astazi in stupina mea.

Creat de pngflorin, Ianuarie 18, 2008, 08:35:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am profitat de caldura si am inceput cu siropul . Incep devreme cu el pe la familiile din care voi face roi (musai trebuiesc suprapopulate pina la 1 Martie)=primii roi

D006

sa inteleg "1 martie = primii roi"

D006

Citat din: cristi xsa inteleg "1 martie = primii roi"
Nu atunci incep pregatirile primi ii fac la 10 Mai

D006

ma speriasem, credeam ca mi-a luat-o altcineva inainte. :rotfl:

D006

Azi 07-03-2008
Fotografia este facuta acum 2 saptamani

D006

puiet

D006

albine in hranitor din lemn , ieri era plin ochi astazi cu 350 de grame mai putin.

D006

insa in cel din plstic au murit pe capete............

D006

florine dale sirop in punga si nu moare nici una
                                        cu stima marius

PricopArthur

Sau pune-le un plutitor.
                 Toate cele bune
Miere multă şi inimă curată!

filip

Citat din: PricopArthurSau pune-le un plutitor.
                 Toate cele bune
Plutitorul poate fi din orice daca ai paie de grau sunt ok.in principiu trebuie ceva uscat sa nu altereze siropul.Daca pui paie nu trebuie sa le mai inlocuiesti cand pui sirop a doua oara.Multa bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

din greseli inveti.......................

bucovineanu

Florine,
Tu ce vrei sa faci cu stupii?.....Vrei sa-i pregatesti pentru cules, sau vrei sa ai roiuri la sfarsitul lui aprilie de la ei? Daca vrei sa ii ai pentru cules lasa-i in pace nu-i indopa.

D006

Citat din: bucovineanuFlorine,
Tu ce vrei sa faci cu stupii?.....Vrei sa-i pregatesti pentru cules, sau vrei sa ai roiuri la sfarsitul lui aprilie de la ei? Daca vrei sa ii ai pentru cules lasa-i in pace nu-i indopa.
am 10 cutii goale, sa fiu sincer vreau sa le dau locatari..................

pintilied

Cind folosesti hranitoare de plaqstic,e bine sa dai cu lac peretii interiori peste care lac presari un nisip mai grunjos.Albinele nu vor mai aluneca.Eventual dezinfectezi nisipul prin coacere in cuptor intr-o tava.
   
Citat din: florinpnginsa in cel din plstic au murit pe capete............
Nu tot ce zboara,face miere!