astazi in stupina mea.

Creat de pngflorin, Ianuarie 18, 2008, 08:35:06 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Temperatura 2 grade, dar caldut, soare.
La control auditiv, toate au raspuns puternic apoi un bazait descrescator si continuu.
Foto : in fata stupului.

pngflorin

Am apasat pe abdomenul unei albine gasite moarte pe aripa de zbor.Cam asta a iesit :

pngflorin

Cand am deschis podisorul am gasit ghemul sus pe coroana si pe 5 rame.Ramele au o culoare galben alburie, e posibil sa fie condens insa ziarele din interior le-am gasit uscate.Miere cred ca mae, nu am putut sa i-mi dau seama bine dar cat am vazut eu zic ca mai este.

pngflorin

Pareri va rog frumos, vis a vis de continutul abdomenului, pozitia ghemului.

gore

Stau bine şi chiar frumos. In ce priveste abdomenul albinei, cred ca la toti apicultorii unde vremea si-a facut de cap, se elimina reziduri prin apasare deoarece din cauza frigului albinele nu pot iesi la zborul de curatire.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming


pngflorin


PricopArthur

E ok. Dar nu il mai deranja. Nu e nevoie (asa cum ar spune Bucovineanu). Chiar e bine. La primavara in padure, daca ai relatii la padurar!
                Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Astazi a fost "cacarea "albinutelor mele.
8-10 grade si soare.

pngflorin

am gasit 4,5 rame cu albina.

D006

Dle florin,
Ai motive sa fii bucuros, iar "cacare" e bine ca nu e "cacareaza"
Cu stima

PricopArthur

Faptul ca albinele de la  urdinis au urme de mucegai, arata ca umezeala in lada e putin mai mare decat normal.
Poti sa iei benzile de mavrirol.
Ar trebui sa mai strangi cuibul, dar nu acum. Mierea din ghem e topita, si implicit usor de luat.
Ai mancare suficienta. Nu ai nevoie de turte.
          Stupi puternici in primavara!
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin


pngflorin

Maine daca e cald ca si astazi sa deschid si capacele plus podisorul, astfel soarele sa ia contact direct cu albinele de pe rame ?

bucovineanu

Florine
Daca vrei sa ajungi apicultor asculta sfaturile pe care le primesti si nu mai deschide in fiecare zi stupii. De fiecare data cand deschizi stupul temperatura in stup scade si albinele trebuie sa consume hrana pentru a reface situatia normala. Cu atit mai mult cu cat ai spus ca temperatura exterioara a fost de numai 8 grade.