astazi in stupina mea.

Creat de pngflorin, Ianuarie 18, 2008, 08:35:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Florine stupii sunt ok.Uita de ei 1 luna,altfel poti sa ai surprize.PREA multa dragoste uneori strica

pngflorin

ma strang de gat o luna de zile.............. :mad:

D006

Astazi 30.01.2008, soare frumos afara si 5 grade.
Am pus intr-un tifon cam 100 grame de miere zaharisita poliflora si am pus-o deasupra ramelor la un singur stup.
Albinele erau in plina miscare.
Sunt tare curios daca o sa o manance si cam in cat timp ?
Daca o consuma pun la toti.

PricopArthur

O sa manance tot. Dar lasa-le in pace. Au mancare suficienta.
De fapt ce se intampla de toti iti spun sa le lasi in pace?
In momentul cand ridici podisoarele, caldura pe care o pastreaza in ghem se pierde, albinelor trebuindu-le un efort mare sa echilibreze temperatura dupa ce inchizi lada.
Pt  a incalzi iar spatiul ocupat, trebuie sa consume mai multa miere. Aceasta inseamna nu numai consum din rezerva, care in situatia ta nu conteaza, cat umplerea pungii rectale cu resturile nedigerabile din miere. Tu parca ai cam multa miere de struguri in faguri.
Urmatorul pas e diaree, nosemoza, si o lada fara albine.
               
         Stupi puternici.
p.s. vezi cand ai fereastra pt corn, si nu transporta stupii cand albinele sunt stranse in ghem.
Miere multă şi inimă curată!

D006

DE CE UMBLU LA EI...............pentru ca sunt nerabdator si de felul meu sunt un om de actiune, fapte, fapte. Unul din motivele pt care m-am apucat de stuparit este ca am vazut ca ma linisteste si ma rupe de la probleme curente de familie sau servici.
Multumesc de sfaturi.

PricopArthur

Albina e asa de delicata si in acelasi timp asa de puternica!
Rabdatoare cu larvele sale, dar si transanta cand e vorba de supravietuirea coloniei.
Cum sa spun, incearca sa umbli in preajma stupului, si cu orice pret te va intepa, dar in acelasi timp, daca nu are suficienta hrana, tot ea isi va manca progenitura.
Esti om de actiune, dar invata de la ele sa ai rabdare. Multe lucruri bune se fac asteptand. Natura stie mai bine calea decat noi.
Ai derptate cu faptul ca albina linisteste. Cand daschid lada, uit de grijile zilnice.
E ceva asemanator (poate putin fortat) cu pescuitul. Cu ochii la apa, dar gata sa ridici batul cand pluta se duce la fund. Nu mai tarziu, nu mai devreme.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Florine,
Nici aici nu scapi de mine. Ma uit la ce scrii tu si ma vad pe mine acum 15 ani cand am inceput cu cinci stupi. Ca eu aveam, nu aveam treaba, pe ei. Toata ziua scormoneam in stupi, pana ce la un pastoral facut cu batranul care mi-a vandut stupii si m-a initiat in tainele apiculturii, acesta mi-a zis una de am amutit: Tu cum te-ai simti daca la tine acasa ar veni cineva in fiecare zi si ti-ar intoarce casa pe dos? Fiecare interventie nu trebuie sa fie ca o furtuna si ramele sa fie puse cat se poate la locul unde au fost. Albinele isi organizeaza cuibul si isi stabilesc niste repere in stup ,cai de comunicare, trasee numai de ele stiute ca sa eficientizeze munca lor. nimic nu este intamplator in viata albinelor si in general in viata noastra. Cu cat le deranjam mai putin cu atat mai mult ne vor rasplati cu dulceata lor. Stiu ca e greu pentru un incepator sa se abtina dar macar iarna lasa-le in pace.
La primavara daca ai timp incearca sa le studiezi comportamentul privind la urdinis sau deasupra ramelor. Poti invata multe din asta.
Te rog sa iei ce am scris ca un sfat si nu ca o dojana.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

binenteles ca sfaturile dv si a celorlanti de pe forum le iau ca bine intentionata.
Incerc sa le si aplic........... :nebun:

D006

Asrazi in stupina mea???????????
  Frumos de tot... am pus cate o turta de 300gr de stup si surpriza?
   Vedeti cu ce au venit fetele mele de la cules....

D006

si inca una

D006

nu se vede bine

D006

inca una si gata

D006

Frumos de tot 12/13 grade soare nu prea si aici era ora17.30 si inca veneau....in cuib mai au miere dar totusi cate o turta nu cred ca strica deloc...nu stiu de la ce sa fie polenul , ca nu prea am in zona alun ?   sau poate ghiocei ?    Oricum e frumos sa vina odata calduraaaaaaaaaaaaaaa! :nod:

stefan1

Ala nu e polen de alun, care e alb-verzui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

astazi cand afara erau -2 grade, dar era un soare puternic, la un stup am gasit doua albine la urdinis.........