_vfp

 :nono: nu cred ca izolarea ceva mai departe in padure a unui stup ar duce la izolare rasiala , oricum in acea zona ar exista si alti trantori care lenevesc pe vreo frunza la soare cu burta in sus , si care deabia asteapta ca prinda ceva de trosnit, 
oricum daca se poate izola acele matci care ies la imperecheat cu proprii trantori din acelasi stup se produce o incrucisare nedorita care duce la consecinte grave ale viitoarelor oua ce vor fi depuse de matci , incrucisarea cu diferiti trantori din diferite familii dar si din vetre diferite duce la hibridizarea albinelor si productia va fi mult mai mare dar si rezistenta la boli , consider ca ar fi bine dupa parerea mea la un interval de maxim 5-8 ani ar trebui aduse matci imperecheate din alte zone ale tarii de la o distantza de minim 200km pentru a evita fraternizarea,  spori productia si combate bolile .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

badguy_goodguy

Mda... toate matcile de anul asta sunt negre....cel putin la mine in zona :)) Voi incepe sa le marchez, nu de alta dar le gasesti foarte greu pe rama, celalte albine fiind si ele aproape negre. Cele galbene erau mult mai vizibile, si nu necesatau bulinute colorate  :nebun: :bzz: