calendarul culesului

Creat de pngflorin, Ianuarie 16, 2008, 02:37:04 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Pentru incepatori, adica si pt mine, ar fi de real interes sa cunoastem calendarul culesurilor pe specii din primavara pana in toamna.Chiar daca sunt diferente in fct de zona , fiecare doritor sa ne invete din experieta lui poate detalia despre partea de tara de unde provine.
Cu stima,
Florin

PricopArthur

Din pacate suntem din zone diferite, si nu cred sa corespunda culesurile.
Pentru intretinere si dezvoltare, ghiocei, viorele,..., apoi cornul, rapita, salcamul, amorfa, mustarul si/sau coriandrul, tei, floarea soarelui, balta cu izma si nu numai.
     cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

primul cules este la salcie ?

viorel_v2000

Citat din: pngflorinprimul cules este la salcie ?
Salcia capreasca. Cei care au.

D006

si alunul poti sal pui tot primul cules

gore

Florine, tu s-ar putea sa ai noroc daca albinele tale pot culege polen de corn. Am inteles ca acesta este primul care da nectar prin zona noastra de deal.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

pngflorin

Le duc in padure la Jaristea, am acolo in padure de gorun, subarboret de corn foarte mult.

PricopArthur

Intradevar am uitat de salcie. La alun se dezvolta bine. Sunt suficiente cateva ferestre. Trebuie sa te asezi undeva adapostit, intr-o poienita unde sa fie soare daca se poate toata ziua.
Anul trecut, dupa corn, la rapita am tras de 2 ori.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Si daca ma gandesc bine, acum 4 ani am tras miere buna la scaieti. Am fost la un lan de coriandru, iar in spatele stupinei erau cateva sute de ha de maracini. Intr-o saptamana am avut stupii plini.
Miere multă şi inimă curată!

catel

da, dar daca ii cineva din zona SM as dori sa stiu ceva de genul :aprox.: in perioada 01.03.-31.03 mergi la ... alun, in perioada 15.04.-30.04 mergi la... rapita s.a.m.d.
multam tare fain
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !