Nutritia Albinelor

Creat de badea_mih, Decembrie 20, 2010, 03:42:13 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

eu asa am invatat de la tata sa le  amestec.
asteptam si parerea colegilor :hi: :hi:

pharaonu75

Daca sunt puse mai multe plante, ceaiul va contine componente active de la fiecare, deci va avea o compozitie complexa!

Parerea mea este ca siropul facut cu ceai din amestec de menta, pelin, sunatoare, tei, galbenele este superior celui "monoflor".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

antiopa din ardeal

  Se spune ca mierea de mana este mai putin acida decat cea de salcam. Stiti cumva ce ph are?

stefan1

  Este un topic cu mierea de mana, cu lucruri interesante.
  pH la mierea de mana, dupa unele surse, e intre 5,9 si 7,8.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

N A MARIN

 :hi:

O intrbare ...intrebatoare. :roll:
Exista diferente intre siropul de STIMULARE facut cu  zahar  si cel facut cu miere.
:nod::nono:?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

filip

Citat din: N A MARIN din Decembrie 23, 2010, 10:31:51 AM
:hi:

O intrbare ...intrebatoare. :roll:
Exista diferente intre siropul de STIMULARE facut cu  zahar  si cel facut cu miere.
:nod::nono:?
Da ,exista.
Siropul de zahar trebuie prelucrat de albine,deci creiaza o uzura.
Daca e prelucrat in primavara de albine destul de imbatranite de zborul prelungit din toamna si uzura din iarna atunci se poate transforma in catastrofa.
In primavara devreme e recomandata mierea,chiar sub forma de turta.
Mierea trebuie sa fie din stupina proprie,altfel pot aparea surprize.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

faina de soia degresata e buna pentru turtele proteice?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Faina de soia, laptele praf si drojdia, alaturi de polenul pastrat peste iarna la congelator asigura tot necesarul proteic al familiilor in primavara!
Eu merg pe un raport intre acestea de 1:1:1:2
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

Toate ingredientele de mai sus, cat procentual din intreg ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

ce spune ti daca punem rame la rezerva din timp cu pastura si cu miere? iar in ianuarie le punem frumos deasupra cuibului?

pharaonu75

Asta ar fi varianta ideala, insa nu toata lumea are posibilitatea asta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: Adrian Roman din Decembrie 23, 2010, 08:54:53 PM
Toate ingredientele de mai sus, cat procentual din intreg ?
Toate adaosurile la un loc SA NU DEPASEASCA 10 % din cantitatea de sirop+miere  :hi: