astazi in stupina mea.

Creat de pngflorin, Ianuarie 18, 2008, 08:35:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

hranitoarele din plastic se smirgheluiesc pe interior si nu mai sunt probleme. pt plutitor sunt f bune fasii din caserolele de la ambalatul carnii.

D006

astazi am mai pus inca o rama goala.

D006

ia uitati ce fagure au construit sub hranitor.
nu prea mi-a iesit foto dar va puteti da seama.
de ce  construiesc ? lipsa de spatiu ? albina este f multa............

filip

Citat din: florinpngia uitati ce fagure au construit sub hranitor.
nu prea mi-a iesit foto dar va puteti da seama.
de ce  construiesc ? lipsa de spatiu ? albina este f multa............
Cand se intampla asa ceva se spune ca stuparu e puturos si nu tine pasul cu dezvoltarea familiei,poti pune o foita linga haranitor,daca nu are miere recupereaza ceara de pe haranitor.Daca timpul permite de acum ar trebui sa acumuleze si albinele nectar din natura.Dai sirop numai daca se strica vremea in rest la munca!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: filip
Citat din: florinpngia uitati ce fagure au construit sub hranitor.
nu prea mi-a iesit foto dar va puteti da seama.
de ce  construiesc ? lipsa de spatiu ? albina este f multa............
Cand se intampla asa ceva se spune ca stuparu e puturos si nu tine pasul cu dezvoltarea familiei,poti pune o foita linga haranitor,daca nu are miere recupereaza ceara de pe haranitor.Daca timpul permite de acum ar trebui sa acumuleze si albinele nectar din natura.Dai sirop numai daca se strica vremea in rest la munca!
Nu cred ca o foaie pusa acum la marginea cuibului va fi lucrata, mai ales ca se anunta inca o saptamana de vreme rece, cu temperaturi negative noaptea.Ar putea fi lucrata daca stupii vor fi indopati in continuare cu sirop, pe care probabil nu au unde sa-l depoziteze.

filip

Eu am o alta viziune ,decit spatiul de sub haranitor liber mai bine un ram cu foita in locul lui si eventual dupa diafragma pus haranitorul.Da acum fiecare cu stilul sau.Daca a cladit sub haranitor stupul e bun zic eu si trebuie sa-si consume energia facand ceva util.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Acea ''barba'' a fost construita in 4 zile, adica de ultima data de cand am controlat.Intr-o perioada in care nu mai dadusem de o saptamana sirop, eu cred ca e cules bun la salcie, cais, corcodus , diverse flori.
Astazi am mai pus o rama cu fagure pt ca stupii sa aiba unde sa se dezv.
nu stiu daca stuparul e puturos............... :rotfl:

D006

apropo, atunci cand largesc cuibul , punand o rama langa diafragma, o pun uscata sau sa o stopesc cu sirop de miere ?

filip

nu conteaza doar foita daca o stropesti o iau mai repede in lucru sa o cladeasca,dar sa ai grija sa nu stropesti pe jos cu sirop sa declansezi un furtisag.Daca ai pomi infloriti si timpul e bun o vor umple de miere si polen ba chiar puiet.Poti pune cate un ram gol dupa diafragma ,iar haranitorul punel dupa diafragma dupa o rama daca ai loc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Florin, hranitorul il aveai dupa diafragma sau langa cuib?
Faptul ca au inceput sa cladeasca e un lucru bun. Si este cu celule de trantor. Se poate ca pana in salcam sa nu le mai poti tine in frau. Vei fi nevoit sa umpli si celelalte cutii.
Asa cum spunea Bucovineanu, vremea se anunta inspre racire. Dar daca au cladit sub hranitor, cred ca ai putea sa pui un fagure artificial.
Daca stropesti fagurele cu sirop, albinele se vor apuca mai repede de el, dar nu e musai.
La mine, abia acum au inceput sa albeasca, dar le mai tin stranse, Cand vor trece de diafragma voi mai mari cuibul.
Sa nu cumva sa bagi fagurele artificial intre ramele cu puiet.
Miere multă şi inimă curată!

D006

nu hranitorul il am dupa ultima rama care are puiet pe ia in proportie de 50%.
Sper "sa dea pe afara" ca am 12 cutii noi noute care isi asteapta locatari.De aceea dau o sirop de vreo trei saptamani.
Azi am udat doar cu apa calduta rama.Cred ca pe urmatoarele am sa le dau cu sirop.
Am vazut pe internet ca urmeaza de marti 4 zile mai reci, iar dupa ce o sa se mai indrepte vremea cred ca dau o foita, sa vad cum merge, mai ales ca am in zona vatra de sat cu f multi pomi fructiferi, corcodus , cais, etc.

PricopArthur

Poti sa pui hranitorul dupa diafragma. Se vor incalzi mai bine si dupa ce trece valul de frig, asa cum ai zis, sa pui o foaie la lucrat. Eu totusi as mai astepta pana trec de diafragma, si apoi asi pune le cladit.
Miere multă şi inimă curată!

D006

astazi le-am mai dat o rama, au cate 9, cules ff bun la fructiferi.