Calendarul plugarului

Creat de PricopArthur, Ianuarie 05, 2008, 06:32:40 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Filip a venit cu o propunere:
Uite o propunere ;Batrinii povestesc despre ;Calendarul plugarului'Nu stiu daca am zis corect dar era foarte interesant.Eu nu am apucat sa citesc dar ar fi interesant sa comparam apicultura de azi cu cea de acum multi ani in urma.Acolo se dadeau sfaturi,se faceau previziunui,de la o simpla si banala ceapa se stia cum va fi anul.
Nu am multe informatii din istoria apiculturii. Unul din lucrurile pe care pot sa le spun, este ca strabunicul meu din partea mamei, ce a trait intr-un sat pe langa Calaras, avea stupi primitivi. Patru pereti fara fund (stupul statea pe o scandura), si capac detasabil. Cand se umplea cu miere, adauga un "cat" peste lada, pe care atunci cand se umplea il extragea prin stoarcere.
Va prezint o schita a acestui stup.
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA


gore

Chiar ca nu se vede. Verifica marimea pozei.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

PricopArthur

Nu stiu cum sa ii modific imaginea. Dar nu e mare inginerie. 4 pereti, fara fund, fara capac, gaura pt ordinis in treimea inferioara, 4 gauri in partea de sus prin care se bagau niste stinghiute sa se prinda fagurii de ele. Peste toata aceasta cutie un "cat" cu aceleasi dimensiuni, dar cam 1/3 din cel initial. Capac de lemn, si fara fund.
Insa ideea e interesanta. Bunicutu putea sa se uite la albine si pe sus si pe sub faguri. Astfel stia cam cand vor roi, si cata miere au.
Miere multă şi inimă curată!

gore

Oare nu exista furtişag pe atunci? dacă avea aşa multe goluri ca să nu mai zic de atacul viespei.Ce spui tu este foarte interesant.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

PricopArthur

Am reusit in sfarsit sa convertesc imaginea. uitati si stupul.
In gaurile din partea de sus intrau 2 bucati de stuf, dintr-o parte in alta de care albinele cladeau fagurii. Singurul orificiu practicabil e urdinisul.
Miere multă şi inimă curată!

gore

Foarte interesant. Corpul stupului pare sa fie cat 2 corpuri normale de astazi. Daca este asa inseamna ca si productia de ceara era buna.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

crombra

Pentru ca veni vorba de stupi folositi de inaintasii nostri iata un ciclu de documentare cu apicultura din 1979 in zona de nord a Saxoniei inferioare.
Stupii sunt din paie fixate cu nuiele de rachita.
Foarte educativ!!!
Link-ul principal:
http://www.iwf.de/iwf/do/mkat/listing.a ... Beekeeping
Vizionare placuta!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Corpul nu rea asa de mare.Era cam 200 x 200 mm cu 400 mm inaltime.
M-a incantat insa ideea ca prisacarul avea totusi un control aproximativ asupra dezvoltarii coloniei, iar mierea pe care o extragea era numai din "cat".
Miere multă şi inimă curată!